Puchar Europy: Pielowski tuż za mistrzem olimpijskim

Szymon Gagatek 2017-03-27 18:29

W niedzielę w izraelskim Ejlacie wystartował tegoroczny cykl zawodów Pucharu Europy w pływaniu długodystansowym. W zatoce Akaba na dystansie 10 km zaprezentowało się dwóch Polaków: Krzysztof Pielowski i Bartłomiej Kubkowski. Pierwszy z nich zajął 7. miejsce, finiszując kilka sekund za mistrzem olimpijskim na 1500 m stylem dowolnym, Gregorio Paltrinierim.

Dla Paltrinieriego był to debiut w rywalizacji seniorów na wodach otwartych. Na kilkanaście dni przed mistrzostwami kraju na 50-metrowym basenie, które będą dla reprezentantów Italii kwalifikacją na czempionat globu w Budapeszcie, pokazał się z bardzo dobrej strony. Znalazł się tuż za podium, przegrywając tylko z trzema utytułowanymi zawodnikami i dał wyraźny sygnał, że w przyszłości może się liczyć w walce o medale na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Najszybszy w Ejlacie okazał się mistrz świata juniorów z ubiegłego roku, Kristof Rasovszky. Węgier jako jedyny złamał barierę godziny i pięćdziesięciu minut (1:49:43), dopływając do mety niemal dwadzieścia sekund przed Kiriłem Abrosimowem z Rosji. Trzecią lokatę zajął rodak Abrosimowa, Jewgienij Dratcew.

W czołówce świetnie odnalazł się Pielowski. Zawodnik Kormorana Olsztyn uplasował się na 7. pozycji, ze stratą trzydziestu dwóch sekund do zwycięzcy. Do miejsca w pierwszej trójce zabrakło mu jednak zdecydowanie mniej (zaledwie osiem sekund). Na 30. lokacie sklasyfikowany został klubowy kolega Pielowskiego, Bartłomiej Kubkowski.

Wśród kobiet złoto również trafiło do Węgier. Pierwsza na mecie zameldowała się Katalin Somenek, wyprzedzając na finiszu Spelę Pelse ze Słowenii i kolejną reprezentantkę Madziarów, Nikolett Szilagyi.

Kolejne zawody Pucharu Europy odbędą się dopiero na początku lipca. Najlepsi długodystansowcy Starego Kontynentu zmierzą się ze sobą w Barcelonie.