Danish Open: Pierwsze polskie zwycięstwa!

Szymon Gagatek 2015-03-31 01:10

Podczas trzeciego dnia Danish Open w Broenshoej doczekaliśmy się pierwszych polskich zwycięstw! Mateusz Wysoczyński okazał się najlepszy na dystansie 200 m stylem grzbietowym, a Paweł Korzeniowski wygrał finał 100 m stylem dowolnym. Blisko triumfu był również Wojciech Wojdak, który przegrał rywalizację na 1500 m stylem dowolnym z Palem Joensenem z Wysp Owczych o niespełna dwie sekundy.

Jako pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Wysoczyński. Zawodnik AZS AGH Kraków pokonał 200 metrów grzbietem w 2:02.60. Drugi na mecie Lavrans Solli stracił do niego sześćdziesiąt dziewięć setnych sekundy. Chwilę później ze zwycięstwa cieszył się Korzeniowski, który jako jedyny złamał w finale 100 m stylem dowolnym barierę pięćdziesięciu sekund. Czas 49.89 s pozwolił mu wyprzedzić znakomitego ukraińskiego sprintera, Andreja Govorova, o dokładnie osiemnaście setnych. Na podium znalazł się również drugi z naszych reprezentantów, Kacper Majchrzak, który wygrał rywalizacje o trzecią pozycję z Sebastianem Szczepańskim (50.18 s - 50.21 s). Na dziesiątym miejscu sklasyfikowany został ostatecznie Jan Świtkowski, a dwudziesty był Marcin Suzin.

Ciekawą walkę z Palem Joensenem w najszybszej serii na dystansie 1500 m stylem dowolnym stoczył Wojciech Wojdak. Dziewiętnastoletni pływak Unii Oświęcim starał się od samego początku utrzymywać kontakt ze swoim bardziej doświadczonym rywalem i na pomiarze czasu po przepłynięciu tysiąca metrów znajdował się nawet na prowadzeniu. Ostatecznie reprezentant Wysp Owczych okazał się jednak szybszy, uzyskując czas 15:13.88. Polak stracił do niego niespełna dwie sekundy (15:15.57), wskakując ze swoim rezultatem na jedenaste miejsce wśród najszybszych długodystansowców w tym roku na świecie. Na podium stanął również Filip Zaborowski (15:32.07), czwarty był Mateusz Sawrymowicz (15:49.06), a siódmy Marcin Kaczmarski (15:59.04).

W pierwszej trójce rywalizacji żabkarzy na 200 metrów znalazł się Marcin Stolarski. Zawodnik Żoliborza Warszawa zanotował wynik 2:19.17. Trzeci w finale B i ostatecznie jedenasty był natomiast Krzysztof Tokarski (2:23.12).

W rywalizacji pań dziś nie doczekaliśmy się medalu, natomiast dobry start na dystansie 100 m stylem dowolnym zaliczyła Anna Dowgiert. Zawodniczka Śląska Wrocław uzyskała czas 56.93 s, poprawiając o trzydzieści dwie setne sekundy swój rekord życiowy i zostając ósmą Polką w historii, której udało się w tej konkurencji złamać barierę pięćdziesięciu siedmiu sekund. Dwunasta była dziś Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (58.33 s). Z kolei na 200 m stylem grzbietowym piątą lokatę wywalczyła Alicja Tchórz, pokonując cały dystans w 2:18.39.