TYR PSS: Faworyci nie zawodzą

Joanna Kwatera 2018-05-19 19:41

Piątkowej nocy w IUPUI Natatorium podczas zawodów z cyklu TYR Pros Swim Series zwyciężali faworyci, a oprócz Amerykanów na najwyższym stopniu podium udało się stanąć Kanadyjce Taylor Ruck. Kolejny błysk formy zaprezentowała kibicom także Katie Ledecky, prezentując się świetnie nie tylko w stylu dowolnym, ale także w konkurencji stylem zmiennym.

Trzeciego dnia zmagań Ledecky także nie zwolniła tempa, choć rekordom globu tym razem nie zagroziła. Mistrzyni olimpijska z Rio uzyskała w konkurencji 200m stylem dowolnym trzeci czas w tym roku na świecie, osiągając 1:55.42. Niemal trzy sekundy za nią wyścig ukończyły Simone Manuel i Mallory Comerford. Progres wyników w stylu dowolnym przełożył się także na styl zmienny i choć Ledecky na dystansie 400m stylem zmiennym dotarła do mety dopiero na trzeciej pozycji to niemal otarła się o swój rekord życiowy, osiągając wynik 4:38.88. Na czwartą lokatę w światowy ranking tego sezonu wpisała się za to zwyciężczyni  tej konkurencji Melanie Margalis, która dzięki niesamowitemu finiszowi stylem dowolnym pokonała znajdującą się niemal od początku tego wyścigu na prowadzeniu Ellę Eastin, notując wynik 4:36.81.

Zaległości punktowe do lidera cyklu Zane’a Grothe odrobił dziś w części Chase Kalisz, który triumfował na 400m stylem zmiennym. Mistrz globu z Budapesztu pokonał dystans w 4:10.55. W tym roku to właśnie Amerykanin legitymuje się najlepszym czasem na świecie, a uzyskał go podczas zawodów w Atlancie. Ten osiągnięty w Indianapolis jest jednak i tak lepszy od wyniku drugiego w tabeli Kosuke Hagino o czternaście setnych sekundy. Grothe natomiast uplasował się dziś na trzeciej pozycji w konkurencji 200m stylem dowolnym, choć od zwycięstwa dzieliło go jedynie trzydzieści trzy setne sekundy. Najszybszy jednak w tym wyścigu okazał się Blake Pieroni (1:48.19) przed Felixem Auboeckiem.

Dystans sprinterski stylem dowolnym padł łupem faworytów. W końcu granicę dwudziestu dwóch sekund udało się złamać Nathanowi Adrianowi, który jedną długość basenu przepłynął w 21.97. Do pierwszej dziesiątki rankingu światowego najlepszych rezultatów 2018 roku z wynikiem 24.59 wskoczyła w nocy Simone Manuel, triumfatorka tej konkurencji wśród kobiet.

Na 200m stylem grzbietowym zawodnicy nie pływali już tak szybko jak choćby w Atlancie, gdzie padały naprawdę topowe rezultaty. W IUPUI Natatorium zwyciężyli Taylor Ruck i Jacob Pebley, notując odpowiednio 2:08.11 i 1:57.03.