Ostrowiec 2014: Burska o włos od rekordu Polski

Szymon Gagatek 2014-12-20 18:32

Tak dobrego kobiecego występu na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym nie widzieliśmy od ładnych kilku lat! Dokładnie od czterech, bo to właśnie w 2010 roku, na mistrzostwach Polski w Szczecinie Donata Kilijańska jako pierwsza (i ostatnia, aż do dziś) Polka złamała barierę szesnastu minut i dwudziestu sekund. W sobotnie popołudnie doczekaliśmy się drugiej takiej zawodniczki, a została nią Justyna Burska!

Dla Burskiej to już drugi medal wywalczony w tym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czwartek wygrała na dystansie 800 m stylem dowolnym, odskakując rywalkom na samym finiszu. Dziś już nie czekała na ostatnie sto metrów, rozpoczynając ostateczny atak mniej więcej na czterysta metrów przed metą. Właśnie wtedy jej niewielka przewaga nad Moniką Czerniak zaczęła stopniowo rosnąć, by na końcu wyścigu powiększyć się do niemal czterech sekund.

Zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki uzyskała czas 16:16.65, drugi w historii polskiego pływania, gorszy od rekordu Polski Kilijańskiej o zaledwie dwadzieścia siedem setnych sekundy i lepszy od swojego poprzedniego rekordu życiowego o niespełna... szesnaście sekund! W tym roku na całym świecie szybciej pływało jedynie szesnaście pływaczek. Świetny wynik zanotowała również Czerniak, która pokonała cały dystans w 16:20.62, dzięki czemu wskoczyła na trzecie miejsce w klasyfikacji wszechczasów naszego krajowego pływania w tej konkurencji.

Na podium, oprócz Burskiej, znalazła się też inna reprezentantka województwa łódzkiego, Paulina Piechota. Piętnastolatka z UKS 190 Łódź definitywnie weszła w Ostrowcu do krajowej czołówki zawodniczek długodystansowych, zdobywając dziś swój drugi brązowy medal w stylu dowolnym (po wcześniejszym trzecim miejscu na 800 metrów). Dystans 1500 metrów pokonała w czasie 16:29.77. Lepiej w tak młodym wieku radziła sobie jedynie Kilijańska, która wciąż aktualny rekord Polski ustanowiła właśnie mając piętnaście lat.