NCAA: Sukcesy Sendyka, rekord Stokowskiego

Szymon Gagatek 2019-03-29 07:34

Czwartek okazał się niezwykle szczęśliwym dniem dla Pawła Sendyka! Podczas drugiego dnia mistrzostw NCAA w Austin nasz sprinter wywalczył 2. miejsce na dystansie 50 jardów stylem dowolnym. Dodatkowo wraz z kolegami sięgnął po zwycięstwo na dystansie 4x50 jardow stylem dowolnym. Dobrą formę pokazał też Kacper Stokowski, który poprawił życiówkę na 100 jardów stylem grzbietowym.

Sesja finałowa rozpoczęła się od zmagań sztafet sprinterów. Sendyk popłynął na pierwszym odcinku, uzyskując czas 18.84. Wyprowadził Uniwersytet Kalifornijski na prowadzenie i mógł już tylko czekać, co wydarzy się dalej. Na szczęście dla niego Ryan Hoffer, Michael Jensen, a także Andrew Seliskar nie oddali pierwszej pozycji. Ostatecznie drużyna Golden Bears zanotowała łączny wynik 1:14.46 i wyprzedziła ekipy NC State i Uniwersytetu Teksańskiego. Mistrzowski tytuł podopieczni Dave'a Durdena okrasili nowym rekordem uczelni w Berkeley. Bardzo wysoką, 5. lokatę zajął Uniwersytet Stanowy Florydy, z Jakubem Książkiem na drugich 50 jardach. Nasz reprezentant poradził sobie bardzo dobrze, pokonując dwie długości basenu w 19.06.

Kilkadziesiąt minut później Sendyk stanął na słupku startowym finału A indywidulanej rywalizacji sprinterów. W międzyczasie Townley Haas ustanowił rekord NCAA na 500 jardów stylem dowolnym (4:08.19), a Andrew Seliskar wygrał zmagania na 200 jardów stylem zmiennym (1:38.14), płynąc tylko o setną sekundy wolniej od najlepszego czasu w historii tej konkurencji, należącego do Caeleba Dressela. Wyścig na 50 jardów stylem dowolnym miał być pojedynkiem dwóch kolegów z drużyny: Sendyka i Ryana Hoffera. I tak się rzeczywiście stało. Zwyciężył Hoffer, notując rezultat 18.63, a Polak dopłynął do mety pięć setnych sekundy za nim. To jak na razie najlepsze osiągnęcie naszego reprezentanta w tej konkurencji, dobrze wróżące przed sezonem letnim na długim basenie.

Paweł Sendyk na dystansie 50 jardów stylem dowolnym na mistrzostwach NCAA:
2017: 6. miejsce (finał 19.05; eliminacje: 18.96)
2018: 4. miejsce (finał 18.94; eliminacje: 18.95)
2019: 2. miejsce (finał 18.68; eliminacje: 18.66)

Drugi dzień ligowego czempionatu zakończył sztafetowy finał na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym. Wśród startujących znalazł się jeden Polak. Kacper Stokowski zaprezentował się na odcinku w stylu grzbietowym w zespole Uniwersytetu Florydy i pokazał, że do Austin przyleciał z dobrą formą. Uzyskał wynik 45.27, poprawiając życiówkę i najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach w tej konkurencji. Po pierwszej zmianie ekipa Gators znajdowała się dzięki niemu na 5. pozycji, ale ostatecznie podopieczni Anthony'ego Nesty'ego dopłynęli do mety z 8. rezultatem.

Mistrzowie I Dywizji NCAA, dzień II:
4x50 jardów stylem dowolnym: California (Paweł Sendyk, Ryan Hoffer, Michael Jensen, Andrew Seliskar)   1:14.46
500 jardów stylem dowolnym: Townley Haas (Texas)   4:08.19 [rekord NCAA]
200 jardów stylem zmiennym: Andrew Seliskar (California)   1:38.14
50 jardów stylem dowolnym: Ryan Hoffer (California)   18.63
skoki z trampoliny 1m: Zheng Zhipeng (Tennessee)   405.40 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym: Indiana (Gabriel Fantoni, Ian Finnerty, Vini Lanza, Zach Apple)   2:59.70

==================

Jak śledzić mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn?

-> WYNIKI NA ŻYWO

-> TRANSMISJA ELIMINACJI

-> OFICJALNA STRONA ZAWODÓW

-> POLACY NA MISTRZOSTWACH I DYWIZJI

Sesje eliminacyjne zostały zaplanowane na godzinę 16:00 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe będą się rozpoczynać o północy.