GRAND PRIX POLSKI W DRZONKOWIE - PODSUMOWANIE I DNIA

Joanna Kwatera 2013-05-18 20:41

Ponad 330 zawodników zgłoszonych zostało do kolejnych zawodów z cyklu Grand Prix Polski w pływaniu. Tym razem areną zmagań najlepszych polskich pływaków jest nowoczesna pływalnia Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. To kolejny po Oświęcimiu obiekt o wymiarach olimpijskich zaliczany do cyklu Grand Prix. Rywalizacja na zawodach w Drzonkowie stoi na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest kilka wyników, za które zawodnicy uzyskali ponad 800 pkt FINA.

Po raz kolejny wyróżniają się nazwiska takie jak Tchórz Alicja, Urbańczyk Aleksandra, Poprawa Michał, Kawęcki Radosław czy Szulich Dawid, ale po kolei…

Pierwszego dnia odbyły się 2 bloki wyścigów. W pierwszym z nich można było podziwiać zawodników na dystansach sprinterskich oraz najdłuższych kraulowych i zmiennych, a w drugim bloku rywalizacja toczyła się na odcinkach 200-metrowych. Wyścigi sprinterskie to niekwestionowana domena Aleksandry Urbańczyk z AZS UŁ PŁ Łódź, która i tym razem zaprezentowała doskonałą formę wygrywając dystanse: 50m stylem grzbietowym z czasem 28.52 (uzyskując 854 pkt FINA), gdzie o ponad sekundę wyprzedziła drugą na mecie Alicję Tchórz, oraz 50m stylem dowolnym (25.69), gdzie z kolei triumfowała przed 10 lat młodszą Dominiką Sztanderą z Juvenii Wrocław. Specjalnością Alicji Tchórz natomiast są dystanse dłuższe. Zawodniczka Juvenii Wrocław zwyciężyła w wyścigach: 200m stylem grzbietowym oraz 400m stylem zmiennym, dystansując znacznie rywalki, a także 200m stylem motylkowym, w którym do ostatnich metrów walczyła skutecznie z koleżanką klubową Klaudią Naziębło. Nie ma mocnych na Paulinę Zachoszcz (MKP Szczecin) w stylu klasycznym. Szczecinianka wygrała dziś oba dystanse 50 i 200m, uzyskując czasy: 33.37 i 2:35.79. Długie dystanse stylem dowolnym padły łupem zawodniczek AZS UWM Olsztyn: 200m wygrała Monika Czerniak, trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Manuela Wikieł, a czwarte Joanna Zachoszcz, a na 800m zwyciężyła Joanna Zachoszcz, która za czas 8:51.97 uzyskała 801 pkt FINA, a za nią finiszowały Czerniak i Wikieł.

Wśród panów dzielili i rządzili tegoroczni maturzyści. 400m stylem zmiennym zdecydowanie wygrał Jan świtkowski ze Skarpy Lublin (był też drugi na dystansie 200m stylem zmiennym),  na dystansie 800m stylem dowolnym triumfował Marcin Kaczmarski z KSZO Ostrowiec, który do ostatnich metrów walczył o zwycięstwo z Pawłem Furtkiem z MKP Szczecin (Kaczmarski był też drugi na dystansie 200m stylem dowolnym), a kolejny raz doskonałą formę zaprezentował Michał Poprawa z AZS AWF Katowice, który zwyciężył na dystansach 50 i 200m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym. W stylu grzbietowym w obu wyścigach na 50 i 200m najszybszy był Radosław Kawęcki z Kornera Zielona Góra , wyprzedzając na obydwu Mateusza Wysoczyńskiego z Jordana Kraków. Bardzo dobre wyniki padły w wyścigach w stylu klasycznym. Na dystansie 50m pierwsze miejsce zajął Dawid Szulich z Delfina Legionowo, którego wynik 28.23 dał mu 843 pkt FINA. Drugi na mecie zameldował się Mikołaj Machnik z AZS AWF Katowice. Na dystansie cztery razy dłuższym panowie zamienili się miejscami, a wynik Machnika 2:16.91 był kolejnym ponad ośmiuset punktowym wynikiem uzyskanym tego dnia na pływalni w Drzonkowie.

Jutro kolejny dzień  zmagań pływackich. Trzeci-ostatni blok rozpocznie się o godzinie 9.00. Zapraszamy do śledzenia wyników!