Danish Open: Tchórz, Korzeniowski i Świtkowski najlepsi we wtorek

Szymon Gagatek 2015-04-01 00:38

Ostatni dzień Danish Open w Broenshoej przyniósł naszej reprezentacji kolejne pięć medali, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu. Na najwyższym stopniu podium stanęła Alicja Tchórz w finale 50 m stylem grzbietowym, najlepsze rezultaty uzyskiwali również Paweł Korzeniowski na 100 m stylem motylkowym i Jan Świtkowski na 200 m stylem zmiennym.

W rywalizacji kobiet na dystansie 50 m stylem grzbietowym doczekaliśmy się całkowitej dominacji Polek. Pierwsza finiszowała Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, druga była Tchórz. Chwilę później okazało się jednak, że łodzianka została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii 15m, ograniczającej pływanie pod wodą i złoty medal trafił do zawodniczki Juvenii Wrocław, która uzyskała czas 29.12 s. Tchórz stanęła na podium również w rywalizacji na dystansie 200 m stylem zmiennym. Wynik 2:16.46 pozwolił jej uplasować się na trzeciej pozycji. Trzecia z naszych reprezentantek startujących w Broenshoej, Anna Dowgiert, w finale 100 m stylem motylkowym zajęła ósme miejsce (1:01.39). W wyścigu tym zwyciężyła Jeanette Ottesen, która zanotowała  drugi w tym roku na świecierezultat 57.23 s - drugi w tym roku na świecie.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn triumfował Paweł Korzeniowski. Zawodnik AZS AWF Warszawa pokonał dwie długości basenu w 52.42 s i wyprzedził o trzy dziesiąte sekundy reprezentanta gospodarzy, Viktora Bromera. Wynik Korzeniowskiego daje mu w tym momencie dziesiąte miejsce na liście najszybszych zawodników tego sezonu na świecie. W finale A popłynęło jeszcze trzech Polaków: Michał Poprawa był piąty, Mateusz Wysoczyński szósty, a Kacper Majchrzak siódmy. Finał B wygrał natomiast Sebastian Szczepański, a piąte miejsce w tym wyścigu zajął Marcin Opalski.

Trzeciego polskiego złota doczekaliśmy się w finale 200 m stylem zmiennym mężczyzn. Jan Świtkowski finiszował tuż przed Marcinem Suzinem, wyprzedzając go o dokładnie pięćdziesiąt jeden setnych sekundy (2:03.93 - 2:04.44). Lepszy wynik od rezultatu pływaka Skarpy Lublin spośród naszych zawodników uzyskał w tym roku jedynie Marcin Cieślak. Na trzynastym miejscu sklasyfikowany został Krzysztof Tokarski, a na osiemnastym Marcin Stolarski.

Na podium znalazł się dziś również Wojciech Wojdak, który stoczył walkę o trzecią pozycję w finale 400 m stylem dowolnym z Filipem Zaborowskim. Ostatecznie okazał się od niego lepszy o czterdzieści sześć setnych sekundy, uzyskując wynik 3:57.02. Na siódmej lokacie rywalizację zakończył Marcin Kaczmarski (4:00.64).