Brytyjska fala talentów, Peaty z rekordem Europy!

Szymon Gagatek 2014-07-29 01:43

Wygląda na to, że Brytyjczycy przez najbliższe lata będą mieli wiele pociechy ze swoich pływaków. Na Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej w Glasgow swoją wartość pokazują bowiem kolejni młodzi zawodnicy, którzy dopiero wchodzą do seniorskiej reprezentacji. Dziś gwiazdą dnia został Adam Peaty. Choć zdobył "tylko" srebro na dystansie 50 m stylem klasycznym, poprawił pierwszy podczas tych zawodów rekord Europy!

Peaty, mający dopiero dziewiętnaście lat, uzyskał w finale czas 26.78 s. Jest to rezultat lepszy o pięć setnych sekundy od poprzedniego rekordu Starego Kontynentu, którym dzielili się Hendrik Feldwehr z Niemiec i Damir Dugonjic ze Słowacji! Anglik przegrał dziś tylko o dwie setne z Cameronem van der Burghiem z RPA, który omal nie zanotował najlepszego wyniku w historii pływania! Południowoafrykańczykowi do swojej życiówki, która jest również rekordem globu, zabrakło 0.09 s. Van der Burgh był jeszcze bliżej poprawienia nieoficjalnego rekordu w stroju tekstylnym, który wciąż jednak należy do Christiana Sprengera (26.74 s). Australijczyk, który na pewno nie zaliczy tych igrzysk do udanych, zdobył dziś brąz (27.46 s).

Fantastycznie w finale 800 m stylem dowolnym spisała się inna młoda zawodniczka z Wysp. Walijka, Jazmin Carlin, która wczoraj poprawiła najstarszy rekord zawodów, dziś zdobyła złoty medal. Co więcej, uzyskała nowy rekord życiowy, 8:18.11, który daje jej w tym momencie trzecie miejsce w historii europejskiego pływania w strojach tekstylnych! Szybsze były jedynie Lotte Friis (dwukrotnie) i Rebecca Adlington. Carlin stoczyła dziś pasjonującą walkę o złoto z Lauren Boyle z Nowej Zelandii i Brittany MacLean z Kanady. Jeszcze na 100 metrów przed końcem wyścigu stawka była bardzo wyrównana i wydawało się, że wszystko może się jeszcze wydarzyć. Carlin okazała się jednak najmocniejsza i pozostała na prowadzeniu do samego końca wyścigu.

Najlepsze wyniki w Europie w strojach tekstylnych:
1. Lotte Friis (Dania)   8:16.32
2. Lotte Friis (Dania)   8:17.16
3. Rebecca Adlington (Wielka Brytania)   8:17.51
4. Jazmin Carlin (Wielka Brytania)   8:18.11
5. Lotte Friis (Dania)   8:18.20

Popisem brytyjskiej młodzieży były również dzisiejsze półfinały. Z najlepszym wynikiem do finału 50 m stylem dowolnym awansował Benjamin Proud z Anglii, łamiąc barierę dwudziestu dwóch sekund (21.76 s). Szybko popłynął również Cameron McEvoy (21.98 s), a trzeci był Matthew Abood (22.07 s). Inny Australijczyk, James Magnussen, był dopiero piąty. Z kolei pierwsze miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym wywalczyła dziś dwudziestotrzyletnia Georgia Davies. Walijka (27.61 s) wyprzedziła dziewiętnastoletnią Lauren Quigley z Anglii. Czas poniżej dwudziestu ośmiu sekund uzyskała również Emily Seebohm (27.89 s). Dla całej trójki był to z kolei drugi, trzeci i piąty wynik na tegorocznych światowych listach!

Nieustająca dominacja Australijczyków, którzy przed ostatnim dniem zmagań mają już na swoim koncie czterdzieści dziewięć medali, została dziś podkreślona wyjątkowo w dwóch konkurencjach, w których zawodnicy z Antypodów zajmowali całe podium. Już w pierwszym dzisiejszym finale, na dystansie 200 m stylem grzbietowym, doszło do takiej sytuacji. Zwyciężył Mitchell Larkin, który uzyskał czas 1:55.83 i wyprzedził swoich rodaków: Josha Beavera (1:56.19) i Matsona Lawsona (1:56.63).

Z kolei Australijki zdominowały rywalizację na 100 m stylem dowolnym. Znakomicie spisały się siostry Campbell, Cate zdobyła złoto, a Bronte srebro, obie złamały barierę pięćdziesięciu trzech sekund. Pierwsza wyrównała swój najlepszy tegoroczny rezultat, uzyskany podczas mistrzostw kraju (52.68 s), który ciągle daje jej prowadzenie na światowych listach, z kolei druga była jedynie osiemnaście setnych sekundy wolniejsza i w zestawieniu najszybszych zawodniczek 2014 roku plasuje się obecnie na trzecim miejscu. W końcówce wyścigu Bronte niemal dopadła swoją starszą siostrę. Niewiele zabrakło, a Cate zapłaciłaby słono za niesamowicie szybkie rozpoczęcie finału. Pierwsze pięćdziesiąt metrów pokonała w fantastycznym czasie, 25.01 s, lepszym od tempa na rekord świata aż o 0.45 s! Brązowy medal wywalczyła dziś inna Australijka, Emma McKeon (53.61 s).

Kara za zbyt mocne otwarcie nie ominęła po raz kolejny Alii Atkinson. Na dystansie 100 m stylem klasycznym powtórzyła się historia ze sprinterskiej rywalizacji, kiedy to pływaczka z Jamajki znakomicie spisywała się w kwalifikacjach i finale, ale w końcówce wyścigu, w którym rozstrzygały się losy medali można było odnieść wrażenie, że ktoś postawił przed nią mur nie do przebicia. Tym razem Atkinson po przepłynięciu 75 metrów wypracowała sobie przewagę długości ciała nad płynącymi obok niej Sophie Taylor z Anglii i Lorną Tonks z Australii i wydawało się, że zwycięstwo ma w kieszeni. Wtedy jednak zaczęła płynąć jakby ktoś zaciągnął jej hamulec ręczny i ledwo obroniła pozycję medalową, płynąc niemal półtorej sekundy wolniej niż we wczorajszym półfinale. Zwyciężyła osiemnastoletnia Taylor (1:06.35 - czwarty w tym roku wynik na świecie), wyprzedzając o niespełna sekundę Tonks.

Najlepszym w tym roku rezultatem na świecie popisał się dziś Chad le Clos. Na dystansie 100 m stylem motylkowym dwie długości basenu mistrz olimpijski pokonał w 51.29 s, a do sporego wysiłku zmusił go Joseph Schooling. W końcówce wyścigu Południowoafrykańczyk przestał się nawet rozglądać na lewo i prawo, płynąc prosto do ściany. Dziewiętnastolatek z Singapuru, trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych, był wolniejszy tylko o cztery dziesiąte sekundy. W finale 200 m stylem motylkowym wśród kobiet złoto wywalczyła Audrey Lacroix. Kanadyjka popisała się znakomitym finiszem i zanotowała czas 2:07.61. Na podium znalazły się też Aimee Willmott z Anglii i Maddie Groves z Australii. Natomiast rywalizację zawodników niepełnosprawnych (SM8) na dystansie 200 m stylem zmiennym wygrał Anglik, Oliver Hynd.