GRAD MEDALI W PRADZE!

Joanna Kwatera 2014-12-07 21:01

Przez ostatnie 3 dni przepiękna Praga gościła młodych pływaków rywalizujących z sobą w ramach Juniorskiego Wielomeczu Krajów Europy Środkowej. Na 50 metrowej pływalni w Czechach rywalizowali z sobą zawodnicy urodzeni w latach 1998 i 1999 oraz zawodniczki z roczników 2000 i 2001 z Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Serbii, Słowenii i Czech. Komplety medali rozdano w 26 konkurencjach indywidualnych i 6 sztafetowych. Polskę na tej prestiżowej imprezie reprezentowało w sumie 20 pływaków na czele z Kacprem Stokowskim, Mateuszem Arndtem i Karolem Zbutowiczem. Polacy zdobyli w Pradze w sumie 18 medali (w tym 3 złote krążki) oraz ustanowili dwa rekordy Polski!

Na początku zawodów bardzo dobrze w wyścigu na 100m stylem dowolnym zaprezentował się Mateusz Arndt, któremu uzyskany wynik 52.24 dał trzecie miejsce na podium oraz nowy rekord życiowy.  Zaraz po nim do wody wskoczył Jakub Skierka by na dystansie 200m stylem grzbietowym również  wywalczyć trzecią lokatę. Ten do ostatnich metrów zacięcie walczył z Węgrem Kovac’em i Czechem Ludvikiem, na metę wpadli niemal równo, a ostatecznie pierwsze trzy miejsca dzieliło 14 setnych sekundy. Skierka uzyskał wynik 2:04.95 i zdobył dla Polski brązowy medal. W trzeciej konkurencji piątkowej rywalizacji doczekaliśmy się pięknego zwycięstwa polskiego zawodnika, a najwyższe miejsce na podium wypływał sobie Karol Zbutowicz, pokonując dystans 400m stylem zmiennym w 4.29:46. Na koniec dnia polska sztafeta chłopców 4x100m stylem zmiennym w składzie: Kacper Stokowski, Robert Kusto, Damian Chrzanowski i Mateusz Arndt dorzuciła do dorobku naszej reprezentacji srebrną „blachę”, dając się wyprzedzić jedynie reprezentantom Węgier. Te dwie drużyny zdominowały wyścig, a Polakom do złota zabrakło jedynie 3 setne sekundy. Doskonały rezultat na pierwszej zmianie w stylu grzbietowym uzyskał Stokowski, a wynikiem 58.42 poprawił swój własny rekord Polski 15latków na tym dystansie!
Medalu nie udało się zdobyć natomiast pierwszego dnia naszym pływaczkom. Najlepsze miejsce w piątkowej rywalizacji zajęła Weronika Górecka, która uplasowała się na czwartej pozycji w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Czas jaki uzyskała (2:22.65) to jej nowy rekord życiowy.  Czwartą lokatę zajęła też polska sztafeta dziewcząt w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, w składzie: Weronika Górecka, Żaklina Wikieł, Zuzanna Dzwonnik i Katarzyna Rogowska.

W sobotniej rywalizacji dorobek medalowy znów zapoczątkował Mateusz Arndt, któremu ponownie zawisł na szyi krążek koloru brązowego. Czas 4:02.46 dał mu trzecie miejsce, a na czwartej pozycji do mety dopłynął kolejny nasz reprezentant - Antoni Kałużyński. W następnej konkurencji – 100m stylem klasycznym brąz dorzucił również Karol Zbutowicz. Na mecie zameldował się z czasem 1:06.10, który jest jego nowym rekordem życiowym. Sypnęło medalami dla polskiej reprezentacji w kolejnej konkurencji. Na dystansie 100m stylem motylkowym mieliśmy na podium aż dwóch Polaków. Srebrny krążek z czasem 57.30 zdobył Damian Chrzanowski, a brązowy Kacper Stokowski (57.55). Blok poranny nasi pływacy zakończyli doskonałym zwycięstwem sztafety na dystansie 4x200m stylem dowolnym. Popłynęli w składzie:  Antoni Kałużyński, Damian Chrzanowski, Jakub Skierka i Mateusz Arndt, uzyskując czas 7:42.30 i zdobywając drugi złoty medal dla polskiej reprezentacji.

W bloku popołudniowym pierwsze medale dla Polski zdobyły dla odmiany dziewczęta, a dokładnie Katarzyna Rogowska i Aleksandra Iwanowska. Pierwsza z nich zajęła drugie miejsce w sprinterskim wyścigu stylem dowolnym, uzyskując czas 27.18, który jest zarazem jej nowym rekordem życiowym w tej konkurencji. Iwanowska natomiast rezultatem 2:37.09 na dystansie 200m stylem klasycznym również uplasowała się na drugiej pozycji, ale zmiażdżyła swój rekord życiowy o ponad 8 sekund! Zaraz za nią do rywalizacji w tej konkurencji przystąpił Karol Zbutowicz i nie chcąc być gorszy od swojej młodszej koleżanki, także zajął drugie miejsce. Niedaleko od rekordu życiowego na dystansie 100m stylem grzbietowym był również Jakub Skierka, a czas 57.93 dał mu trzecie miejsce w tej konkurencji. Czwarty natomiast zameldował się na mecie rok młodszy Kacper Stokowski, który popłynął jedynie setną sekundy gorzej od ustanowionego dzień wcześniej przez niego nowego rekordu Polski 15latków. Ostatni medal w sobotę zdobył dla Polski Antoni Kałużyński, który zajął w wyścigu na dystansie 1500m drugie miejsce, osiągając rezultat 16:18.20 i o ponad 6 sekund poprawił w tej konkurencji swój rekord życiowy.

W niedzielny poranek kolejnym fantastycznym wynikiem popisał się Mateusz Arndt, który dystans 200m stylem dowolnym przepłynął w czasie 1:52.25 (niewiele gorszym od rekordu Polski 16latków Pawła Wernera  z 2009 roku w tej konkurencji) i zajął ostatecznie na mecie drugie miejsce. Trzeci złoty krążek dla Polski wywalczył na dystansie 200m stylem motylkowym Damian Chrzanowski, który pokonał konkurentów rezultatem 2:03.99. Jeszcze jeden srebrny medal dorzucił do dorobku Karol Zbutowicz, który 200m stylem zmiennym przepłynął w czasie swojego nowego rekordu życiowego 2:06.50. Ostatni krążek tych zawodów dla Polski wywalczyła sztafeta męska w konkurencji 4x100m stylem dowolnym: Jakub Książek, Jakub Skierka, Antoni Kałużyński i Mateusz Arndt, a rezultat jaki uzyskali chłopcy to nowy rekord Polski 16latków! Ostatecznie wynik 3:28.88 dał im drugie miejsce na mecie tuż za Węgrami.

Wszystkim polskim pływakom gratulujemy osiągniętych sukcesów!