Passa Leonardo de Deusa trwa!

Szymon Gagatek 2015-04-11 01:57

Trofeu Maria Lenk nieubłaganie zbliża się do końca. Podczas piątego dnia zmagań w Rio de Janeiro, które są dla Brazylijczyków ostatnią szansą na zakwalifikowanie się do kadry na mistrzostwa świata, padł jeden rekord Ameryki Południowej. Bohaterem sesji finałowej po raz drugi z rzędu został Leonardo de Deus, który tym razem uzyskał najlepszy czas w historii kontynentu na 400 m stylem dowolnym.

Po raz pierwszy w dziejach jakikolwiek pływak z Ameryki Południowej złamał barierę trzech minut i pięćdziesięciu sekund. De Deus pokonał dystans 400 m stylem dowolnym w 3:49.62 i poprawił swój własny rekord kontynentu z grudniowych zawodów Brazil Open, wynoszący 3:50.37. Był jedynym zawodnikiem, któremu w finale udało się wypełnić minimum na czempionat globu. Drugi finiszował Lucas Kanieski (3:52.50), a trzeci był Miguel Valente (3:53.97). W tej samej konkurencji wśród pań złoto wywalczyła Manuella Lyrio (4:12.63).

Znakomitą formę potwierdziła w swojej koronnej konkurencji Etiene Medeiros. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym, na którym w ubiegłym roku w Dausze została mistrzynią świata na krótkim basenie, zanotowała czas 27.38 s, gorszy od swojego rekordu życiowego o zaledwie jedną setną sekundy. Dzisiejszy wynik Brazylijki jest jednym z lepszych, które padły w ciągu ostatnich pięciu lat, od momentu, gdy zakazane zostały stroje poliuretanowe.

Najlepsze wyniki na 50 m stylem grzbietowym od początku 2010 roku:
1. 27.22 s   Fu Yuanhui (Chiny, 2013)
2. 27.29 s   Zhao Jing (Chiny, 2013)
3. 27.37 s   Etiene Medeiros (Brazylia, 2014)
4. 27.38 s   Etiene Medeiros (Brazylia, 2015)
5. 27.39 s   Fu Yuanhui (Chiny, 2013)
6. 27.40 s   Fu Yuanhui (Chiny, 2013)
7. 27.45 s   Gao Chang (Chiny, 2010)
8. 27.47 s   Emily Seebohm (Australia, 2015)

W 2015 roku rezultat zbliżony do tego, którym popisała się Medeiros, była w stanie uzyskać jedynie Emily Seebohm, świetnie radząca sobie na zakończonych w piątek mistrzostwach Australii. O dominacji Brazilijki może świadczyć chociażby fakt, że w dzisiejszym finale druga zawodniczka na mecie, Andrea Berrino, straciła do niej... ponad dwie sekundy! Wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął Daniel Orzechowski, ale jego wynik (25.19 s) nie wystarczył do uzyskania minimum na mistrzostwa globu.

Pozycję lidera światowych list wywalczył w piątek również Nicolas Santos, zwyciężając na 50 m stylem motylkowym. Został on pierwszym zawodnikiem w tym sezonie, któremu udało się złamać barierę dwudziestu trzech sekund (22.90 s). Tak znakomity wynik pozwolił mu pokonać samego Cesara Cielo, którego wyprzedził o dwadzieścia jeden setnych sekundy. Obrońca tytułu mistrza świata nie był dziś w stanie zanotować rezultatu, który byłby lepszy od minimum na czempionat globu, ale wymagane kryterium wypełnił już w czasie grudniowego Brazil Open, a więc o miejsce w tej konkurencji w Kazaniu może być spokojny. Kobiece zmagania w sprincie stylem motylkowym wygrała Daynara Paula (26.51 s), kończąc wyścig finałowy przed Daiene Dias (26.73 s) i Bruną Lemos (26.98 s).

Do brazylijskiej kadry, która w sierpniu zaprezentuje się w Rosji dołączył dziś oficjalnie Henrique Rodrigues, który po południu jako jedyny złamał barierę dwóch minut na 200 m stylem zmiennym (1:59.28). Temu zadaniu nie podołali inni medaliści, Thiago Teixeira (2:00.60) i Gabriel Ogawa (2:02.06) i oni o starcie w Kazaniu będą musieli zapomnieć. Finał pań całkowicie zdominowała Joanna Maranhao (2:12.78).

Kobiety:
*Jessica Cavalheiro (4x200 m stylem dowolnym)
*Daiene Dias (100 m stylem motylkowym)
*Graciele Herrmann (50 m stylem dowolnym)
*Manuella Lyrio (200 m stylem dowolnym; 4x200 m stylem dowolnym)
*Joanna Maranhao (200 i 400 m stylem zmiennym)
*Etiene Medeiros (50 m stylem dowolnym; 50 m stylem grzbietowym)
*Larissa Oliveira (200 m stylem dowolnym; 4x200 m stylem dowolnym)
*Daynara Paula (100 m stylem motylkowym)
*Rafaela Raurich (4x200 m stylem dowolnym)

Mężczyźni:
*Brandonn Almeida (1500 m stylem dowolnym; 400 m stylem zmiennym)
*Luiz Altamir (4x200 m stylem dowolnym)
*Cesar Cielo (50 m stylem dowolnym; 50 m stylem motylkowym)
*Leonardo de Deus (400 m stylem dowolnym; 200 m stylem motylkowym)
*Felipe Franca Silva (100 i 200 m stylem klasycznym)
*Bruno Fratus (50 m stylem dowolnym)
*Guilherme Guido (100 m stylem grzbietowym)
*Felipe Lima (100 m stylem klasycznym)
*Joao de Lucca (4x200 m stylem dowolnym)
*Arthur Mendes (100 m stylem motylkowym)
*Nicolas Oliveira (200 m stylem dowolnym; 4x200 m stylem dowolnym)
*Thiago Pereira (100 m stylem motylkowym; 200 i 400 m stylem zmiennym; 4x200 m stylem dowolnym)
*Henrique Rodrigues (200 m stylem zmiennym)
*Nicholas Santos (50 m stylem motylkowym)