Polskie sukcesy w Izraelu!

Szymon Gagatek 2016-03-21 02:02

Takiej sytuacji w polskim pływaniu długodystansowym jeszcze nie było! W rywalizacji mężczyzn na olimpijskim dystansie 10 km podczas Pucharu Europy w izraelskim Eljacie reprezentanci naszego kraju stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Zwyciężył Mateusz Sawrymowicz, który w bezpośredniej walce o pierwsze miejsce pokonał Krzysztofa Pielowskiego.

W najnowszej historii startów Biało-czerwonych na zawodach tej rangi mogliśmy się już cieszyć chociażby ze zwycięstwa Natalii Charlos na Balatonie w 2014 roku. Wśród mężczyzn aż takich sukcesów nie mieliśmy. Dziś wszystko zmieniło się za sprawą Sawrymowicza i Pielowskiego. Zawodnik MKP Szczecin pokonał całą trasę w 1:50:40 i o dwadzieścia sekund wyprzedził olsztynianina. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został utalentowany Jan Micka. Czech, mistrz Europy juniorów z Poznania z 2013 roku na 400 i 1500 m stylem dowolnym, finiszował ze stratą czterech sekund do Pielowskiego.

Dobrze spisały się też Polki. Piątą pozycję zajęła Joanna Zachoszcz (2:01:00), która była bardzo blisko znalezienia się na podium. Rywalizację o trzecie miejsce przegrała z Nikolettą Kiss z Węgier o trzy sekundy. Jako dziewiąta na mecie pojawiła się natomiast Justyna Burska. Zwyciężyła Arianna Bridi z Włoch minimalnie przed swoją rodaczką, Giulią Gabbrielleschi.

Teraz polskich pływaków czekają przygotowania do czerwcowych zawodów kwalifikacyjnych na igrzyska olimpijskie. By w sierpniu wystąpić w Rio de Janeiro, trzeba będzie dobrze zaprezentować się 11 i 12 czerwca w portugalskim Setubal. Burska, Zachoszcz, Pielowski i Sawrymowicz zapewnili sobie dziś również kwalifikację na mistrzostwa Europy, które zostaną zorganizowane w holenderskim Hoorn miesiąc później (10-14 lipca).