Szczecin 2016: Szalony wyścig. Świtkowski obronił tytuł

Szymon Gagatek 2016-05-27 17:41

Pierwsze medale w szczecińskiej Floating Arenie rozdane! Po bardzo emocjonującym wyścigu finałowym mężczyzn na dystansie 200 m stylem motylkowym złoto mistrzostw Polski sprzed roku obronił Jan Świtkowski. Zawodnik Skarpy Lublin po raz kolejny uzyskał wynik lepszy od minimum olimpijskiego i wyprzedził Michała Poprawę oraz Damiana Chrzanowskiego.

Świtkowski złoto zapewnił sobie na ostatnich pięćdziesięciu metrach, wyprzedzając najgroźniejszych rywali. Po raz czwaty w tym roku złamał barierę minuty i pięćdziesięciu siedmiu sekund (1:56.93), a zdobywając złoto definitywnie "przyklepał" sobie olimpijską nominację. Niewiele ponad pół sekundy do minimum na Igrzyska zabrakło Michałowi Poprawie, dla którego jednak nie jest to jeszcze koniec walki o wyjazd do Rio. Czas 1:57.54 pozwoli bowiem reprezentantowi AZS AWF Katowice na wyjazd na czerwcowe zawody Mare Nostrum w Monako, gdzie będzie mógł zmierzyć się z upragnionym rezultatem 1:56.97 po raz kolejny.

Zaledwie dwadzieścia jeden setnych sekundy za Poprawą finiszował trzymający się go kurczowo przez cały wyścig Damian Chrzanowski. Pływak MZOS Płock znacznie wyśrubował swój rekord życiowy i już w wieku osiemnastu lat po raz pierwszy stanął na podium krajowego czempionatu seniorów. Wynik poniżej dwóch minut zdołał zanotować jeszcze Marcin Opalski (1:59.28).

Podium 200 m stylem motylkowym mężczyzn:
1. Jan Świtkowski (Skarpa Lublin)   1:56.93 [minimum olimpijskie]
2. Michał Poprawa (AZS AWF Katowice)   1:57.54
3. Damian Chrzanowski (MZOS Płock)   1:57.75

Sukces sprzed roku powtórzyła również Klaudia Naziębło. Zawodniczka Juvenii Wrocław w finale 200 m stylem motylkowym poprawiła o trzynaście setnych sekundy swój rekord życiowy, który ustanowiła podczas finałowego wyścigu krajowego czempionatu w 2013 roku. Wtedy to w olsztyńskiej Aquasferze wywalczyła pierwszy w karierze tytuł na krajowym czempionacie w tej konkurencji. Dziś po południu cztery długości basenu pokonała w 2:12.00 i wyraźnie wyprzedziła resztę stawki. Pod nieobecność Pauli Żukowskiej, która musiała zostać wycofana z udziału w wyścigu finałowym, srebro zdobyła Joanna Mizak (2:14.46). Tym samym pływaczka Stilona Gorzów Wielkopolski po raz pierwszy w życiu stanęła na podium mistrzostw Polski seniorów. Na trzeciej lokacie wyścig zakończyła z kolei osiemnastoletnia Wiktoria Musioł z Unii Oświęcim (2:14.96).