Ye Shiwen wraca do gry?

Szymon Gagatek 2016-04-05 17:15

Jutrzejszy dzień na mistrzostwach Chin w Foshan będzie niezwykle ważny dla Ye Shiwen. Dwukrotna mistrzyni olimpijska w stylu zmiennym z Igrzysk w Londynie w 2012 roku, po zajęciu odległego miejsca na 400 metrów, dziś awansowała z najlepszym czasem do finałowego wyścigu na o połowę krótszym dystansie. W rywalizacji grzbiecistek całkowicie zawiodła natomiast Fu Yuanhui.

Dwudziestoletnia Ye rządziła dziś niepodzielnie zarówno w eliminacjach, jak i w półfinałach 200 m stylem zmiennym. Jej rezultaty nie były jednak zbyt imponujące, jak na pływaczkę, która miałaby ochotę obronić olimpijskie złoto (rano zanotowała 2:12.75, a po południu cały dystans pokonała w 2:13.14). W środę czeka ją zatem wyjątkowo trudne zadanie.

Bardzo słabo zaprezentowała się we wtorek Fu Yuanhui. Mistrzyni świata z Kazania na 50 m stylem grzbietowym, dopłynęła do mety wyścigu finałowego na dwukrotnie dłuższym dystansie na ostatniej pozycji, notując czas 1:02.13. - Wiedziałam, że nie jestem w dobrej formie, ale nie sądziłam, że jest aż tak źle. Po mistrzostwach świata chorowałam i mój stan zdrowia wpłynął na treningi - mówiła Fu w wypowiedzi dla chińskiej agencji Xinhua. Jej start na Igrzyskach w Rio stanął tym samym pod dużym znakiem zapytania. Triumfowała Wan Xueer, która - podobnie jak srebrna medalistka, Chen Jie - zdołała złamać barierę jednej minuty (59.82 s).

Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji zwyciężył Xu Jiayu. Jego rezultat (53.38 s) to aktualnie piąty czas na świecie w tym sezonie. Szybsi byli jedynie Mitchell Larkin, Camille Lacourt, Ryosuke Irie i Matthew Grevers.

Pod nieobecność dochodzącego do zdrowia Sun Yanga złoto na 200 m stylem dowolnym trafiło do Wang Shuna. Tym samym pływak z Zhejiang dołożył do swojej kolekcji kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu (pierwszego dnia wygrał rywalizację na 400 m stylem zmiennym) i wyrasta na czołową postać zawodów w Foshan, które potrwają do niedzieli. Na 100 m stylem klasycznym kobiet najlepsza okazała się z kolei Shi Jinglin. Dwie długości basenu pokonała w 1:06.29, który daje jej w tym momencie czwarte miejsce w światowym rankingu 2016 roku.