MŚ niepełnosprawnych: Do medalu zabrakło niewiele

Marcin Ryszka 2017-12-07 11:43

Dobiegł końca piąty dzień zmagań podczas mistrzostw świata osób niepełnosprawnych, które odbywają się w Meksyku. Po wtorkowych wyścigach, które obfitowały w zdobycze medalowe, w środę biało-czerwonym nie udało się poprawić dorobku medalowego. Najbliżej znalezienia się na podium byli Michał Golus i Kamil Otowski.

Golus, który na co dzień trenuje w Radomiu, już w porannych eliminacjach pokazał, że będzie się liczył w walce o podium do samego końca. W finale po znakomitym wyścigu zameldował się na mecie jako czwarty (1:04.31). Do trzeciego Meksykanina Andrade Guillena stracił jedynie 25 setnych sekundy. Bezkonkurencyjni okazali się Chińczycy Xu Haijiao (59.70) i Yang Guanglong (1:02.37).

W swoim drugim finale na tych mistrzostwach zaprezentował się Kamil Otowski, który na dystansie 200m stylem dowolnym (grupa S2) podobnie jak Golus był czwarty z czasem 4:21.72. Ponownie poza zasięgiem okazali się być reprezentanci Państwa Środka: Liu Benying (4:02.72) oraz Zou Liankang (4:04.07). Na najniższym stopniu podium stanął Chilijczyk Alberto Abarza (4:10.77).

W konkurencji 100m stylem motylkowym (grupa S10) z dobrej strony zaprezentował się Patryk Karliński, który dwie długości basenu pokonał w czasie 1:02.82, co pozwoliło mu zająć piątą lokatę. Zwyciężył Brazylijczyk Andre Brasil (57.70), przed Hiszpanem Davidem Levecq’iem (1:00.77) oraz swoim rodakiem Phelipem Rodriguesem (1:01.37).

Na dystansie 50m stylem dowolnym w grupie S4 wystąpiła Karolina Hamer. Doświadczona Polka ukończyła wyścig na siódmej pozycji z czasem 58.70. Złoty medal zdobyła Włoszka Monica Boggioni (38.79), która wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy Mirandę Herrerę (42.97) oraz Chinkę Cheng Jiao (43.03).

W grupie S3 w konkurencji 50m stylem dowolnym wystąpił Jacek Czech. Polak z czasem 1:00.96 zajął siódme miejsce. Jako pierwszy na mecie zameldował się Chińczyk Huang Wenpan (38.81), przed reprezentantem gospodarzy Diego Lopezem (39.70) oraz Włochem Vincenzo Bonim (46.71).

Polska reprezentacja zmaga się z problemami zdrowotnymi kilku zawodników. Z powodów medycznych z popołudniowego finału 200m stylem zmiennym (grupa SM13) wycofał się Kamil Rzetelski. Z kolei na 100m stylem motylkowym w grupie S10 nie wystąpiła Oliwia Jabłońska. Polka to dwukrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich właśnie na tym dystansie.

- Problem z Oliwią jest już od kilku dni. Niestety na jednym z treningów na basenie boleśnie uderzyła się w rękę. Na szczęście po wizycie w szpitalu okazało się, że nie ma żadnego złamania czy pęknięcia, jednak kończyna jest bardzo mocno stłuczona. Od razu przystąpiliśmy do wszelkich działań, aby doprowadzić Oliwię do stanu, który umożliwia start w zawodach. Mam nadzieję, że zobaczymy ją na 400m stylem dowolnym – powiedział fizjoterapeuta reprezentacji Robert Musiorski.