URBAŃCZYK I KORZENIOWSKI NAJLEPSI W KRAKOWIE

Joanna Kwatera 2014-10-27 03:02

Aleksandra Urbańczyk i Paweł Korzeniowski zostali najlepszymi pływakami zawodów z cyklu Grand Prix Polski, które w sobotę i niedzielę rozegrane zostały w Krakowie. Już po raz trzeci najlepszych pływaków z całej Polski oraz ze Słowacji gościła pływalnia krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Do rywalizacji przystąpiło 522 uczestników ze 101 klubów.

Po raz pierwszy na tym obiekcie za zawodach w Krakowie zadebiutował Paweł Korzeniowski i debiut ten okazał się niezwykle udany. Zawodnik AZS AWF Warszawa uzyskał największa ilość punktów za swoje starty (2491pkt), zwyciężając w klasyfikacji na najlepszego zawodnika tych zmagań i nieznacznie w tabeli wyprzedzając mistrza świata ze Stambułu - grzbiecistę Radosława Kawęckiego. Korzeniowski, osiągając bardzo dobre wyniki, wygrywał dystanse: 100 i 200m stylem motylkowym, gdzie uzyskiwał czasy odpowiednio 52.30 i 1:54.99 (841pkt) oraz 200m stylem dowolnym, pokonując osiem długości basenu w czasie 1:45.14 (844pkt) i 100m stylem zmiennym (czas 54.48, 806 pkt). Zajął on także drugą lokatę na dystansie 200m stylem zmiennym oraz trzecią w sprincie na 50m stylem dowolnym.

Z dobrej strony zaprezentował się też Radosław Kawęcki, który doskonale popłynął na swoim koronnym dystansie 200m stylem grzbietowym, uzyskując wynik 1:51.94, a więc czas lepszy od ustanowionego przez PZP minimum na mistrzostwa świata w Dausze, ale Zielonogórzanin prawo startu w tej imprezie miał już zapewnione wcześniej. Popularny „Kawa” triumfował też na dystansie o połowę krótszym (czas 51,72), a w konkurencji sprinterskiej tym stylem dał się wyprzedzić tylko rekordziście kraju - Tomaszowi Polewce z AZS AWF Katowice.

Dobrą formą błysnął też zdobywca najbardziej wartościowego rezultatu tych zawodów wśród mężczyzn - Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim)  - zwycięzca konkurencji  400 i 1500m stylem dowolnym. Ten pierwszy dystans pokonał on w czasie 3:44.26, uzyskując za to 847pkt, a na drugim z nich zostawił rywali daleko w tyle, zatrzymując tablicę pomiaru czasu na wyniku 14:56.04 (853pkt). Te doskonałe wyniki uplasowały go na trzecim miejscu w klasyfikacji na najlepszego zawodnika.

W konkurencjach sprinterskich na pierwszych miejscach tasowali się Kacper Majchrzak (Warta Poznań) i Sebastian Szczepański  (Korner Zielona Góra). Pierwszy z nich okazał się lepszy w konkurencjach 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem dowolnym, a drugi na dystansie 50m stylem dowolnym. Najdłuższe dystanse stylem zmiennym padły łupem dobrze dysponowanego Jana Świtkowskiego ze Skarpy Lublin (200m – czas 1:58.08) i Dawida Szwedzkiego z AZS Uł. Pł. Łódź ( 400m – czas 4:20.18). W konkurencji 800m stylem dowolnym triumfował Filip Zaborowski z MKP Szczecin. Zacięte pojedynki na wszystkich dystansach prowadzili ze sobą żabkarze. Konkurencję 50m wygrał Maciej Hołub (AZS AGH Kraków), 100m zwyciężył Bartłomiej Roguski (Żoliborz Warszawa), a 200m najszybciej pokonał Marcin Hulbój (MKP Szczecin).

Godny odnotowania jest także jedyny rekord Polski, który padł na zawodach w Krakowie, a ustanowił go zawodnik G-8 Bielany Warszawa – Kacper Stokowski. Wyczynu tego dokonał na dystansie 50m stylem motylkowym, pokonując dwie długości basenu w czasie 24.64s. Od dziś ten wynik to nowy rekord Polski 15latków w tej konkurencji.

Wśród kobiet na krakowskiej pływalni dzieliła i rządziła królowa sprintu Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Zawodniczka AZS Uł. Pł. Łódź bezapelacyjnie zwyciężyła w pięciu konkurencjach, w których startowała: 50m stylem dowolnym, grzbietowym i motylkowym oraz 100m stylem grzbietowym i zmiennym, w każdej z nich uzyskując za osiągnięty czas ponad 800pkt FINA. Urbańczyk jest  też autorką czterech najbardziej wartościowych wyników tych zawodów. Najwięcej, bo aż 883 pkt wywalczyła na dystansie 100m stylem zmiennym, przepływając go w czasie poniżej jednej minuty (59.87). Bardzo dobrze też spisała się w konkurencji 50m stylem grzbietowym, pokonując dwie długości basenu w 26.89s (873pkt). Te doskonałe rezultaty pozwoliły jej zwyciężyć również w najważniejszej konkurencji – na najlepsza pływaczkę tych zawodów (w sumie 2594pkt).

Za Urbańczyk w tej klasyfikacji uplasowała się zwykle najbardziej zapracowana pływaczka zawodów Alicja Tchórz. Reprezentantka Juvenii Wrocław także w Krakowie miała ręce i nogi pełne roboty, startując na siedmiu dystansach. Zdecydowanie najlepiej poszło jej w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym, które wygrała uzyskując w każdym z tych startów ponad 800pkt. Do tego dołożyła jeszcze zwycięstwa w wyścigach na 200m stylem dowolnym i grzbietowym oraz dwie drugie lokaty na dystansach 100m stylem grzbietowym i zmiennym.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji na najlepsza zawodniczkę Grand Prix Polski w Krakowie znalazła się Joanna Zachoszcz. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn wystartowała na wszystkich dystansach w stylu kraulowym, ale najbardziej wartościowe rezultaty uzyskała oczywiście na tych najdłuższych. W konkurencjach 400 i 800m tym stylem walczyła zacięcie o zwycięstwo do ostatnich metrów z Mileną Karpisz i Justyną Burską (obie Piątka Konstantynów Łódzki) i ostatecznie na obu dystansach właśnie taki układ: Zachoszcz, Karpisz, Burska - mieliśmy na podium. Najbardziej wartościowy rezultat Zachoszcz osiągnęła w konkurencji  400m (czas 4:11.66, 809pkt).

W stylu klasycznym konkurencje 50 i 100m zdecydowanie wygrała zawodniczka Juvenii Wrocław – Dominika Sztandera, natomiast dystans 200m padł łupem Pauliny Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), która do ostatnich metrów o zwycięstwo walczyła z Angeliką Wikieł (UŚKS Ostrołęka). Dystanse 100 i 200m stylem motylkowym wygrała Mirela Olczak (AZS AWF Warszawa), a 100m stylem dowolnym Anna Kawecka (AZS AGH Kraków).

W klasyfikacji drużynowej najlepiej spisali się zawodnicy, a właściwie zawodniczki Juvenii Wrocław, zdobywając 6 pierwszych miejsc, 3 drugie oraz 2 trzecie. Na drugiej pozycji uplasowali się pływacy AZS AWF Warszawa, a na trzeciej reprezentanci AZS Uł. Pł. Łódź.