Gospodarze igrzysk rozpoczęli walkę o Kazań

Szymon Gagatek 2015-04-06 23:55

Dziś w nocy rozpoczęły się mistrzostwa Brazylii w pływaniu, Trofeu Maria Lenk, które wyłonią kadrę gospodarzy przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich na czempionat globu w Kazaniu. Pierwszego dnia zmagań rekord kraju na dystansie 200 m stylem dowolnym poprawiła Larissa Oliveira, natomiast w rywalizacji sztafet fantastyczną formę zaprezentowali Cesar Cielo i Etiene Medeiros.

Już podczas pierwszego wyścigu sesji finałowej, odbywającej się przy sporych porywach wiatru na otwartym obiekcie w Rio de Janeiro, Larissa Oliveira ustanowiła najlepszy czas w historii Brazylii i całej Ameryki Południowej na dystansie 200 m stylem dowolnym. Cztery długości basenu pokonała w 1:58.53 i poprzedni rekord, należący do Manuelli Lyrio, poprawiła o niespełna sekundę. Lyrio finiszowała dziś na drugiej lokacie (1:58.74), tracąc prowadzenie na ostatnich pięćdziesięciu metrach. Jej rezultat wystarczył jednak do wywalczenia przepustki na mistrzostwa świata.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn zwyciężył Nicolas Oliveira, notując dziesiąty w tym roku czas na świecie (1:47.45). W sierpniu będzie on zapewne również liderem całkiem ciekawie zapowiadającej się sztafety 4x200 m stylem dowolnym, która po cichu będzie liczyć na miejsce w finale mistrzostw świata. Dziś za plecami Oliveiry finiszowali Joao de Lucca (1:48.17) i Andre Pereira (1:49.49).

Złote medale na 100 m stylem grzbietowym zdobyli faworyci. Wśród pań najszybsza była Etiene Medeiros. Rewelacja ubiegłorocznych mistrzostw świata na krótkim basenie uzyskała czas 1:00.61. Do rekordu kraju Fabioli Moliny zabrakło jej sporo (1:00.07), podobnie jak do czasu, który zapewniłby jej miejsce w kadrze narodowej (1:00.25). Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Guilherme Guido (54.56 s), któremu do wypełnienia minimum na Kazań zabrakło dwóch dziesiątych sekundy. Brazylijczyk uzyskał je jednak już w trakcie grudniowych mistrzostw kraju, więc o swój start w Rosji może być spokojny. W poniedziałkowym finale wyprzedził Thiago Pereirę (54.92 s).

W ostatniej konkurencji indywidualnej, 1500 m stylem dowolnym kobiet, pierwsze miejsce zajęła Samantha Arevalo z Ekwadoru (16:33.35). Na kolejnych miejscach sklasyfikowany zostały znakomite pływaczki długodystansowe: mistrzyni i wicemistrzyni świata z Barcelony na olimpijskim dystansie 10 km, Poliana Okimoto (16:39.23) i Ana Marcela Cunha(16:51.48).

Na zakończenie dnia odbyła się jeszcze rywalizacja sprinterskich sztafet 4x50 m stylem dowolnym. Wśród mężczyzn triumfowali pływacy klubu Fiat/Minas z Belo Horizonte, w składzie których na trzeciej zmianie wystąpił Cesar Cielo. Brazylijczyk, który w Kazaniu będzie chciał zdobyć czwarte z rzędu złoto na dystansie 50 m stylem dowolnym, zaprezentował świetną dyspozycję, pokonując swój odcinek w 21.36 s! W sumie aż siedmiu zawodników uzyskało międzyczasy poniżej dwudziestu dwóch sekund, co tylko zwiastuje nam fantastyczną rywalizację o medale w indywidualnym sprincie. Wśród kobiet w zwycięskim zespole Sesi Sao Paulo błysnęła Etiene Medeiros, która (płynąc jako druga) zanotowała wynik 24.09 s!