PODSUMOWANIE GRAND PRIX POLSKI W OLSZTYNIE

Joanna Kwatera 2013-06-02 22:25

Dwudniowe zmagania w ramach cyklu Grand Prix Polski odbyły się w sobotę i niedzielę na 50-metrowej pływalni w Olsztynie.  Mimo, że w Aquasferze nie pojawili się wszyscy najlepsi polscy pływacy, kibice byli świadkami kilku doskonałych rezultatów, które już dziś dawałyby minimum na Mistrzostwa Świata w Barcelonie. To był ostatni sprawdzian formy przed zaczynającymi się za 10 dni Głównymi Mistrzostwami Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, które odbędą się również tu w Olsztynie i na których oprócz rywalizacji o tytuł „mistrza Polski” pływacy walczyć będą o minima kwalifikacyjne do Barcelony.

Gdyby kwalifikować można było się już dziś do Hiszpanii pojechała by trójka pływaków: Aleksandra Urbańczyk (AZS Uł. Pł. Łódź), Sławomir Kuczko (AZS AWF Warszawa) i Paweł Korzeniowski (obaj AZS AWF Warszawa). Aleksandra Urbańczyk rewelacyjnie spisała się na dystansie 50m stylem grzbietowym, gdzie uzyskała czas 28.67s, a więc o 0,17s lepszy od minimum kwalifikacyjnego. Ponadto Łodzianka wygrała jeszcze dystanse: 50 i 100m stylem dowolnym. Paweł Korzeniowski doskonałą formę zaprezentował szczególnie w stylu motylkowym, którym wygrał wszystkie trzy dystanse. Rezultat 1:57.02 na 200m jest o 0,01s lepszy od wymaganego minimum na mistrzostwa świata. W wyścigu na 100m do minimum brakło zaledwie 0,4s jednakże wynik 52,97s można uznać za bardzo dobry. (Dla porównania - na meetingu w Santa Clara Ryan Lochte przepłynął ten dystans w czasie 52.29s). Dodatkowo Korzeniowski zdecydowanie wygrał jeszcze 200 i 400m stylem dowolnym. Najlepiej punktowany wynik zawodów uzyskał na dystansie 200m stylem klasycznym Sławomir Kuczko. Jego czas 2:12.75 jest o 0,03s lepszy od minimum kwalifikacyjnego na Barcelonę. Doskonałą dyspozycję zaprezentował też drugi z naszych żabkarzy Dawid Szulich, któremu niewiele brakło do minimum na 50 i 100m tym stylem (odpowiednio 28.03 i 1:01.32), a na 200m był drugi z czasem 2.14.69.

Dobrze spisała się też dwukrotna olimpijka Karolina Szczepaniak (AZS AWF Katowice), która wygrała dystanse 200 i 400m stylem dowolnym oraz 400m stylem zmiennym, a na 800m stylem dowolnym zajęła czwartą lokatę. O zwycięstwo na najdłuższym dystansie kraulowym zaciętą walkę stoczyły zawodniczki miejscowego AZS UWM Olsztyn – Joanna Zachoszcz i Monika Czerniak. Jako pierwsza finiszowej ściany dotknęła Zachoszcz wyprzedzając koleżankę klubową o zaledwie 0,01 sekundy (8:53.13). Wśród panów dystans ten padł łupem zawodnika AZS AWF Katowice Karola Zaczyńskiego, który zajął też drugie miejsce na dystansie o połowę krótszym. Nieobecność naszego najlepszego grzbiecisty Radosława Kawęckiego wykorzystał Miłosz Mikicin (AZS AWF Warszawa), który wygrał dystanse 50 i 100m stylem grzbietowym, a w najdłuższym wyścigu - 200m tym stylem zwyciężył Krzysztof Morawski z MUKS „Piętnastka” Bydgoszcz.

Najlepszymi zawodnikami GP w Olsztynie zostali:

-wśród kobiet: Aleksandra Urbańczyk z sumą 1614 pkt, a za nią uplasowały się reprezentantki gospodarzy: Joanna Zachoszcz (1562 pkt) i Monika Czerniak (1554 pkt).

-wśród mężczyzn: Dawid Szulich, który zgromadził 1732 pkt, wyprzedzając innego żabkarza Sławomira Kuczkę (1708 pkt) oraz Pawła Korzeniowskiego (1696 pkt).