Stanley z biletem do Rio

Szymon Gagatek 2016-03-29 12:16

Matthew Stanley został jedynym Nowozelandczykiem, który podczas drugiego dnia mistrzostw kraju w Auckland wypełnił minimum na Igrzyska w Rio de Janeiro. Brązowy medalista czempionatu globu na krótkim basenie z 2012 roku już w sesji porannej uporał się z wymaganym kryterium na 200 m stylem dowolnym, zapewniając sobie kolejny olimpijski występ.

Cztery lata temu Stanley wystąpił na pływalni w Londynie na 200 i 400 m stylem dowolnym, zajmując odpowiednio osiemnaste i piętnaste miejsce w eliminacjach. Tym razem bardzo dobrze spisał się na krótszym z tych dystansów. Rano zanotował czas 1:47.68, lepszy od minimum o dwadzieścia dziewięć setnych sekundy i mógł już być spokojny o nominację na sierpniowe Igrzyska. Po południu nie był w stanie powtórzyć tego wyczynu, ale rezultat 1:48.34 wystarczył mu do zdobycia kolejnego tytułu mistrza kraju.

W walce o przepustki do Rio nieźle spisał się też Glenn Snyders. Choć do minimum na 200 metrów stylem klasycznym zabrakło mu ośmiu dziesiątych sekundy, to pokazał się z niezłej strony i dał Nowozelandczykom nadzieję, że w swoim najistotniejszym starcie - na koronnym dystansie 100 metrów - nie będzie miał problemów z wypełnieniem wymaganego wskaźnika. W nieolimpijskiej konkurencji, 50 m stylem grzbietowym, swój talent po raz kolejny zaprezentowała młodziutka Gabrielle Fa'amausili. Mistrzyni świata juniorek pokonała jedną długość basenu w 27.97 s i została czwartą pływaczką w tym roku, której udało się złamać barierę dwudziestu ośmiu sekund.