Osiemnastolatek rekordzistą Brazylii

Szymon Gagatek 2015-04-08 00:12

Osiemnastoletni Brandonn Almeida jest najmłodszym Brazylijczykiem, który po dwóch dniach zmagań na Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro ma zapewniony występ na mistrzostwach świata w Kazaniu. Zawodnik Corinthians wygrał dziś rywalizację na dystansie 1500 m stylem dowolnym, poprawiając o czterdzieści dziewięć setnych sekundy rekord Brazylii.

Almeida pokonał trzydzieści długości basenu w czasie 15:12.20 i wymazał z tabel rekordów dotychczasowy najlepszy wynik w historii swojego kraju, należący od czterech lat do Luiza Arapiracy. Tak świetny występ zagwarantował mu miejsce w kadrze Brazylii nie tylko na mistrzostwa świata juniorów w Singapurze, ale także na seniorski czempionat globu w Kazaniu! Drugie miejsce zajął rekordzista Ameryki Południowej w tej konkurencji na krótkim basenie, Lucas Kanieski, któremu do wypełnienia minimum, wynoszącego 15:13.98, zabrakło zaledwie dwóch dziesiątych sekundy, a brązowy medal wywalczył Miguel Valente (15:22.84).

W dzisiejszej sesji finałowej czas lepszy od minimum na Kazań wypełnił jeszcze tylko Arthur Mendes, który zwyciężył na dystansie 100 m stylem motylkowym z czasem 52.33 s. Na podium stanęli też Henrique Souza (52.53 s) i wicemistrz olimpijski z Londynu na 400 m stylem zmiennym, Thiago Pereira (52.57 s), który start w tej konkurencji na mistrzostwach globu zapewnił sobie już w grudniu, w czasie Brazilian Open (była to pierwsza z dwóch imprez kwalifikacyjnych wyznaczonych przez miejscową federację).

Wśród pań na 100 m stylem motylkowym zwyciężyła Daynara Paula (58.82 s), przed Bruną Lemos (59.80 s) i Daiene Dias (1:00.29). Paula i Dias nie były dziś w stanie poprawić swoich imponujących wyników z Brazilian Open, nie zrobiła tego również żadna z ich rywalek, dlatego też to właśnie one będą reprezentować swój kraj w sierpniu na światowym czempionacie.

We wtorek w Rio de Janeiro rywalizowano też na dystansie 200 m stylem klasycznym. W kwalifikacjach minimum, pozwalające na występ w Kazaniu, uzyskał Felipe Franca Silva (2:11.56), ale w sesji finałowej nie był w stanie popłynąć już tak szybko i zakończył zmagania z brązowym medalem. Wyprzedzili go Thiago Simon (2:11.79) i Andreas Mickosz (2:11.92), który jeszcze przed ostatnim nawrotem w wyścigu finałowym znajdował się nawet na prowadzeniu i wydawało się, że może się włączyć do walki o bilety do Kazania. Ostatecznie zabrakło mu jednak dwudziestu sześciu setnych sekundy. Wśród pań zwyciężyła Julia Sebastian, uzyskując rezultat 2:28.38.