Pływacki Przegląd Wydarzeń - 12.06
Chińczycy znów ukryli dopingową wpadkę; Thomas Fraser-Holmes zawieszony za niestawianie się na testach antydopingowych; FINA nie uzna wyników wyborów w brazylijskim związku; kolejny kraj został włączony do struktur Międzynarodowej Federacji Pływackiej - przedstawiamy Wam dzisiejsze wydanie Pływackiego Przeglądu Wydarzeń!
Multimedalistka młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Nankinie i aktualna mistrzyni świata w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, Qiu Yuhan, zakończyła niedawno dziewięciomiesięczny okres zawieszenia za stosowanie niedozwolonych środków. Patrząc na częste wpadki chińskich pływaków, nie byłoby to może jeszcze nic nadzwyczajnego. Niepokój budzi jednak fakt, że dopiero teraz cała sprawa ujrzała światło dzienne. Podobnie jak w przypadku Sun Yanga w 2014 roku, Chińska Agencja Antydopingowa (CHINADA) poinformowała o całej sprawie tuż po wygaśnięciu ważności kary. W organizmie osiemnastolatki w maju ubiegłego roku wykryto hydrochlorotiazyd, co - jak się teraz okazuje - doprowadziło do wykreślenia jej z kadry olimpijskiej.
========================
Thomas Fraser-Holmes miał być jednym z Australijczków walczących w tegorocznym cyklu Mare Nostrum. Dwudziestopięciolatek został jednak odesłany do domu z Monako po tym jak FINA zawiesiła go na rok za trzykrotnie niestawienie się na kontroli antydopingowej. Fraser-Holmes na pewno odwoła się od decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Ewentualne utrzymanie takiego wyroku oznaczałoby dla niego brak udziału w przyszłorocznych Igryskach Wspólnoty Narodów (na mistrzostwach świata i tak miało go zabraknąć), brak finansowania ze strony krajowego związku i niemożliwość trenowania w dotychczasowym ośrodku w Gold Coast. Wciąż nie wiadomo jakie kary otrzyma pozostała dwójka Australijczyków, która dopuściła się tego samego przewinienia: Madeline Groves i Jarrod Poort.
========================
Międzynarodowa Fedracja Pływacka ogłosiła, że nie uzna wyników niedawnych wyborów przeprowazonych w brazylijskim związku (CBDA). W piątek głosowanie na nowego Prezydenta organizacji wygrał Miguel Cagnoni, który zastąpił na tym stanowisku Coaracy'ego Nunesa. Nunes sprawował władzę nieprzerwanie od 1988 roku, ale kilka miesięcy temu został usunięty ze stanowiska po postawionych jemu i innym działaczom oskarżeniach o oszustwa i sprzeniewierzenia w federacji, które doprowadziły nawet do jego aresztowania. W piśmie przesłanym do CBDA przedstawiciele FINA nie wyjaśnili, co konkretnie doprowadziło do ich decyzji. Wiadomo tylko, że według nich "procedura wyborcza została przeprowadzona niezgodnie z przepisami FINA i krajowego związku".
========================
Biuro FINA podjęło decyzję o włączeniu Bhutanu do struktur Międzynarodowej Federacji Pływackiej. Azjatycki kraj, znany głównie ze swoich tradycji w łucznictwie, został 208 członkiem organizacji i będzie mógł wystawić reprezentantów na najbliższych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Nie wydaje się to jednak zbytnio prawdopodobne, Bhutan nie może się bowiem pochwalić żadną pływacką przeszłością. Nawet na ubiegłorocznych mistrzostwach Azji nie miał chociażby jednego przedstawiciela. Aktualnie FINA zrzesza aż 208 państw, co czyni ją jedną z większych federacji sportowych na świecie. Dla porównania, pod Międzynarodowy Komitet Olimpijski podlega 206 krajów.