Trzecie srebro Czerniaka, rekord Polski był blisko!

Szymon Gagatek 2015-03-31 22:05

Konrad Czerniak zakończył mistrzostwa Hiszpanii w Maladze z czterema medalami! We wtorek dołożył do swojej kolekcji trzecie srebro, tym razem na 50 m stylem motylkowym. Już rano był blisko poprawienia rekordu Polski, natomiast w finale musiał uznać wyższość Yauhena Tsurkina. Co najważniejsze, nasz reprezentant uzyskał minima na mistrzostwa świata w Kazaniu we wszystkich konkurencjach, w których wystartował.

Czerniak ponownie okazał się najszybszy w kwalifikacjach. Uzyskał czas 23.43 s, drugi w swojej karierze i szósty w 2015 roku na całym świecie! Wynik ten jest gorszy tylko o dwie setne sekundy od rekordu Polski, w którego posiadaniu również jest podopieczny Bartosza Kizierowskiego. Po południu nasz zawodnik był odrobinę wolniejszy (23.68 s) i ostatecznie zajął drugie miejsce, ex aequo z Jose Manuelem Valdivią. Zwyciężył Yauhen Tsurkin z Białorusi, który jedną długość basenu pokonał w 23.36 s. Szybciej w tym sezonie pływał tylko Cesar Cielo (23.28 s).

Wtorek był kolejnym udanym dniem dla Mirei Belmonte. Hiszpanka wystartowała dziś w swojej szóstej konkurencji indywidualnej i zdobyła szóste złoto. Tym razem okazała się zdecydowanie najszybsza na dystansie 400 m stylem dowolnym, uzyskując czas 4:04.99. Szybciej w tym roku pływała jedynie rekordzistka świata, Katie Ledecky (4:00.47). Jednym z wydarzeń ostatniej sesji finałowej zawodów w Maladze był rekord Hiszpanii, który w tej samej konkurencji wśród mężczyzn ustanowił Miguel Duran Navia. Pokonał on cały dystans w 3:49.76 i wymazał z tabel rezultat Marco Rivery sprzed siedmiu lat, który był lepszy o dokładnie sześć setnych sekundy.

Znakomity czas na dystansie 200 m stylem klasycznym uzyskała natomiast szesnastoletnia reprezentantka Turcji, Viktoria Zeynep Gunes. Wygrała ona finał tej konkurencji z czasem 2:23.47, który daje jej w tym momencie trzecie miejsce na liście najszybszych zawodniczek na świecie! Gunes jeszcze do niedawna była znana pod nazwiskiem Solntseva i z sukcesami pływała dla Ukrainy. Po rozpoczęciu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu jej rodzina przeniosła się jednak do Turcji, a sama zawodniczka przyjęła obywatelstwo kraju w którym przyszło jej mieszkać.