MŚJ: Passa trwa!

Szymon Gagatek 2013-08-30 19:59

Do zakończenia Mistrzostw Świata juniorów pozostał nam już tylko jeden dzień. Sesja finałowa sobotnich zmagań w Dubaju zapowiada się jednak dla nas wyjątkowo interesująco. Wszystko za sprawą kolejnych udanych występów polskich pływaków, z których aż trzech zapewniło sobie awans do wyścigów medalowych. Znakomicie spisała się również Paulina Nogaj.

Pierwszym z naszych zawodników, który zakwalifikował się do pierwszej ósemki był, obchodzący dziś osiemnaste urodziny, Sebastian Szczepański. Zawodnik Kornera Zielona Góra wywalczył awans na dystansie 100 m stylem dowolnym. Popłynął wolniej niż w kwalifikacjach, kiedy ustanawiał fantastyczny rekord Polski (49.90 s), ale czas 50.15 s wystarczył do zajęcia szóstego miejsca. Do gry o złoto w tej konkurencji wrócił Evgeny Sedov, który zanotował znacznie lepszy rezultat niż w kwalifikacjach i zajął drugą lokatę (49.76 s). Szybszy od Rosjanina był tylko Caeleb Dressel ze Stanów Zjednoczonych (49.57 s). O sporym pechu mógł mówić Jan Hołub. Drugi z naszych reprezentantów został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Brzmi nieźle, ale wraz z nim dokładnie taki sam wynik (50.37 s) uzyskało aż dwóch pływaków: Ivan Kuzmenko i Paul Powers. Potrzebna była zatem dogrywka, w której Polak nie poradził sobie z Rosjaninem i Amerykaninem.

1. Ivan Kuzmenko (Rosja) 50.15 s
-----------------------------
2. Paul Powers (USA) 50.18 s
3. Jan Hołub (Polska) 51.06 s

Aż dwóch Polaków zobaczymy jutro w finale rywalizacji sprinterskiej w stylu klasycznym. Zarówno Krzysztof Tokarski, jak i Maciej Hołub, nie dali rady poprawić swoich rezultatów z kwalifikacji, ale znaleźli się w ósemce najlepszych żabkarzy na dystansie 50 metrów. Nasi zawodnicy wzięli udział w pierwszym wyścigu półfinałowym i zajęli w nim dwa pierwsze miejsca. Drugi półfinał okazał się jednak zdecydowanie szybszy. Zwyciężył w nim wicemistrz Europy z Poznania, Słoweniec PJ Stevens (28.04 s), przed... drugim wicemistrzem Starego Kontynentu ze stolicy województwa wielkopolskiego, Rosjaninem Vsevoldem Zanko (28.19 s). Tokarski zajął ostatecznie czwarte miejsce (28.33 s), a Hołub był siódmy (28.39 s). Rywalizacja o medale zapowiada się niesamowicie emocjonująco!

Znakomity występ i rekord Polski zanotowała w półfinałach 100 m stylem motylkowym Paulina Nogaj. Zawodniczka Wodnika Radom popłynęła znacznie lepiej niż w porannych kwalifikacjach i uzyskała czas 1:01.43. Poprawiła tym samym najlepszy wynik w historii naszego kraju wśród piętnastolatek (1:01.70), który od ponad trzynastu lat (!) należał do Małgorzaty Gembickiej. Do awansu do finału to nie wystarczyło, ale Nogaj została ostatecznie sklasyfikowana na wysokiej, dwunastej pozycji. W ciągu jednego dnia wyśrubowała swój rekord życiowy o ponad sekundę (przed przyjazdem do Dubaju najszybciej popłynęła na Mistrzostwach Europy w Poznaniu; 1:02.44). Wynik 1:01.43 daje naszej młodziutkiej reprezentantce dziesiąte miejsce na liście wszechczasów w tej konkurencji wśród Polek. A przecież nasza reprezentantka dopiero 27 października skończy piętnaście lat...

Rekord Mistrzostw w półfinałach był "naruszany" aż dwukrotnie. Najpierw "napoczęła" go Jemma Schlicht z Australii, która wyrównała osiągnięcie Svetlany Chimrovej z kwalifikacji, uzyskując czas 59.30 s. W drugiej serii szybciej popłynęły aż dwie zawodniczki i ponownie samodzielną rekordzistką zawodów została Rosjanka, z rezultatem 58.75 s.