Danish Open: Dowgiert o włos od rekordu Polski!

Szymon Gagatek 2015-03-30 01:11

Kolejne cztery medale wywalczyli polscy kadrowicze podczas drugiego dnia Danish Open. Bardzo dobre występy zaliczyły Anna Dowgiert i Alicja Tchórz, które zajmowały drugie miejsca, odpowiednio na 50 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym. Srebrny krążek zawisł również na szyi Pawła Korzeniowskiego, a na najniższym stopniu podium stanął Jan Świtkowski.

Rywalizacja z Jeanette Ottesen w finale 50 m stylem motylkowym sprawiła, że Anna Dowgiert wzniosła się na wyżyny swoich umiejętności. Z Dunką (która jedną długość basenu pokonała w 25.48 s i została wiceliderką światowych list w tej konkurencji) nie miała większych szans, ale zajęła drugie miejsce, uzyskując czas 26.46 s. Rezultat ten jest gorszy o tylko o jedną dziesiątą sekundy od rekordu Polski, który również należy do reprezentantki Śląska Wrocław i daje jej dziewiąte miejsce wśród najszybszych zawodniczek globu w 2015 roku. Tak szybko Dowgiert nie pływała już od dwóch lat! Tuż za podium w finale znalazła się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (27.49 s). Trzecia z Polek, Alicja Tchórz, wystartowała na dystansie 400 m stylem zmiennym. Szybsza od naszej pływaczki okazałą się tylko Barbora Zavadova z Czech (4:41.52). Tchórz popłynęła w finale w Broenshoej minimalnie wolniej niż przed rokiem, uzyskując wynik 4:50.52.

Trzech naszych reprezentantów wystąpiło w finale A na dystansie 50 m stylem motylkowym mężczyzn. Świetnie poradził sobie Paweł Korzeniowski, który zajął drugie miejsce z czasem 23.98 s. Oświęcimianin poprawił tym samym swój rekord życiowy i został drugim Polakiem w historii (po Konradzie Czerniaku), który złamał w tej konkurencji barierę dwudziestu czterech sekund. Bezkonkurencyjny okazał się Andrey Govorov z Ukrainy, który uzyskał drugi w tym roku rezultat na świecie (23.37 s). Na piątym miejscu rywalizację zakończył Sebastian Szczepański, a szósty był Michał Poprawa.

Na podium stanął w niedzielę również Jan Świtkowski. Zawodnik Skarpy Lublin był trzeci w finale 200 m stylem dowolnym (1:49.87). Na kolejnej pozycji, ze stratą półtorej sekundy, znalazł się Kacper Majchrzak. Polacy zdominowali także popołudniowy finał C. Walkę o siedemnaste miejsce wygrał Mateusz Wysoczyński, przed Marcinem Kaczmarskim i Filipem Zaborowskim.

Nasi zawodnicy wystartowali podczas drugiego dnia Danish Open również na 100 m stylem klasycznym i 400 m stylem zmiennym. W finale rywalizacji żabkarzy piątą lokatę zajał Krzysztof Tokarski (1:03.50). Wyścig o dziewiąte miejsce wygrał natomiast Marcin Stolarski, który po południu uzyskał wynik niewiele gorszy od rezultatu Tokarskiego (1:03.58). Ósmą pozycję zajął Marcin Suzin, który na tej samej lokacie ukończył finał 400 m stylem zmiennym.