Aktualności

Tak trudno rozstać się z pływaniem - historia Cheta Jastremskiego (część 4.)

Szymon Gagatek 2014-11-06 10:09

Wybitna kariera Cheta Jastremskiego była już zakończona. Przed nim pojawiły się kolejne wyzwania, tym razem związane z pracą zawodową. Miłość do pływania połączona z medycznym doświadczeniem pozwoliły mu wciąż być blisko swojej ukochanej dyscypliny. Blisko do tego stopnia, że w swoim życiu zaliczył kolejne dwa igrzyska olimpijskie.

NCAA: Twarowski z pierwszą nagrodą

Szymon Gagatek 2014-11-05 19:01

Jerzy Twarowski został wyróżniony tytułem Pierwszoroczniaka Tygodnia w konferencji Big Ten, za ubiegłotygodniowy występ w wyjazdowym spotkaniu University of Iowa z University of Minnesota. Drużyna Polaka przegrała pojedynek, ale on sam spisał się bardzo dobrze, już na tym etapie sezonu wypełniając minimum B na mistrzostwa NCAA na dystansie 200 jardów stylem motylkowym.

Feralny przepis, Zawadka drugi w kwalifikacjach

Szymon Gagatek 2014-11-05 17:34

Michał Zawadka świetnie zainaugurował swoje występy na mistrzostwach Australii na krótkim basenie, które odbywają się w Adelajdzie. Polak już podczas pierwszego startu, w kwalifikacjach 100 m stylem klasycznym, poprawił rekord życiowy i zajął drugą pozycję. Miejsce w półfinałach zabrały mu jednak ustalenia tamtejszego związku, wprowadzone wyjątkowo na te zawody.

Co się odwlecze… - historia Cheta Jastremskiego (część 3.)

Szymon Gagatek 2014-11-05 00:58

To już przedostatnia część historii człowieka, który zmienił światowe pływanie. Jastremskiemu w końcu zaczęło dopisywać szczęście, pojechał na igrzyska, w Tokio zdobył nawet brązowy medal na dystansie 200 m stylem klasycznym. Cztery lata później został mistrzem olimpijskim, choć nigdy nie stanął na najwyższym stopniu podium.

Mistrzostwa Australii: Czas Zawadki

Szymon Gagatek 2014-11-04 19:50

Wyjechał do dalekiej Australii, by tam podnosić swoje pływackie umiejętności. W tym roku na dobrą sprawę nie miał możliwości powalczenia o kwalifikację na czempionat globu w Dausze, na którym bardzo mu zależało. Być może okaże się jednak, że taki obrót spraw zmotywuje go do jeszcze cięższej pracy, co da efekty w przyszłości. Michał Zawadka, bo o nim mowa, od jutra rozpoczyna walkę o medale mistrzostw Australii na krótkim basenie!

NCAA: Komplet zwycięstw Szynal

Szymon Gagatek 2014-11-04 01:04

Ludwika Szynal zakończyła weekendowe zmagania w lidze NCAA z kompletem indywidualnych zwycięstw. Polka zarówno w piątek, jak i w sobotę triumfowała na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym, a Uniwersytet Akron w wyjazdowym "dwumeczu" najpierw przegrał z drużyną Eastern Michigan University, by dzień później minimalnie pokonać Ball State University.

NCAA: Dwa rekordy życiowe Danielewskiego w nietypowym mitingu

Szymon Gagatek 2014-11-02 22:18

Kolejny start i kolejne zwycięstwo. Uniwersytet Oakland tym razem zmierzył się z Wayne State, a Aleksander Danielewski znów pomógł drużynie Golden Grizzlies, która wygrała na swoim obiekcie 179.5-113.5. Miting miał jednak dość luźny charakter, a zawodnicy rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach, które są bardzo nietypowe dla akademickich rozgrywek w USA.

PŚ: Hosszu i le Clos z głównymi nagrodami

Szymon Gagatek 2014-11-02 19:37

Katinka Hosszu i Chad le Clos triumfowali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2014 roku i odebrali w niedzielę czeki na sto tysięcy dolarów. Dla obojga jest to trzeci tego typu sukces w karierze, przy czym Węgierka sięgnęła po zwycięstwo po raz trzeci z rzędu. Dziś w Singapurze oficjalnie zakończył się najbardziej prestiżowy cykl pływackich zawodów na świecie.

Najlepszy pływak na świecie! – Historia Cheta Jastremskiego (część 2.)

Szymon Gagatek 2014-11-02 07:26

Początek lat sześćdziesiątych to czas Cheta Jastremskiego. Choć jego historia jest naznaczona niewyobrażalnie pechowymi zbiegami okoliczności, to jednak właśnie on był przez wielu uważany za najlepszego pływaka swoich czasów. Niemałą rolę w jego życiu odegrała też okładka pewnego magazynu… Czas na drugą część opowieści o życiu wybitnego polsko-amerykańskiego żabkarza.

PŚ: Rekordy dopiero w Katarze?

Szymon Gagatek 2014-11-01 22:37

Chad le Clos i Alia Atkinson byli bardzo blisko ustanowienie rekordów świata w trakcie pierwszego dnia ostatnich w tym roku zawodów Pucharu Świata, które odbywają się w Singapurze. Reprezentant RPA do pobicia najlepszych czasów w historii przymierzał się aż dwukrotnie: na dystansach 50 i 200 m stylem motylkowym. Z kolei zawodniczka z Jamajki po raz kolejny pokonała Rutę Meilutyte na 100 m stylem klasycznym.

NCAA: Zwycięstwa Twarowskiego nie pomogły, Iowa słabsza od Minnesoty

Szymon Gagatek 2014-11-01 21:57

Jerzy Twarowski zaliczył bardzo udany start w pojedynku z Uniwersytetem Minnesoty. Polak zwyciężył w dwóch konkurencjach indywidualnych i pomógł swoim kolegom wygrać w rywalizacji sztafet. Niestety, Uniwersytet Iowa przegrał wyjazdowe spotkanie 137-163. Porażki doznali też zawodnicy Uniwersytetu Florydy, którzy w pojedynkach dwóch uczelni (tzw. Dual Meets) byli niepokonani od niemal czterech lat!

Człowiek, który zmienił styl klasyczny - Historia Cheta Jastremskiego (część 1.)

Szymon Gagatek 2014-11-01 10:49

W czasie pierwszych dni listopada, jak co roku, wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Chcemy by pamięć o ludziach, których już z nami nie ma, trwała wiecznie. W ostatnich miesiącach pływacka rodzina również stracił kilka wielkich osobistości. Jedną z nich był Chet Jastremski, Amerykanin o polskich korzeniach, który zrewolucjonizował styl klasyczny. Oto pierwsza część jego niesamowitej historii.

NCAA: Wygrana drużyny Bujoczka

Szymon Gagatek 2014-10-31 17:08

Uniwersytet Purdue zwyciężył w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu w pierwszym z dwóch zaplanowanych na ten weekend wyjazdowych spotkań w lidze NCAA. Drużyna, w której występuje Filip Bujoczek pokonała Uniwersytet Miami 207-92, a Polak okazał się najlepszy na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym.

NCAA: Kolejna nagroda dla Polaka

Szymon Gagatek 2014-10-31 11:22

Aleksander Danielewski po raz kolejny został wybrany Pływakiem Tygodnia w Horizon League. Dla naszego zawodnika, który studiuje na Oakland University, jest to już drugie tego typu wyróżnienie w tym sezonie. Otrzymał je za świetny występ w spotkaniu z University of Illinois at Chicago i Northwestern University.

Reprezentacja USA odsłania karty

Daniel Biś 2014-10-30 23:56

Amerykanie ogłosili swoje składy na Mistrzostwa Świata oraz Uniwersjadę, które odbędą się w 2015 roku. Zawodnicy, którzy będą reprezentować Stany Zjednoczone podczas Mistrzostw Świata, nie wystartują w Uniwersjadzie.

PŚ: Kosuke Hagino z rekordem Azji

Szymon Gagatek 2014-10-29 18:06

Rekord Azji na dystansie 200 m stylem zmiennym, w wykonaniu Kosuke Hagino, był ozdobą drugiego dnia rywalizacji w Tokio, podczas przedostatnich zawodów tegorocznego Pucharu Świata. Japończyk był dziś jedynym pływakiem, który w konkurencjach mężczyzn sięgnął po zwycięstwo dwukrotnie. Najlepszy okazał się również na 200 m stylem dowolnym.

PŚ: Atkinson lepsza od Meilutyte

Szymon Gagatek 2014-10-29 01:36

W Tokio rozpoczęły się przedostatnie w tym roku zawody Pucharu Świata. W stolicy Japonii do międzynarodowej stawki dołączyli Brytyjczycy, wraz z którymi pojawiła się trenująca na co dzień na Wyspach Ruta Meilutyte. Litwinka wzięła udział w wyścigu na dystansie 100 m stylem klasycznym, ale musiała uznać wyższość Alii Atkinson, która uzyskała fantastyczny rezultat.

NCAA: Dominacja Danielewskiego trwa

Szymon Gagatek 2014-10-28 20:58

Aleksander Danielewski w tym sezonie dominuje w rywalizacji w Horizon League. Od startu rozgrywek nie wygrał tylko jednego wyścigu indywidualnego - na nietypowym dla siebie dystansie 100 jardów stylem klasycznym. Tym razem poprowadził Oakland University do zwycięstwa nad University of Illinois at Chicago (169-124), nie dał jednak rady zapobiec porażce swojej drużyny z Northwestern (134-155).