Co w wodzie piszczy? – 8.02
Za nami długi, trwający ponad miesiąc, plebiscyt na bohaterów 2013 roku. Przez cały styczeń mogliście wybierać na naszej stronie swoich faworytów. Skupiliśmy się tylko na nich, dlatego teraz wypada sumiennie nadrobić zaległości w najważniejszych informacjach ze świata. Oto ich pierwsza część.
* Wiadomością miesiąca, niestety negatywną, była informacja o tym, że w organizmie Yulii Efimovej wykryto podwyższony poziom DHEA, sterydu, który znajduje się na liście substancji zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). O całej sprawie mogliście przeczytać na naszym profilu na Facebooku. W międzyczasie Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) postanowiła czasowo zawiesić rosyjską multimedalistkę i rekordzistkę świata w stylu klasycznym, potwiedzając plotki krążące w rosyjskich mediach o pozytywnym wyniku próbki pobranej podczas badania antydopingowego 31 października 2013 roku w Los Angeles, a więc jeszcze przed Mistrzostwami Europy w Herning.
Oryginalna treść komunikatu FINA:
On October 31, 2013 a swimmer Yuliya Efimova (RUS) was tested positive to the substance 7-keto-DHEA (Class S.1.1.b Endogenous Anabolic Androgenic Steroids) with the occasion of the FINA out-of-competition doping control test in Los Angeles (USA).
Following the results management process and in accordance with the FINA DC Rule 7.1.11, the FINA Executive decided to impose a Provisional Suspension on the athlete until a hearing before the FINA Doping Panel can be made. The Provisional Suspension started on January 21, 2014.
* Wybitna amerykańska żabkarka, Rebecca Soni oficjalnie ogłosiła zakończenie swojej sportowej kariery. Sześciokrotna medalistka olimpijska nie pojawiła się na starcie żadnych zawodów od czasu Igrzysk Olimpijskich w Londynie, gdzie wywalczyła złote medale na 200 m stylem klasycznym (bijąc przy okazji rekord świata) i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, a także srebro na 100 m stylem klasycznym. Postanowiła zrobić sobie rok przerwy, w którym chciała skupić się przede wszystkim na studiach. Okazało się jednak, że jest to już całkowite rozstanie z zawodowym pływaniem.
* Pływalnia im. Pietera van den Hoogenbanda w Eindhoven będzie w tym roku gościć koleją wielką imprezę. Tym razem do Holandii zjadą się najlepsi niepełnosprawni pływacy z całej Europy. Mistrzostwa Starego Kontynentu zaplanowano na 4-10 sierpnia. Już teraz prognozuje się, że weźmie w nich udział około 500 sportowców z 40 krajów. Dodajmy, że na tym obiekcie w ubiegłym roku odbyły się Mistrzostwa Europy Masters, a w 2010 roku Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych.
* Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) ogłosiła daty i miejsca rozgrywania tegorocznego cyklu Pucharu Świata. Tak jak w ubiegłym roku, w kalendarzu nie ma przystanku w Sztokholmie, z gry wypadł również inny tradycyjny gospodarz: Berlin, który gościł Puchar Świata nieprzerwanie od czternastu lat. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że stolica Niemiec będzie gościć najlepszych pływaków podczas Mistrzostw Europy. Ósmym miastem, do którego zawita coraz prężniej rozwijający się cykl, jest… Hongkong. Organizatorzy postanowili zastosować formułę podobną do tej z ubiegłego roku i rozpocząć zmagania od dwóch sierpniowych mitingów, tym razem w Dausze i Dubaju. W tym momencie kalendarz przedstawia się następująco:
Doha (27-28 sierpnia)
Dubaj (31 sierpnia – 1 września) [data do potwierdzenia]
Hongkong (29-30 września)
Eindhoven (4-5 października) [data do potwierdzenia]
Moskwa (8-9 października)
Pekin (24-25 października) [data i miejsce do potwierdzenia]
Tokio (28-29 października)
Singapur (1-2 listopada)
* Mistrz Olimpijski z Londynu na dystansie 100 m stylem klasycznym, Cameron van der Burgh, przyznał w jednym z wywiadów, że postanowił dołożyć do swojego repertuaru starty na dwukrotnie dłuższym dystansie. Południowoafrykańczyk, który w tym roku wystartuje zapewne w dwóch wielkich imprezach: Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej i Mistrzostwach Pacyfiku, chce opanować starty na 200 metrów do tego stopnia, by w 2016 roku móc aspirować do jednego z medali olimpijskich podczas Igrzysk w Rio de Janeiro.