Polska

Szczecin 2016: Mistrzostwo co trzy lata

Szymon Gagatek 2016-05-29 19:35

W niedzielne popołudnie w szczecińskiej Floating Arenie Paulina Zachoszcz po raz trzeci w swoim życiu została mistrzynią Polski na długim basenie na dystansie 200 m stylem klasycznym. Reprezentantka AZS UWM Olsztyn poprzednio zwyciężała w tej konkurencji w 2010 i 2013 roku, łatwo więc zauważyć, że złote medale kolekcjonuje z wielką regularnością - dokładnie co trzy lata.

Zachoszcz nie złamała bariery dwóch minut i trzydziestu sekund, ale rezultat 2:30.16 okazał się tym razem wystarczający, by wyprzedzić broniącą tytułu Weronikę Paluszek. Zawodniczka Juvenii Wrocław, mająca za sobą starty w akademickiej drużynie Virginia Tech, była daleka od powtórzenia swojego ubiegłorocznego wyczynu ze stolicy województwa zachodniopomorskiego. Cztery długości basenu pokonała w 2:30.90. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei inna doświadczona pływaczka, która kilka lat swojego życia spędziła w Stanach Zjednoczonych, Agnieszka Ostrowska z AZS PWSZ Racibórz (2:31.62).

Bardzo przyjemną niespodziankę sprawiła sobie natomiast siedemnastoletnia Martina Kędziora z MTS Kwidzyn. W finale uzyskała czas 2:35.06, zajęła piąte miejsce i wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Hodmezovasarhely! W ciągu jednego dnia udało jej się poprawić rekord życiowy o prawie siedem sekund! Przed nią finiszowała jeszcze tylko starsza o rok Angelika Wikieł (2:34.86)

Podium 200 m stylem klasycznym kobiet:
1. Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn)   2:30.16
2. Weronika Paluszek (AZS AWF Warszawa)   2:30.90
3. Agnieszka Ostrowska (AZS PWSZ Racibórz)   2:31.62

Niezwykle wyrównaną walkę o zwycięstwo stoczyli panowie. Na mecie wyścigu finałowego na najdłuższym żabkarskim dystansie pierwszych trzech pływaków dzieliło zaledwie sześćdziesiąt pięć setnych sekundy. Po fantastycznym finiszu najszybszy, tak jak podczas zimowych mistrzostw Polski w Lublinie, okazał się Jacek Arentewicz (2:13.32). Drugą lokatę zajął Mikołaj Machnik z AZS AWF Katowice, który stracił czternaście setnych do zawodnika Shark Rudna. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast Bartłomiej Roguski z Żoliborza Warszawa (2:13.97).

Blisko zdobycia pierwszego w życiu medalu krajowego czempionatu wśród seniorów był Rafał Kusto. Urodzony w 1999 roku zawodnik Orki Lubań po bardzo udanych elimiancjach zdołał jeszcze wyśrubować rekord Polski siedemnastolatków w wyścigu finałowym. Cztery długości basenu pokonał w 2:14.13 i został sklasyfikowany tuż za podium.