Ostrowiec 2015: Niedziela bez minimum, Klonowska najbliżej szczęścia

Szymon Gagatek 2015-03-08 22:05

Podczas ostatniego dnia zmagań na mistrzostwach Polski 15-latków w Ostrowcu Świętokrzyskim nie padł już żaden rezultat lepszy od minimum na Igrzyska Europejskie w Baku. Najbliżej szczęścia była dziś Julia Klonowska, która zwyciężyła na dystansie 100 m stylem dowolnym. Jedyną zawodniczką, która spełniła na Rawszczyźnie wymagane kryterium pozostała zatem Katarzyna Rogowska.

Klonowskiej do wypełnienia minimum zabrakło tylko dwudziestu dziewięciu setnych sekund. Zawodniczka Moreny Gdańsk cztery długości basenu pokonała w czasie 56.83 s i zdobyła trzecie z rzędu złoto rocznikowych mistrzostw Polski w tej konkurencji (po ubiegłorocznych sukcesach w Olsztynie i Dębicy wśród czternastolatków). Po raz drugi z rzędu, żeby stanąć na podium trzeba było złamać barierę 58 sekund. Srebro zapewniła sobie Katarzyna Rogowska (57.40 s), a na trzecim miejscu znalazła się Inez Pogorzelska (57.96 s).

Dla Rogowskiej nie był to koniec indywidualnych sukcesów. Mistrzostwa zakończyła tak jak je rozpoczęła, złotym medalem, wygrywając rywalizację na dystansie 100 m stylem zmiennym. Zawodniczka Znicza Koszalin po stylu motylkowym i grzbietowym była dopiero czwarta, ale na kolejnych pięćdziesięciu metrach nie dała rywalkom najmniejszych szans, uzyskując czas 1:03.84 - lepszy od rezultatu Klonowskiej, która tym razem była druga, o dokładnie 1.69 s. Rogowska to największa wygrana zmagań w Ostrowcu. Łącznie wywalczyła trzy tytuły mistrzyni kraju, a już pierwszego dnia na dobrą sprawę zapewniła sobie start na Igrzyskach Europejskich w Baku, uzyskując minimum na dystansie 50 m stylem dowolnym. W sobotę powtórzyła ten wyczyn jeszcze na 200 m stylem zmiennym i została jedyną piętnastolatką, która wypełniła wymagane kryterium. W przyszłym tygodniu w Oświęcimiu o minima powalczą szesnastolatki, natomiast w Gliwicach o bilety do stolicy Azerbejdżanu będą rywalizować nasi 17- i 18-letni juniorzy.

Niedziela okazała się doskonałym dniem również dla zawodniczek Juvenii Wrocław, które w sumie wywalczyły dziś trzy złote medale i dzięki temu zapewniły swojemu klubowi pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej! Najpierw pierwsze miejsce na 100 m stylem grzbietowym zajęła Weronika Górecka (1:02.60), wyprzedzając Julię Koluch (1:03.09) i Karolinę Smyłek (1:03.35). Chwilę później na najwyższym stopniu podium na 100 m stylem klasycznym stanęła Alexandra Iwanowska (1:11.07), która odrobinę niespodziewanie powstrzymała Martę Aściukiewicz przed zdobyciem potrójnej korony w stylu klasycznym, wyprzedzając zawodniczkę MKP Kołobrzeg o sekundę i trzy setne! Sukces w medalowym zestawieniu wrocławianki przypieczętowały w ostatniej konkurencji mistrzostw, wyścigu sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Górecka w stylu grzbietowym oraz Iwanowska w... motylkowym, wsparte Nikolą Józefiak w stylu klasycznym i Martą Brzozowską, która miała skutecznie zafiniszować w stylu dowolnym, zanotowały rezultat 4:25.15 i wyprzedziły sztafety Kormorana Olsztyn i Unii Oświęcim.

Komplet zwycięstw w stylu motylkowym odniosła w Ostrowcu Świętokrzyskim Anna Solak. Zawodniczka PSP Swim Płock dziś zwyciężyła na 200 metrów, uzyskując rezultat 2:19.59 i zdecydowanie wyprzedzając Zuzannę Dzwonnik (2:23.38) oraz Weronikę Żmudę (2:25.38). Powtórzyła tym samym swój ubiegłoroczny sukces z mistrzostw Polski 14-latków w Olsztynie, gdzie również była niepokonana na dystansach 50, 100 i 200 metrów. Na 800 m stylem dowolnym zwyciężyła natomiast Weronika Margula z MKP Szczecin, której niewiele zabrakło do złamania bariery dziewięciu minut (9:01.31).

800 m stylem dowolnym: Weronika Margula (MKP Szczecin)   9:01.31
4x100 m stylem zmiennym: Juvenia Wrocław (Weronika Górecka, Nikola Józefiak, Alexandra Iwanowska, Marta Brzozowska)   4:25.15