Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 6.07

Szymon Gagatek 2016-07-06 00:52

Czas minął, Vyatchanin nie wystąpi w Rio de Janeiro; Sergio Lopez wraca do Stanów Zjednoczonych; zimowe pływanie może trafić do olimpijskiego programu już w 2022 roku; brytyjski szkoleniowiec głównym trenerem Kanadyjczyków na sierpniowych Igrzyskach - oto skrót najważniejszych informacji, które znajdziecie w pierwszym lipcowym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń.

Na miesiąc przed olimpijską rywalizacją w Rio de Janiero, w Brazylii zameldowali się już reprezentanci Serbii. Najbliższe tygodnie spędzą oni w miejscowości Uberlandia, oddalonej od miejsca rozgrywania Igrzysk o niespełna 700 kilometrów. Wśród powołanych zawodników największą gwiazdą jest oczywiście Velimir Stjepanovic. W domu pozostał z kolei Arkady Vyatchanin, który - po wielomiesięcznych przepychankach z Międzynarodową Federacją Pływacką (FINA) - musiał pogodzić się z tym, że nie otrzyma zgody na reprezentowanie kraju, którego paszport otrzymał jakiś czas temu, po konflikcie z rosyjskim związkiem. Wszystko rozbiło się o przepis obligujący sportowca zmieniającego drużynę narodową do mieszkania przez 6 z 12 ostatnich miesięcy na terenie państwa, w barwach którego ma się zamiar pływać. Vyatchanin postanowił tymczasem trenować w Stanach Zjednoczonych, ponieważ w Serbii nie zarabiał wystarczającej ilości pieniędzy, by utrzymać swoją rodzinę.

===========================

Sergio Lopez, który przez niemal dwa lata zajmował stanowisko głównego trenera kadry Singapuru, po Igrzyskach w Rio przejmie drużynę Uniwersytetu Auburn. Słynny hiszpański szkoleniowiec będzie miał za zadanie odbudować potęgę jednego z najbardziej znaczących akademickich programów pływackich w Ameryce. Lopez to wychowawca wielu znakomitych zawodników, którzy w ostatnim czasie zaczynają odgrywać coraz większą rolę w światowym pływaniu. Podczas swojej pracy w słynnej szkole Bolles w Jacksonsville na Florydzie (w latach 2007-2014) szlifował talenty takich postaci jak Caeleb Dressel, Ryan Murphy, Santo Condorelli czy Joseph Schooling. Na tego ostatniego trafił oczywiście również w trakcie swojej azjatyckiej przygody. W Singapurze współpracował także z Kevinem Cordesem. Amerykański żabkarz w ubiegłym tygodniu wywalczył miejsce w olimpijskiej kadrze USA na 100 i 200 m stylem klasycznym. 

===========================

Pływanie na zimowych igrzyskach olimpijskich? Niemożliwe? Wręcz przeciwnie! Pekiński Związek Zimowego Pływania zamierza aplikować o włączenie tej dyscypliny do programu najważniejszej sportowej imprezy czterolecia już w 2022 roku, gdy zawody odbywać się będą właśnie w stolicy Chin. Propozycja ta, po spełnieniu wszystkich wymogów i dopełnieniu procedur, będzie mogła być ostatecznie rozpatrzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopiero w trakcie Igrzysk w Tokio w 2020 roku. Na ostateczną decyzję trzeba więc będzie jeszcze poczekać, ale warto zwrócić uwagę na to, że pływanie w lodowatej wodzie na otwartej przestrzeni jest w Państwie Środka stosunkowo popularnym sportem, mającym nawet swój międzynarodowy festiwal, odbywający się corocznie w Jinan.

===========================

Brytyjski szkoleniowiec, Ben Titley, który towarzyszył reprezentacji swojego kraju na trzech ostatnich Igrzyskach, po raz kolejny będzie mógł z bliska przyglądac się olimpijskiej rywalizacji. W Rio de Janeiro wcieli się jednak w rolę głównego trenera kanadyjskiej kadry, liczącej aż dwadzieścia sześć osób. Titley trafił do Kraju Klonowego Liścia ledwie trzy lata temu, ale bardzo szybko wyrósł na kluczową postać w tamtejszym środowisku. Zyskał uznanie do tego stopnia, że już w ubiegłym roku został głównym trenerem na Igrzyskach Panamerykańskich w Toronto. Nie zabrakło go także w sztabie, który udał się na mistrzostwa świata w Kazaniu. Wśród jego podopiecznych, z którymi pracuje na co dzień w klubie HPC-Ontario, jest chociażby jeden z największych talentów światowego pływania, piętnastoletnia Penny Oleksiak.