MP 15latków: Rekord i triumf Krakowianina!

Joanna Kwatera 2016-07-18 03:14

Ostatniego dnia mistrzostw Polski juniorów 15letnich rozgrywanych w Lublinie kibice również doczekali się nowego rekordu Polski 15latków, a jego autorem był najlepszy pływak tych zawodów Marcin Goraj.W klasyfikacji medalowej tej imprezy triumfowała również jego drużyna - SMS Galicja Kraków.

Tak jak można się było spodziewać rywalizacja o tytuł najlepszego zawodnika letnich mistrzostw Polski 15latków w Lublinie pomiędzy Janem Karolczakiem (G-8 Bielany Warszawa), a Marcinem Gorajem (SMS Galicja Kraków) do ostatniego wyścigu była bardzo zacięta, a obaj dali z siebie wszystko, aby ją zwyciężyć. A rozpoczął to wszystko dziś Goraj, który w znakomitym stylu pokonał dystans dwóch długości basenu stylem grzbietowym, docierając na metę w czasie nowego rekordu kraju juniorów 15letnich – 57.22. Wynikiem tym poprawił swoje dotychczas najlepsze osiągnięcie w historii kraju, uzyskane podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Szczecinie o 0,48 sekundy i otrzymał 747 pkt. Jak się później okazało był to najlepiej punktowany rezultat zawodów. Godzinę później do rywalizacji na dystansie 1500m stylem dowolnym przystąpił zawodnik z Warszawy i wynikiem 16:14.21 zdeklasował rywali w najszybszej serii tej konkurencji, zdobywając kolejny złoty krążek (a także poprawiając rekord życiowy o ponad 11 sekund) i notując w rankingu 714 pkt za ten występ. Na zakończenie dzisiejszego dnia i całych mistrzostw do boju ruszyły sztafety na dystansie 4x100m stylem zmiennym, a w nich na pierwszej zmianie Goraj i Karolczak. Lepszy w tym bezpośrednim pojedynku okazał się nowy rekordzista kraju na dystansie 100m stylem grzbietowym, który jeszcze raz pokonał dwie długości pływalni szybciej niż w maju podczas czempionatu kraju w Szczecinie. Czas 57.56, uzyskany przez Krakowianina (734 pkt – drugi najlepszy rezultat zawodów) tylko przypieczętował jego końcowy triumf w klasyfikacji na najlepszego zawodnika mistrzostw, choć w rywalizacji sztafetowej pierwsze miejsce na podium z przewagą dwóch sekund wywalczył warszawski zespół G-8 Bielany przed SMS Galicją Kraków.

W pierwszej dziesiątce najlepszych wyników, uzyskanych podczas tych mistrzostw aż dziewięć z nich należy właśnie do tych dwóch zawodników (pięć do Goraja, a cztery do Karolczaka). W rankingu multi-medalistów zawodów w Lublinie na pierwszej lokacie uplasował się jednak Jan Karolczak, który zdobył aż pięć złotych medali i jeden srebrny krążek. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa indywidualnie zwyciężał w konkurencjach 50, 400 i 1500m stylem dowolnym oraz na dystansie 50m stylem grzbietowym, na którym ustanowił nowy rekord kraju juniorów 15letnich (26.79), a także zdobył drugie miejsce w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Na najwyższym stopniu podium stanął także z kolegami z drużyny po wygranej walce na dystansie 4x100m stylem zmiennym.

Czterema złotymi medalami, dwoma srebrnymi i dwoma nowymi rekordami kraju 15latków pochwalić się może Marcin Goraj. Zawodnik ze stolicy Małopolski wygrał rywalizację w konkurencjach 100 (57.22) i 200m stylem grzbietowym oraz 50 i 100m (55.97) stylem motylkowym, ustanawiając nowe rekordy Polski na obydwu dystansach stumetrowych. Drugą lokatę Goraj zanotował w wyścigu na dystansie 50m stylem grzbietowym oraz w sztafecie 4x100m stylem zmiennym.

Również sześć medali w tym cztery złote krążki zawisły na szyi Lidii Halickiej (Śląsk Wrocław). Uczestniczka MEJ w Hodmezovasarhely okazała się indywidualnie najlepsza w konkurencjach 200m stylem motylkowym oraz 200 i 400m stylem zmiennym, w ostatniej z nich notując drugi najlepszy rezultat mistrzostw – 4:54.57 (756 pkt, zaledwie o jeden punkt mniej niż wynik najlepszej pływaczki zawodów). Ponadto Halicka medale zdobywała z koleżankami ze sztafety (Julią Cichowską, Aleksandrą Węgrzynowską i Hanną Szebesczyk) - na najwyższym stopniu podium stanęły one w konkurencji 4x200m stylem dowolnym, na drugiej lokacie pływaczki Śląska Wrocław zameldowały się na dystansie 4x100m stylem dowolnym ,a na trzeciej w konkurencji 4x100m stylem zmiennym.

Potrójnym tytułem mistrzyni kraju 15latków może poszczycić się także kolejna uczestniczka MEJ z tego roku Dominika Kossakowska. Zawodniczka z Gliwic wygrywała na dystansach 100,200 i 400m stylem dowolnym, a także wywalczyła drugą lokatę w konkurencji 100m stylem motylkowym i trzecią na dystansie o połowę krótszym.

Dwa złote medale w Lublinie zdobyli:

*Albert Warzocha (KS Warta Poznań) – w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym

*Agnieszka Rutkowska (TP Skalar Słupsk) – na dystansie 100 i 200m stylem klasycznym

*Oliwer Grzywacz (MZOS Płock) – na dystansie 50 i 100m stylem klasycznym

oraz Alesandra Juc, która wygrała rywalizację grzbiecistek w sprincie, pokonując jedną długość basenu w czasie 29.68 (zaledwie o sześć setnych sekundy słabszym od rekordu kraju 15latek na tym dystansie) i uzyskała za ten występ 757 pkt. Wynik ten dał jej tytuł najlepszej pływaczki zawodów w Lublinie. Do tego dołożyła jeszcze złoty krążek na dystansie 100m stylem grzbietowym.

Do grona złotych medalistów dołączyli jeszcze: Oskar Jamielita (Orka Ciechanów)-100m stylem dowolnym, Emil Krzykała (Avia Świdnik)-200m stylem dowolnym, Mateusz Dubas (Piątka Chorzów)-200m stylem klasycznym, Oskar Cieśla (Piątka Chorzów)-200m stylem motylkowym, Kornelia Fiedkiewicz (Wankan Legnica)-50m stylem dowolnym, Karolina Piechota (190 Łódź)-800m stylem dowolnym, Oliwia Wiśniewska (MOS Dąbrowa Górnicza)-200m stylem grzbietowym, Wiktoria Skowrońska (Słowianka Gorzów Wlkp.)-50m stylem klasycznym. Karolina Jurczyk (9 Dzierżoniów)-50m stylem motylkowym i Mazurkiewicz Barbara (IKS Konstancin)-100m stylem motylkowym.

Klasyfikację medalową tych mistrzostw wygrali zawodnicy SMS Galicji Kraków, dla której oprócz Goraja medale zdobywali: Laura Pogorzelska (2 srebrne – 100 i 200m stylem grzbietowym), Karolina Cholewa (1 brązowy - 200m stylem klasycznym) i sztafety: dziewcząt na dystansie 4x100m stylem zmiennym – złoty, oraz drużyna chłopców w tej samej konkurencji – srebrny oraz w na dystansie 4x200m stylem dowolnym – sztafeta dziewcząt – brązowy, a sumie zdobyli ich 11. Za nimi uplasowali się pływacy G-8 Bielany Warszawa z 7 medalami i z taką samą liczbą krążków, ale z mniej cennego kruszcu na trzecim miejscu znalazła się drużyna Śląska Wrocław.