Dwudzieste szóste złoto Seebohm

Szymon Gagatek 2017-10-28 14:28

W piątek Emily Seebohm została najbardziej utytułowaną pływaczką w historii mistrzostw Australii na krótkim basenie, a już dzień później, na zakończenie trzydniowych zawodów w Adelajdzie, dołożyła do swojej kolekcji kolejne złoto. Tym razem 25-latka stanęła na najwyższym stopniu podium na dystansie 200 m stylem zmiennym.

Triumf nie przyszedł jej wcale łatwo. Uzyskała czas 2:07.90, ale na ostatnich dwóch długościach basenu musiała się bronić przed pościgiem zaledwie 16-letniej Kaylee McKeown. Zawodniczka, która była objawieniem tegorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie, ostatecznie straciła do swojej starszej koleżanki z reprezentacji zaledwie dwadzieścia dwie setne sekundy. Dla Seebohm był to już 26. złoty medal w karierze wywalczony na krajowym czempionacie na krótkim basenie.

Kilka godzin wcześniej doświadczona Australijka musiała jednak uznać wyższość rywalek na 50 m stylem grzbietowym. W konkurencji rozgrywanej seriami na czas w sesji porannej uplasowała się na trzecim miejscu z czasem 26.48. Świetną dyspozycją popisała się za to Minna Atherton, której wynik 26.23 to najlepszy rezultat jaki kierykolwiek padł na zawodach rozgrywanych na Antypodach. Siedemnastolatce zabrakło też zaledwie jednej dziesiątej sekundy do rekordu świata juniorów. Pomiędzy Atherton i Seebohm uplasowała się Holly Barratt (26.43).

Sensacyjne zwycięstwo na 1500 m stylem dowolnym odniósł Joshua Parrish. Dwudziestolatek obronił tytuł sprzed roku, ale tym razem musiał pokonać niezwykle wymagających rywali. Pierwsze miejsce dał mu czas 14:45.29. Na mecie wyprzedził o trzydzieści osiem setnych sekundy mistrza świata w pływaniu długodystansowym, Jordana Wilimovsky'ego z USA. Dopiero czwarty był natomiast faworyt, Mackenzie Horton (14:58.26). W tej samej konkurencji wśród kobiet złoto zapewniła sobie Jessica Ashwood.

Dwukrotnie z pierwszego miejsca cieszył się w sobotę Daiya Seto. Japończyk rano nie miał sobie równych na 100 m stylem zmiennym (52.81), a po południu okazał się najszybszy na 200 m stylem klasycznym (2:04.57). Z kolei niespodziewaną porażkę z Georgią Bohl na dystansie 50 m stylem klasycznym poniosła Ruta Meilutyte. Litwinka pokonała dwie długości basenu w 30.81, o dokładnie dwadzieścia cztery setne sekundy wolniej od reprezentantki gospodarzy.