Budapeszt 2017: Burska 33., życiowy sukces Twichell

Szymon Gagatek 2017-07-19 11:58

Justyna Burska ponownie zajęła miejsce w czwartej dziesiątce mistrzostw świata w pływaniu długodystansowym na Balatonie. Tym razem reprezentantka AZS UWM Olsztyn była 33. na dystansie 5 km. Rywalizację wygrała Ashley Twichell ze Stanów Zjednoczonych, dla której był to drugi w karierze złoty medal na czempionacie globu.

Burska na każdym kolejnym pomiarze czasu meldowała się w środku 58-osobowej stawki zawodniczek. Ostatecznie dopłynęła do mety z czasem 1:02:02.8 i została sklasyfikowana na 33. lokacie. Do zwyciężczyni straciła niemal trzy minuty. Złoto wywalczyła 28-letnia Ashley Twichell. Dla Amerykanki jest to życiowy sukces, choć na swoim koncie miała już jedno złoto mistrzostw świata. Sześć lat temu w Szanghaju okazała się najepsza wraz z kolegami z reprezentacji w sztafecie 3x5km. Twichell na mecie pokonała zwyciężczynię rywalizacji na 10 km, Aurelie Muller.

Natomiast z brązowego krążka mogła się cieszyć Ana Marcela Cunha. Brazylijka minimalnie wyprzedziła mistrzynię olimpijską, Sharon van Rouwendaal z Holandii, która już drugi raz z rzędu znalazła się w tej konkurencji tuż za podium. Piąta była obrończyni tytułu z Barcelony i Kazania, rodaczka Twichell, Haley Anderson. Jej strata do złotej medalistki wyniosła już jednak prawie dwadzieścia sekund.

Tym samym reprezentanci Polski zakończyli swoje starty na czempionacie globu na wodach otwartych, jednak przed najlepszymi długodystansowcami jeszcze dwa dni zmagań. Już jutro na Balatonie odbędzie się wyścig sztafetowy, po raz pierwszy rozgrywany w nowej 4-osobowej formule, natomiast w piątkowy poranek wyłonieni zostaną medaliści na dystansie 25 km.