Psychologia

Stres? Zaakceptuj. Działaj.

Joanna Budzis 2020-12-12 10:12

Czego spodziewać się przed słupkiem? Podekscytowania. Zapracowałaś i zapracowałeś na to uczucie. Zamień słowo „stres” na „podekscytowanie”. W myślach, na kartce, zmień interpretację tego uczucia przed startem. To pobudzenie przed startem to coś dobrego i jest to nieodłączny element startu na zawodach i sygnał, że ciało szykuje się do wyzwania. 

 

Mój sport, moja pasja, mój świat. Czego nauczyła mnie przerwa?

Joanna Budzis 2020-06-06 16:32

Zbyt często, my jako zawodnicy, trenerzy i rodzice, marnujemy czas na narzekanie i przejmowanie się tym, co jest poza naszą bezpośrednią kontrolą. Właśnie teraz kończy się prawdopodobnie najtrudniejszy okres w karierze większości zawodników, ich trenerów i rodziców. Teraz, kiedy sytuacja dalej zmienia się bardzo dynamicznie, ale świat sportu zaczyna wracać do treningowej rutyny, nie można pozwolić sobie na przeoczenie nowych możliwości jakie dała trzymiesięczna izolacja. Spróbujmy zwrócić uwagę na pozytywne aspekty tej sytuacji.

 

Myślisz, że wszystko stracone? Zacznij trenować mentalnie.

Joanna Budzis 2020-04-01 21:23

Czy wiesz, że medytacja ma potwierdzone, pozytywne działanie zarówno na twoje codzienne samopoczucie i zdrowie jak i niezbędne umiejętności startowe? Medytując zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie sportowych celów. 

 

Zaprogramowani na stres – Twój instynkt przetrwania

Obawa przed niedoskonałością i unikanie wyzwań - Dlaczego zawodnicy boją się startów?

Joanna Budzis 2019-10-17 21:21

Sezon w pełni, zbliżają się pierwsze starty, które demonstrują pierwsze efekty pracy po wakacjach. Zmiana pogody, jesienne przesilenie, obciążenia treningowe dają się we znaki, a obowiązki szkolne przysparzają coraz więcej dodatkowej pracy wieczorami. Nie wspomnieć już o nadprogramowych zajęciach z kilku języków obcych i przygotowaniach do egzaminów szkolnych, weryfikujących możliwości osiągnięcia sukcesu w życiu. Tyle i jeszcze trochę ma na głowie dzisiejszy nastolatek, który próbuje jeszcze realizować swoje sportowe marzenia.

Czy to już czas wykorzystać swój nagromadzony potencjał?

Joanna Budzis 2019-07-03 21:49

Nie ma nic ważniejszego niż odpowiednie nastawienie na starcie. W chwili, gdy stoisz oko w oko z wyzwaniem, liczy się to, jak opanujesz nerwy. Na niewiele zda się twój trening i ciężka praca, jeśli nie potrafisz zapanować nad swoim ciałem i emocjami tuż przed startem. Albo osiągasz wynik, albo nie. Jeśli chcesz, żeby ta decyzja należała do ciebie, podkręć swoje mentalne umiejętności. Jeśli jest już na to za późno, pozostały ci dwie opcje...

 

7 wskazówek na zawody. Jak działać?

Joanna Budzis 2019-05-14 00:36

Wybierasz się na ważne zawody? Warto wziąć pod uwagę co pomaga, a co przeszkadza w regeneracji i koncentracji na startach. W chwili, kiedy nie pozostaje ci nic innego jak zaakceptować wykonaną już pracę, weź pod uwagę detale, które mogą teraz mieć wpływ na to jak wykorzystasz swój potencjał na zawodach. Co robić, a czego unikać, aby lepiej wystartować? 

 

1. Ogranicz czas spędzany na telefonie i innych urządzeniach elektronicznych. 

Ból i zmęczenie, czyli to czego obawia się każdy zawodnik. Prawie każdy.

Joanna Budzis 2019-03-25 22:27

Wstajesz rano, jesteś zmęczony, a przed tobą kolejny ciężki dzień treningowy. Spodziewasz się, albo wiesz dokładnie jakie zadania treningowe będą dla ciebie dzisiaj wyzwaniem. Zdarza się, że wiesz dokładnie w jakim dniu tygodnia czeka cię sprawdzian treningowy. Przypominasz sobie jak bardzo męczące były podobne zadania, wspominasz to zmęczenie, ból mięśni i trudności z oddychaniem...

Sekrety pewności siebie

Joanna Budzis 2019-01-08 16:19

Pewność siebie, to umiejętność, którą zawodnik buduje w okresie treningowym tak samo jak i inne umiejętności niezbędne do osiągnięcia mistrzostwa. Niepewność na starcie, strach, lęk i stres to coś co w większym lub mniejszym stopniu dotyka każdego zawodnika. Ci, którzy skutecznie potrafią nad tym zapanować, wypracowali to. Mistrzowska pewność siebie i kontrola stresu jest wypracowana. Kropka. Jak to zrobić?

Jak nagradzać, żeby inspirować? cz.2

Joanna Budzis 2018-11-23 00:08

Konstruktywnej informacji zwrotnej ciąg dalszy. Drodzy trenerzy, rodzice i nauczyciele, skoro już wiecie, że trzeba chwalić za pozytywne zachowanie, konkretne zachowanie, konkretnej osoby i w konkretnym czasie, to teraz dołączmy do tego kontekst sytuacyjny. Czy warto chwalić publicznie i porównywać do ogólnych standardów grupy? Jak użyć tej konkretnej pozytywnej sytuacji do zainicjowania podobnego zachowania w przyszłości i osiągnięcia większych celów?

Jak nagradzać, żeby inspirować?

Joanna Budzis 2018-11-08 21:17

Pozytywny feedback jest kluczowy w kwestii motywacji człowieka, tym bardziej zawodnika, który codziennie podejmuje znacznie więcej wyzwań, niż jego niesportowy rówieśnik. Pozytywny feedback stymuluje ośrodki nagrody w mózgu, pozostawiając odbiorcę otwartego na nowe doświadczenia i wyzwania.  Jednocześnie, negatywny feedback wskazuje na oczekiwane poprawki, rozpoznaje to jako zagrożenie i uruchamia zamkniętą postawę obronną. 

Nowy rok, nowy sezon, czas start!

Joanna Budzis 2018-09-15 09:47

Od czego zacząć? Planowanie nowego sezonu to priorytetowe zadania zarówno dla zawodnika, jak i trenera. Zawodnik ma za zadanie ustalić co jest dla niego ważne 
w nadchodzącym sezonie i jak zamierza to osiągnąć. Trener, ma na głowie znacznie więcej. Początek sezonu to jedyny moment na to, aby ustalić zasady współpracy, określić cele oraz zdefiniować role i zobowiązania, zarówno samych zawodników, jak i trenerów i rodziców. 

 

Medalowe myśli, czyli o motywacji i kontroli

Joanna Budzis 2018-07-12 22:40

Mistrzostwa Polski, to główna impreza sezonu, ale również wymagający czas dla wielu zawodników, trenerów i rodziców. W takim okresie wzmożonego napięcia, emocji i stresu, uratować nas może poprawnie działająca komunikacja pomiędzy zawodnikiem i trenerem, zawodnikiem i rodzicem oraz trenerem i rodzicem. Na co zwrócić uwagę? Na to o czym tak naprawdę toczy się rozmowa.

Koniec roku szkolnego, a sezon dalej trwa

Joanna Budzis 2018-06-14 23:54

Koniec roku szkolnego, a tutaj jeszcze parę tygodni przygotowań do głównej imprezy sezonu. Końcówka sezonu, jak sama pamiętam, to okres niezwykle wymagający dla nastoletnich zawodników. Jak tu wykrzesać z siebie energię, koncentrację, motywację, kiedy wszyscy dookoła rozkoszują się piękną pogodą, wolnymi popołudniami, a za chwilę wakacjami?! Utrzymanie motywacji i systematyczności w wykonywaniu swoich codziennych zadań to w tym okresie nie lada wyzwanie. Dodatkowo, zaraz kolejny sprawdzian, czyli opanowanie stresu i niepokoju przed startem.

Mentalne last-minute

Joanna Budzis 2018-05-16 21:22

Okres przedstartowy to moment, w którym zawodnik zaczyna odpoczywać i regenerować siły. W tym samym czasie można poczuć wzrastające podekscytowanie związane ze zbliżającymi się startami. To jest moment, w którym należy zaakceptować wykonaną pracę, zaplanować starty, budować pozytywne nastawienie i pielęgnować pewność siebie. Jak powiedziała Lady Makbet „What’s done, is done” („Co się stało, to się nie odstanie”). Pytanie, co teraz zrobić, aby w pełni wykorzystać swój potencjał?

 

Zreinterpretuj S*T*R*E*S 

Koniec relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2018-04-06 19:31

Rozstania są trudne, zarówno dla trenera i zawodnika. Zakończenie relacji trenera z zawodnikiem budzi wiele emocji, a sama decyzja może okazać się niezrozumiała dla jednej ze stron. W przypadku młodych zawodników, zasadniczą rolę pełnią rodzice, którzy dopełniają formalności, często wyręczając zawodnika z obowiązku poinformowania trenera. Niestety, po wielu latach współpracy trener dowiaduje się o przyczynie odejścia zawodnika z różnych źródeł np. innych trenerów, dyrekcji szkoły, innych członków drużyny lub rodziców zawodnika. AUĆ! Jak można temu zapobiec?

Twój wyścig, twoja bajka

Joanna Budzis 2018-03-08 21:03

Przygotowując się do kolejnych startów w sezonie, warto zastanowić się na czym koncentrujemy uwagę tuż przed startem. To czego dotyczą nasze myśli przed ważnym wyścigiem, a nawet podczas treningu, może skutecznie przeszkodzić w osiągnieciu zadowalających rezultatów. Nawet najbardziej świadomi i doświadczeni zawodnicy, wpadają w pułapkę obsesyjnego myślenia o wyniku, miejscach, rywalizacji z innym zawodnikiem lub późniejszych konsekwencjach ich wyścigu.  Jedno jest pewne, nie da się tak po prostu nie myśleć. Co zatem zrobić?

Wizja sukcesu w codziennym treningu

Joanna Budzis 2018-02-08 11:57

Prokrastynacja, czyli zwlekanie i odkładanie czegoś na później. Jak to się ma do sportu? Może rujnować nawet największy potencjał. Nawet najbardziej zmotywowani i zdeterminowani zawodnicy mają skłonności do odwlekania działań na później. Zawodnicy często odkładają pracę nad pewnymi aspektami ich przygotowania i umiejętnościami, które mają kluczowe znaczenie w ich dalszym rozwoju.

Nowy rok, nowe cele

Joanna Budzis 2018-01-04 20:07

Nowy rok to początek przygotowania do długiego sezonu. Przerwa świąteczna należała się każdemu, a odpoczynek fizyczny i mentalny z pewnością okazał się bezcenny, dla wszystkich zaangażowanych w sport. Jak zacząć nowy rok? Zanim weźmiesz się za postanowienia noworoczne, poświęć chwilę na refleksję czego dokonałeś w minionych dwunastu miesiącach. Jak zawsze podkreślam, zacznij od przybicia sobie piątki za wysiłek, sukcesy i progres, potem płynnie przejdź do określenia co okazało się być poniżej twoich (nie innych) oczekiwań.