OOM 2015: Nogaj jedzie do Singapuru!

Szymon Gagatek 2015-07-16 00:27

Paulina Nogaj została bohaterką pierwszego dnia zmagań juniorek na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawodniczka Wodnika Radom zwyciężyła na dystansie 100 m stylem motylkowym i wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów, które pod koniec sierpnia odbędą się w Singapurze. Tym samym dołączyła do tych, którzy kwalifikację wywalczyli już na Igrzyskach Europejskich w Baku.

Siedemnastolatka pokonała dwie długości basenu w świetnym czasie (1:00.21), poprawiając swój rekord życiowy o dokładnie sześćdziesiąt dziewięć setnych sekundy! Lepiej w historii polskiego pływania radziły sobie w tej konkurencji jedynie cztery zawodniczki: Otylia Jędrzejczak, Anna Dowgiert, Mirela Olczak i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Dzięki temu osiągnięciu Nogaj uzyskała minimum na mistrzostwa świata juniorów i została drugą (obok Pauliny Piechoty) kobietą w naszej reprezentacji, która uda się do Singapuru. W wyścigu finałowym zawodniczka z Radomia wyprzedziła Nikolę Olszewską (1:03.04) i Wiktorię Musioł (1:03.22).

W większości konkurencji doczekaliśmy się tych samych złotych medalistów, którzy triumfowali na tegorocznych zimowych mistrzostwach Polski 17- i 18-latków. Nikola Petryka bardzo pewnie zwyciężyła na 50 m stylem dowolnym (26.02 s), a trzy złote krążki w konkurencjach indywidualnych wywalczyły pływaczki Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Najpierw Wioletta Orczykowska stoczyła kolejną pasjonującą walkę o pierwsze miejsce na dystansie 200 m stylem dowolnym z Mileną Karpisz, zakończoną minimalnym zwycięstwem pływaczki z Limanowej (2:02.25 - 2:02.47), następnie Agata Magner okazała się najlepsza na 200 m stylem grzbietowym (2:17.80), a Jowita Sieńczyk nie dała szans swoim rywalkom w finale 400 m stylem zmiennym (4:56.90).

Orczykowska i Magner na najwyższym stopniu podium stanęły również w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Wraz z Zofią Wilczek i Martyną Żarłok poprowadziły ekipę Jordana Kraków do złota, uzyskując czas 8:43.02. W drużynie z małopolski świetnie finiszowała Orczykowska, która na ostatnich metrach wyprzedziła o zaledwie szesnaście setnych sekundy Paulinę Haczkiewicz ze Śląska Wrocław.

Drugi w swoim życiu złoty medal rocznikowych mistrzostw Polski wywalczyła Zuzanna Kit. Zawodniczka z Kalisza po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu stanęła w 2013 roku w Dębicy wśród szesnastolatków, pokonując Dominikę Sztanderę w finale 50 m stylem klasycznym. Dziś w tej samej konkurencji miała ułatwione zadanie, ponieważ w Ostrowcu Świętokrzyskim zabrakło reprezentantki Juvenii Wrocław, szykującej się do mistrzostw świata w Kazaniu. Kit uzyskała wynik 33.09 s i wyraźnie wyprzedziła Angelikę Wikieł i Sylwię Spoljar. Co ciekawe, dwa lata temu krążek z najcenniejszego kruszczu dał kaliszance czas o jedną setną sekundy lepszy, będący wciąż jej rekordem życiowym.

400 m stylem zmiennym: Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska)   4:56.90
4x200 m stylem dowolnym: Jordan Kraków (Agata Magner, Zofia Wilczek, Martyna Żarłok, Wiletta Orczykowska)   8:43.02