Sprint nie dla Ninga

Szymon Gagatek 2015-04-16 02:11

Już wczoraj trener Ninga Zetao przestrzegał wszystkich, by nie oczekiwać zbyt dużo po występie jego podopiecznego na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas mistrzostw Chin w Baoji. Nie mylił się. Co prawda multimedalista Igrzysk Azjatyckich wywalczył w środę pierwsze miejsce w rywalizacji sprinterów, ale jego czas nie daje większych nadziei na walkę o czołowe pozycje w Kazaniu.

Ye Jin, szkoleniowiec Ninga, wypowiedział się we wtorek dla chińskiej agencji prasowej Xinhua: "Mój zawodnik nie jest równorzędnym rywalem dla najlepszych na dystansie 50 m stylem dowolnym. W tej konkurencji na całym świecie jest wielu świetnych pływaków, dlatego my całkowicie skoncentrujemy się na walce na 100 m stylem dowolnym". I rzeczywiście, czas Chińczyka z dzisiejszego finału (22.17 s) jest dopiero trzynastym najlepszym tegorocznym wynikiem (ex aequo z rezultatem Nathana Adriana z USA), gorszym o dwadzieścia osiem setnych sekundy od rekordu życiowego dwudziestodwulatka. Nie daje on większych nadziei nawet na finał mistrzostw świata i być może okaże się, że w Rosji w tej konkurencji nie zobaczymy żadnego reprezentanta Państwa Środka. Drugi był dziś Yu Hexin (22.47 s), a trzeci Shi Yang (22.74 s).

Jedną z jaśniejszych postaci siódmego dnia mistrzostw Chin został Li Zhuhao, który wygrał rywalizację na 100 m stylem motylkowym. Szesnastolatek, który wynikiem 51.82 s wyśrubował wczoraj rekord świata juniorów w tej konkurencji, w finale popłynął odrobinę wolniej (52.20 s), ale to wystarczyło, by wyraźnie wyprzedzić Zhanga Qibina (52.91 s).

W pozostałych konkurencjach indywidualnych o medale rywalizowały panie. Złoto na 50 m stylem motylkowym wywalczyła Lu Ying (26.09 s), która awansowała na dziewiąte miejsce w rankingu najszybszych zawodniczek tego roku na świecie. Na 200 m stylem grzbietowym najszybsza była Chen Jie (2:09.64), wyprzedzając na finiszu Liu Yaxin (2:09.7) i dwukrotną mistrzynię olimpijską sprzed trzech lat w stylu zmiennym, Ye Shiwen (2:09.89). Z kolei na 800 m stylem dowolnym zwyciężyła Zhang Yuhan (8:31.93).