Oświęcim 2015: Dublet Wągrowskiego na otwarcie

Szymon Gagatek 2015-03-14 13:16

Marcel Wągrowski z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki zwyciężył w rywalizacji chłopców na dystansach 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski szesnastolatków i, podobnie jak Natalia Fryckowska, wywalczył w piątkowe popołudnie w Oświęcimiu dwa złote krążki.

W ubiegłym roku na dystansie 100 m stylem motylkowym, zarówno latem, jak i zimą, w mistrzostwach kraju zawodników urodzonych w 1999 roku zwyciężał Kacper Stokowski. Tym razem zawodnik G-8 Bielany Warszawa postanowił skupić się podczas pierwszego dnia zawodów tylko na rywalizacji w stylu grzbietowym. To otworzyło przed Wągrowskim znakomitą szansę na złoty medal, której pływak z Aleksandrowa Łódzkiego nie zmarnował, uzyskując czas 54.64 s i wyprzedzając Kacpra Stępniaka o niespełna sekundę. Trzecie miejsce w finale zajął Tomasz Bocheń.

Wągrowski po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanął po finale 400 m stylem zmiennym, przedłużając swoją passę zwycięstw w tej konkurencji na krajowym czempionacie (w ubiegłym roku wygrywał w Gliwicach na długim i krótkim basenie). Uzyskał czas 4:20.58, poprawiając swój rekord życiowy z porannych kwalifikacji o ponad siedem sekund! Drugie miejsce wywalczył Dominik Bujak z Salosa Kielce (4:22.64), a trzecie Jakub Chmielewski ze Śląska Wrocław (4:26.66).

Pływacy z Aleksandrowa Łódzkiego dobrze spisywali się również w innych konkurencjach, łącznie zdobywając aż pięć medali. Trzecie złoto dołożyli w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, gdzie Wojciech Parzynowski, Piotr Ziąbka, Kamil Kaźmierczak i Michał Cukanow zanotowali czas 7:44.47 i okazali się wyraźnie lepsi od Unii Oświęcim i Śląska Wrocław.

Bezkonkurencyjny na dystansie 200 m stylem grzbietowym był Kacper Stokowski, który jako jedyny złamał w finale barierę dwóch minut, uzyskując rezultat 1:57.71. Pierwsze w życiu złoto mistrzostw Polski na krótkim basenie wywalczył natomiast Antoni Kałużyński (1:51.07), wyprzedzając Michała Cukanowa (1:52.22) o ponad sekundę. Kamil Baryła z Lublinianki Lublin był trzeci (1:52.50). W sprincie stylem klasycznym doszło do kolejnego pojedynku Łukasza Solaka z Rafałem Kusto. Tym razem lepszy okazał się ten drugi. Zawodnik Orki Lubań zanotował wynik 29.47 s, Solak stracił do niego dwadzieścia dwie setne sekundy. Na 50 m stylem dowolnym najszybszy okazał się Kacper Stępniak z Korony Swim Kielce (23.11).

Mistrzowie Polski 16-latków, Oświęcim 2015:
50 m stylem dowolnym: Kacper Stępniak (Korona Swim Kielce)   23.11 s
50 m stylem klasycznym: Rafał Kusto (Orka Lubań)   29.47 s
100 m stylem motylkowym: Marcel Wągrowski (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki)   54.64 s
200 m stylem dowolnym: Antoni Kałużyński (Gim-92 Ursynów)   1:51.07
200 m stylem grzbietowym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa)   1:57.71
400 m stylem zmiennym: Marcel Wągrowski (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki)   4:20.58
4x200 m stylem dowolnym: Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki (Wojciech Parzynowski, Piotr Ziąbka, Kamil Kaźmierczak, Michał Cukanow)   7:44.47