Polska

XII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - ogrom wiedzy przekazany!

Joanna Kwatera 2021-09-19 16:14

Dwa kolejne dni Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania obfitowaly w kolejne ciekawe prelekcje, a uczestnicy szkolenia mogli posłuchać o odżywianiu w sporcie, treningu mentalnym, aspektach prawnych, fizjologii i marketingu, a zatem całym przekroju, związanym z tą dyscypliną sportu. Kolejny raz głos rabrał też gość specjalny Konferencji Ben Titley.

Trzeci dzien szkolenia to wszechstronna analiza i weryfikacja. Sobota rozpoczeła się od sprawozdania trenerów kadry juniorów i seniorów oraz rozliczenia z wyników osiagniętych przez polskich zawodników w najważniejszych imprezach pływackich 2021 roku w obu kategoriach wiekowych. Rozpoczął Piotr Woźnicki, który mógł być zadowolny z rezultatów swojej pracy oraz całego sztabu szkoleniowego, który pracował z juniorami, gdyż w Rzymie osiagneli oni najlepszy w historii rezultat jeśli chodzi o mistrzostwa Europy juniorów. Dobra postawa naszych zawodników wynikała w sporej mierze z zastosowania treningu mentalnego, którego wdrożeniem zajęła się Joanna Budzis. Stworzenie drużyny oraz nawyków, które miały minimalizować stres przedstartowy u młodych zawodników zaowocowało workiem medali w stolicy Włoch, co dodatkowo pokazuje jak bardzo potrzebną i można powiedzieć zaniedbaną do tej pory sferą treningu jest właśnie ta składowa przygotowania startowego. Nastepnie mikrofon przejęli prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński oraz trener kadry seniorskiej Robert Brus. Zanalizowali oni start polskiej ekipy podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a także tłumaczyli niedociagnięcia organizacyjne jakie wyniknęły po przylocie narodowej drużyny na zgrupowanie do Takasaki.

Kolejną część szkolenia poprowadził Mateusz Gawełczyk, który przedstawił jak budować świadomość żywieniową u młodych pływaków – co można, a czego należy unikać komponując posiłki. Pokazał również, że dieta sportowca wcale nie musi być udręką, ani nie musi być nudna. Omówił także jakie suplementy można stosować i które mają wpływ na rezultaty uzyskiwane na zawodach.

Popołudniu kolejne dwie prelekcje wygłosił Ben Titley. Zaprezentował on przykłady treningów dla zawodników specjalizująych się na dystansach 100 i 200m, ale dał do zrozumienia innym trenerom, że każdego zawodnika należy traktować indywiduanie. Jego treningi dały zebranym sporo do myślenia, podkreślając iż prawidłowe podejście i traktowanie pływaków z punktu widzenia mentalnego, a także zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby jest kluczem do sukcesu, a rola trenera nie sprowadza się jedynie do rozpisania i wyegzekwoania zadania.

W niedziele wartość zbudowania spójnej drużyny w sporcie pływackim na przykładzie pracy z juniorami argumentowała Joanna Budzis. Opowiadała jak mozolna i trudna jest to praca, ale praca, która przynosi wymmierne efekty. Świadomość i satysfakcja pływaka pomaga minimalizować stres przedstartowy, a co za tym idzie osiągać lepsze wyniki. Pływacy są także częścią drużyny, która stanowi o sile reprezentacji.

Ciekawą prelekcję na temat wykorzystywania testu prof. Żołądzia do oceny wytrzymałości tlenowej pływaków wygłosił fizjolog Ryszard Szul. Pokazał na przykładach jak wyznaczać progi tlenowe u zawodników oraz jak oceniać zakwaszenie w rożnych grupach wiekowych, a także podkreślił znaczenie odpoczynku w treningu spotowca.

Na koniec uczestnicy szkolenia wysłuchali jeszcze wystąpień Tomasza Pachalskiego, który mówił o promowaniu i zarządaniu dyscypliny sportu, jaką jest pływanie oraz naświetlił problemy i dał wskazówki, które obszary można by poprawić, aby ta dyscyplina lepiej funkcjonowała w naszym kraju oraz Zbigniewa Paluszaka, który zajął się prawnymi aspektami w sporcie pływackim i omówił na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąc problemów z punktu widzenia prawnego prowadzenia klubów i sekcji pływackich.

To już niestety koniec tegorocznej Konferencji, wszystkich przybyłych pożeganał jej gospodarz Kazimierz Woźnicki, ale również zaprosił na kolejne szkolenie, które zapewne odbędzie się już za rok – zatem do zobaczenia!