MŚJ: Trzech Polaków popłynie wieczorem

Szymon Gagatek 2013-08-27 12:24

Tylko Jerzy Twarowski i Dominik Ciężkowski zapewnili sobie dziś rano możliwość występu w sesji finałowej drugiego dnia Mistrzostw Świata juniorów, które odbywają się w Dubaju. Obaj znaleźli się w pierwszej szesnastce rywalizacji na dystansie 100 m stylem motylkowym. Rekord zawodów na dystansie 200 m stylem zmiennym poprawił Andrew Seliskar ze Stanów Zjednoczonych.

Twarowski do półfinałów 100 m stylem motylkowym wszedł z jedenastym czasem (54.42 s). Ciężkowski był odrobinę wolniejszy, ale rezultat 54.80 s dał mu szesnastą lokatę. Przy okazji tym wynikiem zawodnik Jordana Kraków poprawił o czterdzieści jeden setnych sekundy rekord życiowy ustanowiony podczas Mistrzostw Europy juniorów w Poznaniu. Tym samym Polacy dołączyli do Krzysztofa Tokarskiego, który wczoraj zakwalifikował się do finału 100 m stylem klasycznym i w sesji popołudniowej zobaczymy trójkę naszych reprezentantów.

Do wywalczenia awansu do finału niewiele zabrakło Sebastianowi Szczepańskiemu, który zajął jedenaste miejsce w kwalifikacjach 200 m stylem dowolnym. Polak o niemal sekundę wyśrubował życiówkę czasem 1:50.43 (poprzedni najlepszy wynik w karierze zawodnika Kornera Zielona Góra był równy 1:51.35), ale nie wystarczyło to do zajęcia miejsca w pierwszej ósemce. Ostatnie miejsce dające możliwość startu w finale zajął Amerykanin Caeleb Dressel, który był szybszy od Szczepańskiego o trzydzieści jeden setnych sekundy. Najlepszy rano okazał się Mackenzie Horton (1:48.70). Australijczyk, któremu od dawna wróżono wielką karierę, wczoraj wywalczył dwa złote medale (na 400 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym), a dziś zapewne będzie kontynuował kolekcjonowanie krążków z najcenniejszego kruszcu.

Blisko zajęcia miejsca w pierwszej ósemce była również polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Brązowi medaliści Mistrzostw Europy juniorów z Poznania popłynęli znacznie wolniej niż w finałowej rywalizacji w stolicy województwa wielkopolskiego i z czasem 3:58.64 zajęli dziewiąte miejsce (szóste wśród drużyn ze Starego Kontynentu). Do Kanadyjczyków, którzy zajęli ósmą lokatę, stracili tylko trzynaście setnych sekundy, ale w finale niestety ich nie zobaczymy. Polska drużyna wystąpiła w składzie: Agata Naskręt (1:04.64), Marcin Stolarski (1:02.62), Jerzy Twarowski (53.58 s) i Wioletta Orczykowska (57.80 s). Indywidualnie Orczykowska znalazła się poza półfinałami 100 m stylem dowolnym. W kwalifikacjach zajęła dwudzieste dziewiąte miejsce z czasem 58.27 s.

Jednym z ważniejszych wydarzeń sesji kwalifikacyjnej było osiągnięcie Andrew Seliskara. Amerykanin, urodzony w 1996 roku, na dystansie 200 m stylem zmiennym uzyskał czas 1:59.91 (niewiele gorszy od rekordu Polski), jako jedyny złamał granicę dwóch minut i poprawił rekord Mistrzostw Świata juniorów.