VIII OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR RYCERZA KMITY - PODSUMOWANIE

Joanna Kwatera 2013-04-15 20:17

W dniach 13-14.04.2013 Ośrodek Sportowo Rekreacyjny w Zabierzowie koło Krakowa gościł 459 najlepszych polskich pływaków w różnych kategoriach wiekowych oraz 14 pływaków ze Szwecji, którzy zdecydowali się wystartować w VIII Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Rycerza Kmity. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli: Małopolski Okręgowy Związek Pływacki, Uczniowski Klub Pływacki Kmita Zabierzów oraz Swimart. Na listach startowych znalazło się wiele znanych w polskim świecie pływackim nazwisk takich jak: Diana Sokołowska, Anna Kawecka, Agata Magner, Marcelina Radlińska, Jowita Sieńczyk, Paulina Piechota, Wanda Kurowska, Michał Poprawa, Mateusz Wysoczyński, Wojciech Wojdak, Wojciech Parzynowski, Jerzy Twarowski, Maciej Hołub czy Dawid Murzyn, a „gwiazdą zawodów” była Aleksandra Urbańczyk.

Zawody rozpoczęły eliminacje do finałów wyścigów memoriałowych na 200m stylem motylkowym, rozgrywane ku pamięci zmarłego w 2011 roku Wojciecha Kubackiego – dyrektora OSR w Zabierzowie, współorganizatora i gospodarza wielu poprzednich edycji tej imprezy. Wśród kobiet wyścig finałowy na tym dystansie ten wygrała multimedalistka Zimowych Mistrzostw Polski 17-18lat - Joanna Szczepanik z Unii Oświęcim, uzyskując czas 2:14.74, wyprzedzając Marcelinę Radlińską z AZS AGH Kraków i Hippi Jaqueline z Vaesby Simsaellskap. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny na tym dystansie okazał się Michał Poprawa z AZS AWF Katowice, bijąc rekord Memoriału Rycerza Kmity czasem 1:57.91. Na drugim i trzecim miejscu do mety dopłynęli zawodnicy Jordana Kraków – Jerzy Twarowski i Dominik Ciężkowski. Poprawa wygrał też dystanse: 50m stylem motylkowym z czasem 24.92 oraz 100 i 200m stylem zmiennym (odpowiednio: 56.49 i 2:02.48),a także uzyskał drugie miejsce na 400m stylem dowolnym, uzyskując czas 3:56.64. Zawodnik ten gromadził na swoim koncie 2176 punktów FINA, co dało mu tytuł najlepszego pływaka tych zawodów w kategorii wiekowej 17+.

Multi-medalistą zawodów został też reprezentant Jordana Kraków - Mateusz Wysoczyński, który wygrał dystanse: 50m stylem dowolnym (23.43), 100m stylem dowolnym (52.79), 400m stylem dowolnym (3:56.39), a także 50m stylem grzbietowym (25.68) i 200m stylem grzbietowym (2:01.08)oraz zajął drugie miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym (25.40) i w rankingu najlepszych zawodników imprezy w kat. wiekowej 17+ zajął drugą lokatę.

W innych kategoriach wiekowych również możemy wskazać multi-medalistów. W najmłodszej kategorii wiekowej 12-latków na wyróżnienie zasługuje z pewnością zwycięzca tej kategorii - Jakub Maj z Górnika Sosnowiec, który wygrał dystanse: 100 i 400m stylem dowolnym, 50 i 200m stylem grzbietowym, oraz był drugi na 50m stylem dowolnym. W kategorii wiekowej 13-latków zwyciężył  Bartosz Sawicki z Górnika Radlin, który wygrał dystanse: 50m stylem dowolnym, 50m stylem motylkowym oraz 50 i 200m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym. W kategorii wiekowej 14-latków najlepszy był Wojciech Parzynowski z UKS 190 Łódź, który zwyciężył na dystansach: 100 i 400m stylem dowolnym, oraz zajął drugie miejsce na 100m stylem zmiennym. W kategorii wiekowej 15 lat najwięcej zwycięstw odniósł Konrad Seremet z Unii Oświęcim, zwyciężając na dystansach: 50 i 100m stylem klasycznym oraz 100 i 200m stylem zmiennym, a tym samym wygrywając klasyfikację generalną w swojej kategorii wiekowej. Kategorię wiekową 16 lat zdominował Łukasz Goleniec z Unii Oświęcim, który zwyciężył na dystansach: 400m stylem dowolnym (również drugi na 100m st. dow.) oraz 200m stylem zmiennym ( również trzeci na 100m st. zm.).

Wśród kobiet najlepszą pływaczką zawodów w kat. 17+, z łączną sumą 2139 punktów FINA, została Hippi Jaqueline ze szwedzkiego zespołu Vaesby Simsaellskap, która zwyciężyła na dystansach: 100m stylem dowolnym (57.83), 100 i 200m stylem zmiennym (1:04.55, 2:17.82) oraz zajęła trzecie miejsce na 50m stylem grzbietowym i 200m stylem motylkowym. Drugą najbardziej wartościową pływaczką zawodów w kat. wiekowej 17+ została Marcelina Radlińska z AZS AGH Kraków, zajmując drugie miejsca w wyścigach na 200m stylem motylkowym, 100 oraz 200m stylem zmiennym. Z dobrej strony pokazała się też zawodniczka Juvenii Białystok – Diana Sokołowska, która wygrała 400m stylem dowolnym (4:21.94), oraz zajęła drugie miejsce na 50m stylem dowolnym i trzecie na 100m stylem dowolnym.

Doskonale spisała się też „gwiazda zawodów” Aleksandra Urbańczyk, która wygrała dystanse 50m stylem grzbietowym z czasem 28.31 (748 pkt FINA) i 50m stylem motylkowym, uzyskując wynik 27.61 (688 pkt FINA).

W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepiej zaprezentowały się: w kategorii 12 lat – Oliwia Wiśniewska z Górnika Sosnowiec, która wygrała 400m stylem dowolnym, 200m stylem grzbietowym, była druga na 200m stylem zmiennym oraz trzecia w wyścigach na 100m stylem klasycznym i 50m stylem motylkowym. W kat. 13-latek – najwięcej punktów zgromadziła Natalia Węgrzyn z Aquariusa Myślenice, zwyciężając na dystansach: 50, 100 i 400m stylem dowolnym oraz była druga na 100m stylem zmiennym i trzecia na 200m stylem zmiennym. W kategorii 14-latek zwyciężyła – Paulina Piechota z UKS 190 Łódź, wygrywając dystanse: 100 i 400m stylem dowolnym, a także 100 i 200m stylem zmiennym oraz zajmując trzecie miejsce na 50m stylem klasycznym. W kat. 15-latek najlepsza okazała się Miriam Kwiatek z Gilus Gilowice, która wygrała 400m stylem dowolnym (również druga na 50m i trzecia na 100m st. dow.)oraz była druga na 100 i 200m stylem zmiennym. W kat. wiekowej 16 lat najwięcej punktów zgromadziła Agata Magner reprezentująca klub Jordana Kraków, wygrywając dystanse: 400m stylem dowolnym (również druga na 50m st.dow.) i 200m stylem grzbietowym, oraz zajmując trzecie miejsce na 100m stylem zmiennym.

Na koniec został jeszcze rozegrany bieg sztafetowy – sztafet Rycerza Kmity w składach mieszanych: 8x50m stylem dowolnym. Tutaj najlepsi okazali się reprezentanci drużyny AZS AGH Kraków w składzie: Anna Kawecka, Piotr Łuczak, Marcelina Radlińska, Arkadiusz Kwiatkowski, Piotr Gęgotek , Dominik Brus, Natalia Pawlaczek i Jakub Guzik, którzy uzyskali czas 3:24.13 i wyprzedzili na mecie teamy Vaesby Simsaellskap i SMSu Kraków.

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się zawodnicy Unii Oświęcim, zdobywając aż 63 medale, przed zespołami Jordana Kraków (30 medali) i SMS Galicja Kraków (25 medali).