Arena PSS Santa Clara: Ledecky liderką

Joanna Kwatera 2017-06-04 22:22

Trzeciego dnia pływackich zmagań w zawodach Arena Pro Swim Series za oceanem Katie Ledecky dopięła swego i wywalczyła prowadzenie w światowym rankingu tego sezonu wśród najlepszych pływaczek na dystansie 200m stylem dowolnym. Obecnie przewodzi zatem już w czterech konkurencjach kraulowych w top rankingu 2017.

Mistrzyni olimpijska z Rio zaczęła wyścig bardzo mocno i przewodziła stawce od początku do końca, notując rezultat 1:55.34, co pozwoliło jej odebrać status liderki światowych list dotychczas najszybszej w tym roku Szwedce Michelle Coleman. Niewiele gorzej Amerykanka zaprezentowała się w tej konkurencji w eliminacjach, pokonując cztery długości pływalni w Santa Clara w czasie 1:56.25, gdzie również zdystansowała rywalki znacząco. Jedyną pływaczką poza Ledecky, która w obu wyścigach łamała barierę dwóch minut była jeszcze urodzona w Hong Kongu Siobhan Haughey, która ukończyła finałową rywalizację z na drugim miejscu wynikiem 1:58.14.

Czasem poniżej dwudziestu dwóch sekund w konkurencji sprinterskiej w stylu dowolnym popisał się zeszłej nocy Vladimir Morozov. Rosjanin przepłynął długość basenu w 21.97 i w bezpośredniej walce pokonał zwycięzcę eliminacji Egipcjanina Ali Khalafallę o 0,15 sekundy, który wynikiem tym poprawił swoją „życiówkę” oraz triumfatora stumetrówki Nathana Adriana (22.27). Znowu miejsce dopiero w finale B wywalczył mistrz olimpijski z Rio w tej konkurencji Anthony Ervin, uzyskując dość przeciętny wynik 22.95 i ostatecznie zajął on dziesiątą lokatę na dystansie 50m stylem dowolnym w Santa Clara. Wśród kobiet zwyciężyła Kelsi Worrell (25.11), wpadając na metę zaledwie jedną setną sekundy przed Lią Neal.

Dwa razy najwyższe miejsca na mecie notował w piątek Jay Litherland. Na inaugurację wieczoru pokonał rywali na dystansie 400m stylem zmiennym , uzyskując szósty czas w karierze – 4:13.79, a już w następnej konkurencji 200m stylem dowolnym również nie dał szans współzawodnikom, popisując się skutecznym finiszem i drugim rezultatem w życiu 1:49.28. Piętnasty wynik na listach świtowych tego sezonu zanotowała zwyciężczyni 400m stylem zmiennym Madisyn Cox, a szybciej niż 4:39.07 pływała tylko raz - podczas eliminacji olimpijskich w Omaha w 2016 roku.

Ciekawie zapowiadała się także rywalizacją w konkurencji 200m stylem grzbietowym zarówno mężczyzn jak i kobiet. W Santa Clara zaprezentowały się trzy medalistki olimpijskie: Hilary Caldwell, Kylie Masse i Kathlen Baker. Najszybszą z nich okazała się zgodnie z przewidywaniami Kanadyjka, która stanęła na najniższym stopniu podium w Rio – Caldwell, pokonując dystans w czasie 2:09.20 i wyprzedzając utytułowane specjalistki od stumetrówki tym stylem. Jej koleżanka z reprezentacji - Masse zajęła trzecią pozycję (2:10.41), a Baker została sklasyfikowana na miejscu piątym (2:11.24). Bez rewelacyjnych wyników zakończyły się również zmagania mężczyzn, gdzie mistrzowi olimpijskiemu z Rio Ryanowi Murphy do zwycięstwa wystarczył wynik 1:57.09, a dzięki niemu wyprzedził swojego rodaka Jacob’a Pebley o 0,32 sekundy.