NCAA: Historyczny wynik Paluszek, rekordowe Polki!

Szymon Gagatek 2016-02-24 14:49

Weronika Paluszek i Klaudia Naziębło w bardzo dobrej formie! W ubiegłym tygodniu nasze reprezentantki wzięły udział w mistrzostwach Atlantic Coast Conference i uzyskały kilka bardzo wartościowych wyników. Przykładowo Paluszek poprawiła najlepszy czas w historii polskiego pływania na 100 jardów stylem klasycznym, należący od ponad 20 lat do Beaty Kaszuby!

Nasza żabkarka już w eliminacjach tej konkurencji zaprezentowała dobrą dyspozycję (59.97 s), ale w wyścigu finałowym była jeszcze szybsza. Uzyskała czas 59.37 s, który dał jej trzecie miejsce. Tym samym po niemal 21 latach w końcu doczekaliśmy się zawodniczki z naszego kraju, która potrafiła pokonać ten dystans szybciej od Beaty Kaszuby - pierwszej kobiety na świecie, która cztery długości basenu w stylu klasycznym pokonała w czasie poniżej jednej minuty (dokładnie 59.71 s w 1995 roku)! Paluszek trzecią pozycję zajęła również na dwukrotnie dłuższym dystansie, na którym do życiówki zabrakło jej tylko sześciu setnych sekundy, a do tego była dwudziesta dziewiąta na 200 jardów stylem zmiennym.

We wszystkich tych konkurencjach zaprezentowała się również Kinga Cichowska. Reprezentantka Uniwersytetu Pittsburskiego została sklasyfikowana na siódmej lokacie na 100 i 200 jardów stylem klasycznym (na krótszym dystansie wyśrubowała własny rekord szkoły) oraz zajęła dwudzieste ósme miejsce na 200 jardów stylem zmiennym.

Od Paluszek wcale nie zamierzała odstawać jej koleżanka z uczelni, Klaudia Naziębło. Nasza reprezentantka wystartowała indywidualnie w trzech konkurencjach i w aż dwóch ustanawiała nowe najlepsze wyniki w historii polskiego pływania na jardach: na 200 jardów stylem grzbietowym i 400 jardów stylem zmiennym. W rywalizacji grzbiecistek zajęła piąte miejsce, uzyskując 1:53.81. To rezultat lepszy o pięć setnych sekundy od rekordu Ludwiki Szynal, ustanowionego w grudniu ubiegłego roku. Z kolei na najdłuższym dystansie w stylu zmiennym Naziębło już wcześniej była posiadaczką rekordowego czasu, ale w finałowym wyścigu mistrzostw ACC poprawiła go jeszcze o ponad cztery sekundy! Wynik 4:07.63 dał jej drugie miejsce. Na tej samej pozycji zakończyła również zmagania na 200 jardów stylem motylkowym. W obu tych konkurencjach wyprzedzała ją jedynie Kaitlyn Jones z Uniwersytetu Wirginii.

Dzień po zakończeniu rywalizacji w Greensboro zorganizowano jeszcze jednodniowe zawody na 50-metrowym basenie, mające głównie pomóc Amerykanom w wywalczeniu przepustek na kwalifikacje olimpijskie w Omaha. W stawce zaprezentowały się też Polki. Naziębło zajęła drugie miejsce na 200 m stylem grzbietowym (2:19.33), a na 100 m stylem klasycznym na tej samej pozycji została sklasyfikowana Cichowska, która minimalnie uległa jedynie utalentowanej Emmie Reaney (1:10.72 - 1:10.86), płynąc tylko o pół sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego.

Atlantic Coast Conference Championships | KOMPLET WYNIKÓW
Kinga CichowskaPittsburgh
KwalifikacjeFinały
konkurencjaczasmiejsceczasmiejsce
100 y stylem klasycznym1:01.007.1:00.907.
200 y stylem klasycznym2:13.047.2:13.007.
200 y stylem zmiennym2:02.4228.
Klaudia NaziębłoVirginia Tech
200 y stylem grzbietowym1:54.934.1:53.815.
200 y stylem motylkowym1:56.073.1:55.302.
400 y stylem zmiennym4:12.005.4:07.632.
Weronika PaluszekVirginia Tech
100 y stylem klasycznym59.973.59.373.
200 y stylem klasycznym2:08.612.2:07.953.
200 y stylem zmiennym2:02.7229.

American Athletic Conference Championship | KOMPLET WYNIKÓW
*Bartosz Krzyżaniak (Southern Methodist University)

Drużyna Bartosza Krzyżaniaka, Southern Methodist University, zakończyła rywalizację na mistrzostwach AAC na drugiej pozycji, jedynie za zespołem East Carolina University. Polak był trzeci na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym oraz szósty na 50 jardów stylem dowolnym. We wszystkich tych konkurencjach poprawiał swoje rekordy życiowe, ale tylko na najdłuższym dystansie wśród grzbiecistów dokonał tego indywidualnie. Pozostałe najlepsze w jego życiu rezultaty to efekt dobrych występów w sztafetach, w których wywalczył aż trzy tytuły mistrza konferencji: na 4x50 jardów stylem dowolnym oraz 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.

Atlantic-10 Championships | KOMPLET WYNIKÓW
*Jakub Bartosiewicz (La Salle University)

Nowe życiówki podczas czempionatu Atlantic-10 ustanawiał z kolei Jakub Bartosiewicz z Uniwersytetu La Salle. Nasz zawodnik indywidualnie najlepiej poradził sobie na 100 jardów stylem motylkowym, finiszując na trzeciej pozycji. Był też szósty na dwukrotnie dłuższym dystansie i dwudziesty pierwszy na 50 jardów stylem dowolnym. Ważną rolę odegrał w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Na ostatnim odcinku uzyskał czas 45.47 s i wyprzedził Alexa Austera z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, zapewniając swojej drużynie tytuł mistrzowski w tej konkurencji. W końcowym zestawieniu punktowym zawodów Explorers zajęli trzecie miejsce.