Puchar Europy: Przygotowania do walki o MŚ trwają

Szymon Gagatek 2019-05-24 17:18

Justyna Burska i Krzysztof Pielowski zaliczyli start w zawodach Pucharu Europy w pływaniu długodystansowym we francuskiej miejscowości Brive-la-Gaillarde. Był to dla nich kolejny etap przygotowań do walki o wyjazd na mistrzostwa świata. Burska została sklasyfikowana na 22. pozycji, a Pielowski zajął 30. miejsce. Wygrali Paula Ruiz z Hiszpanii oraz reprezentant gospodarzy David Aubry.

Dla polskich pływaków najważniejszy start w pierwszej połowie 2019 roku odbędzie się 15 czerwca. To właśnie wtedy powalczą na Węgrzech o wypełnienie norm Polskiego Związku Pływackiego na czempionat globu w Gwangju. Miejsca w samolocie do Korei da im znalezienie się w pierwszej 16-stce zawodów Pucharu Świata na Balatonie na dystansie 10 km.

W Brive-la-Gaillarde wyżej sklasyfikowana została Burska. Do zwyciężczyni rywalizacji straciła pięć i pół minuty, co przełożyło się na 22. lokatę. Walka o najwyższy stopień podium rozegrała się pomędzy Paulą Ruiz i Sharon van Rouwendaal, które zdecydowanie uciekły pozostałym rywalkom i jako jedyne złamały barierę dwóch godzin. Na finiszu niespodziewanie lepsza od mistrzyni olimpijskiej okazała się Hiszpanka. Na najniższym stopniu podium stanęła inna zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego, Portugalka Angelica Andre.

Pielowski na mecie wyścigu mężczyzn zameldował się ze stratą do zwycięzcy wynoszącą niespełna pięciu minut i piętnastu sekund. Ze swojego startu nie był zbyt zadowolony. "Nie do końca poszło (30miejsce). Nie będę się dużo rozpisywał na temat ostatniego startu bo nie chce się usprawiedliwiać w żaden sposób tylko jak najszybciej o nim zapomnieć i dalej trenować do najważniejszych startów w tym sezonie. Chciałbym natomiast pogratulować Justynie za super wyścig i walkę do samego końca. Ja także walczę dalej!!! Trzymajcie kciuki! Kwalifikacje blisko!" - napisał na swoim fanpage'u na Facebooku

Rywalizację mężczyzn wygrał David Aubry. Był to zarazem jedyny reprezentant Trójkolorowych, który stanął na podium. Zawody były równocześnie mistrzostwami Francji, dlatego ostatecznie Aubry mógł się cieszyć z podwojnego złota. Medale za występ w Pucharze Europy odebrali również Athanasios Kynigakis z Grecji i Alberto Martinez z Hiszpanii.

Medaliści Pucharu Europy:
Mężczyźni: 1. David Aubry (FRA) 1:54:31.45, 2. Athanasios Kynigakis (GRE) 1:54:36.47, 3. Alberto Martinez (ESP) 01:54:38.09
Kobiety: 1. Paula Ruiz (ESP) 1:59:56.12, 2. Sharon van Rouwendaal (NED) 1:59:57.24, 3. Angelica Andre (POR) 2:00:34.15