Psychologia

Koniec sezonu

Joanna Budzis 2017-12-07 16:41

Przygotowanie zawodników do głównych startów pod koniec roku to wymagające zadanie, zarówno dla zawodnika jak i trenera. Okres jesienno-zimowy nie pomaga w budowaniu pozytywnej atmosfery, a pływacka rutyna daje się we znaki. Motywacja podupada, a oczekiwania rosną, bo chcemy sprawdzić wyniki swojej ciężkiej pracy.

Drużyna kobiet

Joanna Budzis 2017-11-08 20:37

Współpraca z kobietami, przebiega inaczej niż z mężczyznami. Pytanie, czy wystarczy, że trener zauważa i akceptuje te różnice, czy niezbędna jest zmiana postawy, sposobu komunikowania się i przekazywania informacji do zawodniczek? Przyjęło się, że aby odnosić sukcesy w sporcie, należy posiadać i prezentować pewną siebie postawę, umiejętność przyjmowania krytyki i kontrolowania emocji oraz koncentrowania się na treningu niezależnie od sytuacji i atmosfery.

System oceniania

Joanna Budzis 2017-10-05 20:37

Brytyjskie podejście do sukcesu przedstawione przez Tima Jonesa wzbudziło spore zainteresowanie na ostatniej konferencji szkoleniowej trenerów pływania w Krakowie. Szef wyszkolenia British Swimming pokazał strukturę szkolenia i strategię, która kształtuje medalistów wielkich imprez sportowych.

Początek nowego sezonu. Co można z tym zrobić?

Joanna Budzis 2017-09-14 21:35

Nowy sezon to dobry moment na zebranie myśli i spożytkowanie energii we właściwy sposób. Początek sezonu to moment kiedy wracamy do treningowej rutyny z dodatkową dawką motywacji i świeżości umysłu. Można to dobrze wykorzystać!

„Jestem Zygzak, jestem piorun, jestem syn burzy”- czyli pozytywny self-talk w przygotowaniu do startów

Joanna Budzis 2017-07-03 19:42

Pisząc ten wpis ciężko mi było zebrać myśli i przedstawić wszystkie istotne informacje w przejrzystej i krótkiej formie, tak aby każdy z Was mógł zrozumieć siłę własnych myśli na co dzień i w chwili startu. Pomógł Freddie Mercury i Queen, wtedy zdałam sobie sprawę, że każdy z nas lubi słuchać muzyki i wsłuchiwać się w motywujące i inspirujące teksty piosenek. Dlaczego więc nie wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie zaprogramować swój wewnętrzny głos, tak aby wspomagał cię dokładnie tak jak tego potrzebujesz? Dialog wewnętrzny (ang.

Rola psychologa w procesie treningowym - trenerski punkt widzenia

Jan Wiederek 2017-06-09 13:17
Przygotowanie zawodnika we współczesnym sporcie wyczynowym wymaga wielu różnorodnych działań, których finalnym efektem ma być najwyższa forma sportowa, na głównej imprezie sezonu, a najlepiej podczas igrzysk olimpijskich.

Emocje: jak je wykorzystać i dlaczego warto rozmawiać po starcie?

Joanna Budzis 2017-05-30 11:49

Po przegranym wyścigu i nieudanych zawodach, szczególnie przy długich i wyczerpujących przygotowaniach, zawodnik może czuć się zrezygnowany. Może nawet twierdzić, że się do tego po prostu nie nadaje. Wynika to głównie z poczucia braku kompetencji, bo nie umie czegoś dokonać, sprawczości i kontroli nad zdarzeniem.

TEAM: Together Everyone Achieves More, czyli sposób na drużynę rodem z USA

Joanna Budzis 2017-05-11 17:19

Relacja trenera z zawodnikiem jest ważna i jest jednym z głównych czynników odpowiadających za przygotowanie sportowe. Rola trenera jako przywódcy jest wymagająca ze względu na szeroki zakres wpływu, nie tylko na przygotowanie fizyczne, taktyczne i techniczne, ale również psychologiczne. Dodatkowo, to trener-przywódca tworzy klimat jaki panuje w drużynie i odpowiada za spójność grupy poprzez ustalenie standardów pracy na wstępie.

Progres, czy perfekcja - o pułapce perfekcjonizmu w sporcie

Joanna Budzis 2017-04-20 18:17
Wymagania jakie stawia przed nami sport wyczynowy są przyczyną powstania różnych mechanizmów w psychice zawodnika. Wyczerpujące przygotowania, wielogodzinne treningi i rywalizacja w połączeniu z różnymi oczekiwaniami kształtuje postawę zawodnika.

Natychmiastowa gratyfikacja: teraz i już

Joanna Budzis 2017-04-06 19:03

Często słyszymy, że zawodnicy tracą motywację do treningu. Przyznają to zarówno sami zawodnicy jak i trenerzy, a nawet rodzice. Potencjał jest duży, ale chęci i zainteresowania czasem nie wystarczają na wykonanie odpowiedniej pracy. Zdarza się, że chęci są ale tylko przez chwilę, co skutkuje brakiem systematyczności. Najczęstszym wytłumaczeniem jest nadmiar obowiązków i oczekiwań,  w następstwie czego często pojawia się konflikt na linii trener-zawodnik lub trener-rodzic.

Umiejętności psychologiczne w codziennym treningu

Joanna Budzis 2017-03-16 20:04

Przygotowanie mentalne można podzielić na trzy etapy, które są ze sobą współzależne. Oznacza to, że bez opanowania podstawowych umiejętności, nie jest możliwe wytrenowania kolejnych, trudniejszych umiejętności, które są nam potrzebne w chwili wyścigu. Wielu zawodników desperacko szuka kontaktu ze specjalistą tuż przed zbliżającymi się zawodami mając nadzieję, że jedna rozmowa pomoże im opanować stres.

Motywacja w kontekście relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2017-03-01 13:45

Wielowymiarowa rola trenera to odpowiedzialne zadanie, które wymaga wysiłku i zasobów czasu. Nie jest łatwo i nie będzie. W powszechnym rozumieniu pozytywna relacja trenera z zawodnikiem owocuje dobrze wykonanym treningiem i rekordami życiowymi na zawodach. Jest jednak wiele czynników, które wpływają i często zakłócają codzienną współpracę. Wysoka motywacja lub jej brak to najczęściej wyróżniane elementy, które decydują o efektywności wykonywania zadań. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej.

Trener doskonały czyli wielowymiarowa rola trenera w rozwoju zawodnika

Joanna Budzis 2017-02-21 13:43

Trener- instruktor, przywódca, wsparcie i wzór. Warto zwrócić uwagę na to jak złożona jest rola trenera w rozwoju zawodnika. Wiedza merytoryczna na temat treningu fizycznego to tylko część efektywnej pracy trenera i sukcesu sportowego.

Przesądy czy sportowa rutyna i pełna kontrola sytuacji?

Joanna Budzis 2017-02-01 12:29

Rutyna sportowa pozwala zawodnikom przygotować się do startu pod kątem fizycznym, technicznym, taktycznym, ale także psychicznym. Nie ma na świecie wysokiej klasy sportowców, którzy chociaż częściowo nie wypracowali sobie konkretnych działań przygotowujących ich do startu. Rutyna przedstartowa pełni niezwykle istotną funkcję w kontroli koncentracji, emocji i stresu przedstartowego. Jest to bardzo skuteczny sposób przygotowania się do startu.

Nowy rok- nowe cele i wyzwania?

Joanna Budzis 2017-01-18 12:30

Pierwszy stycznia nie musi kojarzyć się  z całą listą nowych celów i wymagań. Refleksja, która nam towarzyszy na przełomie roku jest wskazana, ale nie musimy popadać w obsesję zmian. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu i karierze sportowej, to każdy dzień jest dobry na zainicjowanie takiej zmiany.

Uwaga, nowości!

Iwona Bohosiewicz 2016-12-21 12:02
Dużo się mówi o roli psychologii w sporcie, jednak często nie wierzymy, że teoria może mieć zastosowanie w praktyce. Za nami bardzo intensywny rok olimpijski i wiele refleksji z nim związanymi. Coraz częściej mówi się o potrzebie edukacji zawodników, trenerów i rodziców w zakresie psychologii. Aby jednak wiedza miała zaowocować, umysł musi być otwarty…

Psychologia w przygotowaniu sportowców: Pierwsze w Polsce Centrum Psychoedukacji Sportowców STREAMLINE Leadership Academy

Iwona Bohosiewicz 2016-11-03 18:48

Często mamy do czynienia z zawodnikami, którzy świetnie trenują, ale nie potrafią odblokować się na zawodach. Trenerzy i rodzice widzą, że problem jest w psychice, ale nikt nie wie jak go rozwiązać, co gorsza, nikt nie szuka praktycznych rozwiązań.