MEM: DWA MEDALE DRUGIEGO DNIA!

Joanna Kwatera 2013-09-02 20:43

Fantastyczne występy polskich zawodników były ozdobą drugiego dnia pływackich Mistrzostw Europy Masters w Eindhoven. Arkadiusz Berwecki w pięknym stylu wywalczył złoty, a Renata Bastek srebrny medal na dystansie 200m stylem zmiennym. Ponadto na 400m stylem dowolnym znakomity wynik zanotowała Dominika Michalik. Na holenderskiej pływalni padły też cztery nowe rekordy Europy Masters.

Dzisiejsze zmagania rozpoczęły starty na jakże szczęśliwym dla nas dystansie 200m stylem zmiennym. Najpierw do rywalizacji przystąpiły panie. Reprezentantka Weterana Zabrze Renata Bastek zdobyła pierwszy medal dla naszej reprezentacji na tych mistrzostwach, przepływając dystans w czasie 3:42.82 i zajęła drugie miejsce w kat 70-74 lata tuż za Niemką Christel Schulz.

W konkurencji tej mogliśmy oglądać też inne nasze reprezentantki. W kat. 50-54 jedenasta była Mirosława Rajtar ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPRu, która pokonała dystans w czasie 3:37.50.W kategorii tej padł też jeden z dwóch rekordów Europy ustanowionych dziś przez kobiety na tym dystansie. Jego autorką była Belgijka Colette Crabbe, która uzyskała rezultat 2:44.01. W kategorii 50-54 lat – Ewa Szała (Klub Pływacki Koziegłowy) zajęła dziewiąte, Ewa Stępień (Zgiersko-Łęczycki WOPR) czternaste, a jej koleżanka klubowa Urszula Mróz dziewiętnaste miejsce. W kat. 30-34 lata dwudziesta-trzecia była reprezentantka klubu Legnica Barakuda – Jowita Malchar, uzyskując czas 2:55.82. W tej kategorii wiekowej padł też drugi rekord Europy Masters, a ustanowiła go Rosjanka Natalia Vinokurenkova, wyłączając tablicę pomiarową w czasie 2:21.28. W najmłodszej kategorii wiekowej (25-29 lat) wystartowała Marianna Michalczyk (Warsaw Masters Team), a czas jaki osiągnęła – 3:01.73 dał jej trzydziestą-szóstą pozycję.

W rywalizacji mężczyzn wielką radość sprawił nam występ Arkadiusza Berweckiego (Motyl Senior Mosir Stalowa Wola), który w kat. 40-44 lat pokonał wszystkich swoich rywali , a uzyskany przez niego czas 2:18.20 dał mu złoty medal czempionatu Europy. Drugiego na mecie Francuza Sylvain’a Galango wyprzedził o 0,29s. W tej samej kategorii wiekowej ósmy rezultat uzyskał Tadeusz Stuchlik z Weterana Zabrze(2:26.66).

W kat. 75-79 lat– wystąpił Ryszard Sielski z WMT, któremu rezultat 4:36.21 dał dziewiąte miejsce. Dziesiąty z czasem 3:09.42 w kat 60-64 lata był Michał Nowak z Ursynów Masters. Ósmy w kategorii wiekowej 55-59 lat był Włodzimierz Przytulski (Zgiersko-Łęczycki WOPR), uzyskując czas 2:57.67. W kategorii tej pobiły został też rekord Europy Masters, a ustanowił go Holender Hugo Bregman, przepływając dystans w czasie 2:25.49. W kat. 45-49 ósmy był Miłosz Kaczanowski z SMT (2:29.07), a w najmłodszej kategorii wiekowej oglądaliśmy Szymona Jerzego Kluczyka, któremu rezultat 2:34.28 dał dziewiętnastą lokatę.

We wspomnianej konkurencji padł jeszcze jeden rekord Europy, a jego autorem był zwycięzca kat. 70-74 lata - Niemiec Bernd Horstmann, który uzyskał czas 2:59.95.

Później do rywalizacji przystąpili krauliści na dystansie 400m stylem dowolnym. Wśród kobiet doskonały występ zanotowała reprezentantka klubu Masters Białystok Dominika Michalik, która uzyskała czas 5:04.51. Rezultat ten dał jej piąte miejsce w kat 30-34 lata. W tej samej kategorii wiekowej wystartowała też Jowita Malchar, a czas 5:42.52 dał jej dwudzieste-trzecie miejsce. Ponadto w kat. 45-49 lat oglądaliśmy dwie nasze reprezentantki – Edyta Olszewska (WMT) zajęła dwudzieste-pierwsze miejsce (5:55.97), a Małgorzata Sikorska (MKS Astoria) była dwudziesta-druga (5:56.53).

Najlepszy czas na tym dystansie wśród kobiet osiągnęła zwyciężczyni wczorajszej „osiemsetki” – Włoszka Valeria Vergani – 4:38.58 (kat. 40-44). Na szczególny szacunek zasługuje też rezultat uzyskany przez 82-letnią Angielkę Jane Asher, która 400m pokonała w czasie 6:41.05!

Wśród mężczyzn w tej konkurencji Polacy nie startowali. Najlepszy czas ogółem uzyskał Duńczyk Claus Iversen (kat 35-39) – 4:10.51.

Dzisiejszym medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych pływackich sukcesów w kolejnych dniach!