YOG: Hołub siódmy, cztery rekordy w ostatnią noc w Nankinie

Szymon Gagatek 2014-08-23 00:38

Jan Hołub zajął siódmą lokatę w finale 100 m stylem dowolnym podczas ostatniego dnia II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie. Oznacza to, że z Chin polscy pływacy wrócą bez medalu. Podczas piątkowej sesji finałowej nie zabrakło doskonałych rezultatów, a w dziewięciu finałach doczekaliśmy się aż czterech rekordów świata juniorów.

Zawodnik Śląska Wrocław uzyskał w wyścigu medalowym czas 50.01 s, znacznie słabszy od tego, który zapewnił mu złoto mistrzostw Europy juniorów w Dordrechcie (49.28 s). Wyścig rozpoczął dobrze, po pierwszych pięćdziesięciu metrach był czwarty, tuż za podium. Ostatecznie jednak spadł i, po piątym miejscu na sprinterskim dystansie, tym razem został sklasyfikowany na pozycji siódmej. Żeby wskoczyć do wymarzonej strefy medalowej, musiałby znacznie poprawić rekord życiowy. Markus Wierling z Niemiec, którego w Holandii Polak pokonał, a który w Nankinie odbierał brąz, uzyskał czas 49.07 s, przegrywając walkę o srebro z Chińczykiem Yu Hexinem o zaledwie jedną setną sekundy. Złoto wywalczył faworyt, Matheus Santana z Brazylii, który poprawił własny rekord świata juniorów o jedną dziesiątą sekundy (48.25 s)!

Rekordowych osiągnięć nie zabrakło również w innych konkurencjach. Dwa złote medale w stylu motylkowym wywalczyli Węgrzy. Liliana Szilagyi triumfowała na 100 metrów (57.67 s), wyprzedzając o dwadzieścia osiem setnych sekundy Chinkę Zhang Yufei, a Tamas Kenderesi pokazał się z rewelacyjnej strony na dwukrotnie dłuższym dystansie. Madziar uzyskał czas 1:55.95 s, który wczoraj w finale tej konkurencji na Mistrzostwach Europy dałby mu czwartą lokatę! Srebro zdobył kolejny reprezentant Węgier, Benjamin Gratz (1:57.71), a brąz wywalczył Giacomo Carini z Włoch (1:58.14).

Rekord świata juniorów na dystansie 50 m stylem dowolnym ustanowiła wieczorem Rozaliya Nasretdinova, poprawiając o siedem setnych sekundy swoje dotychczasowe osiągnięcie z mistrzostw Rosji. Chwilę chwały w Nankinie miał również Li Guangyuan z Chin, który zwyciężył na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Reprezentant gospodarzy do ostantich metrów wyścigu walczył z Evgeny'em Rylovem, wyprzedzając go ostatecznie o czternaście setnych sekundy i pozbawiając marzeń o potrójnej koronie w stylu grzbietowym (wcześniej Rosjanin był najlepszy na 50 i 100 metrów).

Złote medale ostatniego dnia pływackich zmagań na igrzyskach wywalczyła również Hannah Moore z USA na dystansie 400 m stylem dowolnym (4:11.05), dokładając go do wcześniej wygranego krążka z najcenniejszego kruszcu za 200 m stylem grzbietowym. Bardzo dobry występ na 50 m stylem klasycznym zaliczył Nikola Obrovac z Chorwacji (27.83 s), a na 200 m stylem klasycznym triumfowała Anastasiya Malyavina z Ukrainy (2:26.43).

Na zakończenie chwile radości zapewniła jeszcze miejscowym kibicom chińska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Złożona z medalistów rywalizacji indywidualnej ekipa: Li Guangyuan, He Yun, Zhang Yufei i Yu Hexin dostarczyła swoim rodakom sporo emocji. Kiedy Yu Hexin wskakiwał do wody na ostatnią zmianę, Chińczycy byli dopiero na czwartej lokacie. Wśród Rosjan, Australijczyków i Południowoafrykańczyków na finiszowych stu metrach zaprezentowały się dziewczęta i reprezentant Państwa Środka nie miał większych problemów z tym by je wyprzedzić, zapewniając swojej drużynie dziesiąte złoto w pływaniu na młodzieżowych igrzyskach z czasem 3:49.33, gorszym o zaledwie czterdzieści cztery setne sekundy od rekordu świata juniorów.

Mistrzowie olimpijscy szóstego dnia igrzysk:
50 m stylem dowolnym (K): Rozaliya Nasretdinova (Rosja)   24.88 s  [rekord świata juniorów]
200 m stylem grzbietowym (M): Li Guangyuan (Chiny)   1:56.94  [rekord świata juniorów]
100 m stylem motylkowym (K): Liliana Szilagyi (Węgry)   57.67 s
100 m stylem dowolnym (M): Matheus Santana (Brazylia)   48.25 s  [rekord świata juniorów]
200 m stylem klasycznym (K): Anastasiya Malyavina (Ukraina)   2:26.43
200 m stylem motylkowym (M): Tamas Kenderesi (Węgry)   1:55.95  [rekord świata juniorów]
400 m stylem dowolnym (K): Hannah Moore (USA)   4:11.05
50 m stylem klasycznym (M): Nikola Obrovac (Chorwacja)   27.83 s