Wielki rozwód

Szymon Gagatek 2014-06-19 01:14

Stało się. Dziś oficjalnie potwierdzona została informacja o zakończeniu współpracy pomiędzy Radosławem Kawęckim i Jackiem Miciulem. Duet, który przez lata dostarczał nam mnóstwo radości, rozstał się na dobre. Do Igrzysk w Rio de Janeiro Kawęckiego będzie przygotowywał Paweł Słomiński.

Już od jakiegoś czasu w relacjach pomiędzy zawodnikiem a trenerem było widać pewne zgrzyty. Kulminacją wszystkich nieporozumień okazały się być zakończone kilkanaście dni temu mistrzostwa kraju w olsztyńskiej Aquasferze. Kawęcki zdobył w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego złoto na 100 m stylem grzbietowym, ale na dwukrotnie dłuższym dystansie popełnił błąd w finałowym wyścigu, za wcześnie wykonując nawrót na pierwszej długości basenu, co zakończyło się dyskwalifikacją.

Współpraca trenera Miciula i Kawęckiego owocowała przez lata wspaniałymi chwilami w polskim pływaniu. W 2009 roku zawodnik Kornera Zielona Góra wywalczył pierwszy złoty medal na wielkiej międzynarodowej imprezie, zdobywając tytuł Mistrza Europy Juniorów w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem grzbietowym. Został też srebrnym medalistą czempionatu Starego Kontynentu seniorów na 25-metrowym basenie w Stambule. Dwa lata później, w Szczecinie, był już bezkonkurencyjny, dokładając również złoto na o połowę krótszym dystansie.

Na Mistrzostwach Europy na krótkim basenie, na dystansie 200 m stylem grzbietowym, jest niepokonany od 2011 roku. Po triumfach w Szczecinie przyszły zwycięstwa w Chartres i Herning. W 2012 roku Kawęcki osiągnął wyjątkowy sukces, pokonując w Stambule Ryana Lochte'ego, w pojedynku o tytuł mistrza świata. Po drodze nie zabrakło również wielkich osiągnięć na długim basenie: złota europejskiego czempionatu w Debreczynie i srebra mistrzostw globu w Barcelonie, który dodatkowo został okraszony rekordem Europy.

Teraz Kawęcki trafi pod skrzydła Pawła Słomińskiego. Przygotowania pod okiem trenera AZS AWF Warszawa, który doprowadził kiedyś do olimpijskiego złota Otylię Jędrzejczak, rozpocznie już 30 czerwca.