Chiny: Xu Jiayu o włos od rekordu świata!

Szymon Gagatek 2017-04-12 14:47

Xu Jiayu został bohaterem trzeciej sesji finałowej mistrzostw Chin w Qingdao. Dwudziestojednolatek w finale 100 m stylem grzbietowym omal nie poprawił rekordu świata! Do fantastycznego wyniku Ryana Murphy'ego z pierwszej zmiany sztafety 4x100 m stylem zmiennym z igrzysk w Rio de Janeiro zabrakło mu zaledwie jednej setnej sekundy!

Wicemistrz olimpijski w swojej koronnej konkurencji poradził sobie nadspodziewanie dobrze. Cały dystans pokonał w 51.86! Ustanowił nowy rekord Azji, po ośmiu latach odbierając go Ryosuke Irie z Japonii, a także wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Drugiego na mecie Li Guangyuana wyprzedził bardzo wyraźnie, choć wynik 20-latka (53.61) i tak daje mu w tym momencie miejsce w najlepszej dziesiątce tegorocznych rezultatów na całym świecie.

Bardzo dobry występ w finale tej samej konkurencji wśród kobiet zaliczyła Fu Yuanhui. Uzyskała 58.72, jako trzecia zawodniczka w tym sezonie złamała barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund i co najważniejsze - poprawiła rekord kraju. Szybka była również srebrna medalistka, Chen Jie, której pokonanie dwóch długości basenu zajęło 59.43.

Najlepszy wynik w historii chińskiego pływania już w sesji eliminacyjnej odnotował z kolei Yan Zibei. Na dystansie 50 m stylem klasycznym popisał się czasem 27.36, śrubując o dwie setne sekundy osiągnięcie Gu Biaoronga z mistrzostw świata w 2013 roku. To piąty rezultat na światowych listach, który urodzony w 1995 roku żabkarz będzie mógł poprawić w jutrzejszym finale.

Kolejną wyróżniającą się postacią środowych zmagań w Qingdao był oczywiście Sun Yang, który tym razem wywalczył złoto na 200 m stylem dowolnym. W decydującym wyścigu popłynął niewiele wolniej od razultatu z igrzysk w Rio de Janeiro, dającego mu tytuł mistrza olimpijskiego. Uzyskał czas 1:44.91, a za nim do mety dotarli Wang Shun (1:46.57), Ji Xinjie (1:47.98) oraz Ma Tianchi (1:48.10). Potencjalna sztafeta 4x200 m stylem dowolnym, która miałaby powalczyć na czempionacie globu w Budapeszcie prezentuje się więc całkiem solidnie. Kobiece półfinały tej konkurencji stały nie niesamowitym poziomie. By wejść do najlepszej ósemki, trzeba było popłynąć poniżej minuty i pięćdziesięciu ośmiu sekund! Najszybsza okazała się urodzona w 2002 roku Ai Yanhan. Dystans 200 metrów kraulem pokonała w 1:56.88.