Chudy znów pokazał klasę!

Joanna Kwatera 2019-07-14 19:55

Bardzo udanie zakończyli niedzielne starty w mitingu Golden Bear w Zagrzebiu polscy pływacy, rywalizujący o prymat w zawodach z długoletnią już tradycją w Chorwacji. Następny rewelacyjny występ zaliczył w BK Svetice Michał Chudy, który ponownie rozbił stawkę delfinistów. Na najwyższym stopniu podium stawały dzisiaj także Daniela Georges i Anna Dowgiert.

Znakomicie radził sobie wczoraj w konkurencji sprinterskiej stylem motylkowym, a dziś potwierdził jeszcze swoją wysoką formę na dystansie dwa razy dłuższym. Michał Chudy w swoim ostatnim starcie w tym sezonie uzyskał czwarty najlepszy wynik w karierze, kończąc zmagania z czasem 52.58. Polski zawodnik ruszył błyskawicznie ze startu, osiągając przewagę niemal dwóch sekund nad najgroźniejszymi konkurentami na półmetku zmagań. Drugie 50m również pokonał w znakomitym tempie i kolejny dzień z rzędu opuszczał pływalnie jako jedyny zawodnik, który osiągnął w tej imprezie wynik ponad ośmiuset punktowy.

Sukcesy nasi reprezentanci odnosili dziś także w stylu dowolnym. Na inaugurację niedzielnej sesji finałowej na dystansie 100m zwycięstwo wywalczyła uczestniczka Uniwersjady w Neapolu Daniela Georges. Pływaczka Biało-czerwonych zdołała wyśrubować jeszcze swój rekord życiowy o kolejne pięć setnych sekundy i z dużą przewagą nad konkurentkami dotarła do mety, notując czas 57.09. Żadnej innej zawodniczce nie udało się już dziś w BK Svetice pokonać  dwóch długości basenu poniżej pięćdziesięciu ośmiu sekund. Czwartą lokatę w tej potyczce zajęła Ewa Osiniak (59.34).

Następnie do gry wkroczył Kacper Klich, który na dystansie 200m tym stylem, dopłynął do mety na drugiej pozycji. Polak uzyskał czas 1:53.68, wyprzedzając o piętnaście setnych sekundy dziewięć lat młodszego rywala z Chorwacji Lovro Serdarević’a. Dobrym wynikiem popisał się zwycięzca tego wyścigu Ognjen Marić, któremu niemal udało się złamać granicę minuty i pięćdziesięciu sekund, a do dokonania tej sztuki brakło mu tylko czterech setnych sekundy (1:50.03). Pod koniec zmagań rozegrano jeszcze wyścigi sprinterskie wśród kraulistów, a w nich Klich poprawił swój rekord życiowy, osiągając 24.32. Czas ten uplasował go na piątej lokacie.

Kolejny srebrny krążek wywalczyła z kolei na dystansie 400m stylem dowolnym Paulina Piechota. Pływaczka łódzkiego klubu zanotowała wynik 4:27.65, dopływając do mety znowu za Klarą Bośnjak, choć tym razem Chorwatka uzyskała na mecie aż czterosekundową przewagę nad Polką.

Po raz kolejny na trzecim miejscu zmagania żabkarzy kończył Marcin Stolarski. Pływak AZS UMCS Lublin finiszował z czasem 1:05.19, minimalnie za drugim Estończykiem Tiit’em Matvejev’em, do którego stracił zaledwie dwie setne sekundy.  100m stylem klasycznym padło łupem Nikoli Obrovac’a (1:02.51). Ponownie trzecia wśród grzbiecistek, tym razem na dystansie 100m, była Julia Koluch, która w bardzo wyrównanym wyścigu zanotowała rezultat 1:06.74. Do zwyciężczyni tych zmagań Polce brakło dokładnie trzech dziesiątych sekundy.

Na zakończenie rywalizacji w Zagrzebiu dwa ostatnie krążki dorzuciły do worka polskich zdobyczy medalowych z tej imprezy Dowgiert i Georges. 50m metrów stylem motylkowym wygrała pierwsza z nich (27.02), a trzecią lokatę z nowym rekordem życiowym wywalczyła zawodniczka AZS UMCS Lublin (28.00), która w tej konkurencji startowała dopiero drugi raz w karierze.