Szwecja: Tekstylny rekord świata Sjoestroem!

Szymon Gagatek 2017-04-10 21:25

Na zakończenie trzeciego dnia Stockholm Open kibiców w stolicy Szwecji czekała prawdziwa gratka. Pod wieczór doszło do fantastycznej rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym kobiet. Na starcie finału stanęły dwie medalistki igrzysk w Rio: Pernille Blume i Aliaksandra Herasimenia, które fantastycznym występem przyćmiła jednak Sarah Sjoestroem.

Reprezentantka gospodarzy sprinterski dystans pokonała w 23.83! To nowy najlepszy wynik w historii pływania w strojach tekstylnych, dający Sjoestroem także drugie miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Od rekordu świata Britty Steffen dzieliła ją dziś jedna dziesiąta sekundy. Blume i Herasimenia przy takim obrocie spraw musiały się zadowolić pozostałymi dwoma miejscami na podium. Srebro zdobyła Dunka (24.15), a Białorusinka była trzecia (24.84).

Najszybsze pływaczki w historii 50 m stylem dowolnym:
23.73   Britta Steffen (Niemcy, 2009)
23.83   Sarah Sjostrom (Szwecja, 2017)
23.84   Cate Campbell (Australia, 2016)
23.88   Therese Alshammar (Szwecja, 2009)
23.96   Marleen Veldhuis (Holandia, 2009)
23.96   Francesca Halsall (Wielka Brytania, 2014)

W trakcie trzeciej sesji finałowej aż dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stała Katinka Hosszu. Podopieczna Shane'a Tusupa wyszła zwycięsko z wyścigów na 200 m stylem grzbietowym (2:12.93) i zmiennym (2:11.87). Świetny występ na dystansie 400 metrów wśród zmiennistów zaliczył natomiast inny Węgier, David Verraszto. Lider tegorocznych list światowych triumfował w swojej koronnej konkurencji z wynikiem 4:10.21, gorszym o zaledwie dwie dziesiąte sekundy od jego marcowego osiągnięcia z Marsylii.

Imponującym rezultatem popisała się również reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów Sarah Koehler. W finale 400 m stylem dowolnym uzyskała 4:06.72. Do życiówki zabrakło jej tylko siedmiu setnych sekundy, natomiast do najlepszego czasu w dziejach niemieckiego pływania straciła niespełna sekundę. Być może w tym roku uda się jej jeszcze do niego zbliżyć. Warto bowiem dodać, że rekord ten ma już dwadzieścia osiem lat. Pochodzi on z 1989 roku, został ustanowiony przez pływaczkę z NRD Anke Moehring i wynosi 4:05.84