MŚJ: Życiowa forma Szczepańskiego

Szymon Gagatek 2013-08-28 12:30

Dwa rekordy życiowe w jednej sesji kwalifikacyjnej - Sebastian Szczepański prezentuje się na Mistrzostwach Świata juniorów w Dubaju znakomicie! Najpierw bardzo pewnie awansował do półfinałów 50 m stylem dowolnym, a później pomógł sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym w awansie do finału. W ślad za nim poszli jego reprezentacyjni koledzy, którzy w komplecie zakwalifikowali się do popołudniowej walki o finały.

Szczepański rozpoczął swój dzisiejszy popis w kwalifikacjach 50 m stylem dowolnym. Zajął w nich dziewiąte miejsce z najlepszym czasem w karierze, 22.93 s! Dobry występ zaliczył również Jan Hołub, który był wolniejszy od zawodnika Kornera Zielona Góra tylko o jedną dziesiątą sekundy i z jedenastym wynikiem również wszedł do półfinałów. Najszybszy był Evgeny Sedov z Rosji. Mistrz Europy juniorów uzyskał czas 22.13 s i poprawił rekord zawodów. Jednak jego walka o złoto z Luke'iem Percy'm z Australii i Amerykaninem Caelebem Dresselem dopiero się rozpoczęła...

Kolejny rekord życiowy Szczepański ustanowił na pierwszej zmianie sztafety mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. Dwie długości basenu przepłynął w czasie 50.10 s, o dwanaście setnych sekundy poprawiając osiągnięcie z Mistrzostw Europy juniorów w Poznaniu! Co ciekawe, tylko Ivan Kuzmenko z Rosji był w stanie rano uzyskać lepszy międzyczas (49.77 s), ale dokonał tego ze startu lotnego, na drugiej zmianie. Polacy kontynuowali udany występ na kolejnych odcinkach. Paulina Nogaj zanotowała wynik 58.31 s, Wioletta Orczykowska 57.46 s, a Maciej Falaciński ostatnie sto metrów przepłynął w 50.71 s. Dało to naszym reprezentantom łączny czas 3:36.58 i awans do finału na szóstej pozycji. O równe trzy sekundy szybsi byli Amerykanie, którzy wygrali kwalifikacje.

Dwóch naszych reprezentantów zobaczymy w półfinałach na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Czternaste miejsce w kwalifikacjach zajął Rafał Bugdol (26.75 s), a tuż za zawodnikiem Victorii Racibórz znalazł się Maciej Falaciński, który po raz pierwszy w historii swoich startów w tej konkurencji złamał granicę dwudziestu siedmiu sekund (26.80 s).

Podczas dzisiejszej sesji popołudniowej wystąpi jeszcze dwójka Polaków. W najszybszej serii na dystansie 800 m stylem dowolnym popłyną Paweł Furtek i Wojciech Wojdak. Faworytem rywalizacji będzie Mackenzie Horton, który w Dubaju zdobył już trzy złote medale. Furtek, który na Mistrzostwach Europy juniorów wywalczył w tej konkurencji złoty medal, ma trzeci czas zgłoszenia na liście startowej. O rok młodszy Wojdak w Poznaniu również spisał się znakomicie i był trzeci. Szansa na pierwszy medal podczas czempionatu globu jest zatem wyjątkowa. Rano najlepszy czas uzyskał Kanadyjczyk Teddy Kalp (8:04.20).

Niepowodzeniem zakończyły się kwalifikacje dla naszych reprezentantek w rywalizacji indywidualnej. Najbliżej szczęścia była Dominika Sztandera, która może mówić o sporym pechu. Dziś zajęła siedemnaste miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym. Uzyskała czas 1:11.60 i do szesnastej Szwedki Jessici Billquist straciła zaledwie siedem setnych. Pierwszego dnia zawodów była bliska awansu do finału na dystansie o połowę krótszym. Wtedy zabrakło czternastu setnych sekundy...

Siły na popołudniową rywalizację oszczędzała Ruta Meilutyte. Mistrzyni Olimpijska, najlepsza zawodniczka świata i rekordzistka globu w tej konkurencji, zajęła w kwalifikacjach drugie miejsce (1:08.62), przegrywając z Viktorią Solntsevą z Ukrainy (1:08.38). Program startów Litwinki w sesji finałowej będzie bardzo napięty. Oprócz półfinału na tym dystansie weźmie udział również w wyścigu finałowym na 100 m stylem dowolnym i powalczy o wejście do finału na 50 m stylem motylkowym (w kwalifikacjach była piąta). W tej ostatniej konkurencji wystartowała rano Paulina Nogaj, ale zajęła dopiero dwudzieste ósme miejsce (28.40 s) i odpadła z dalszej rywalizacji. Najszybsza była Svetlana Chimrova, która czasem 26.62 s poprawiła rekord mistrzostw należący do rewelacyjnej Egipcjanki, Faridy Osman.

W sesji porannej kolejny występ w Dubaju odnotowała Agata Naskręt, która na dystansie 200 m stylem grzbietowym zajęła dwudziestą szóstą pozycję. Uzyskała rezultat 2:20.92, piąty w karierze, gorszy od rekordu życiowego o niespełna dwie sekundy. Jednak, żeby wystąpić w finale, musiałaby poprawić życiówkę o niemal sześć sekund... Najlepszym wynikiem kwalifikacji mogła się pochwalić faworytka, Daria Ustinova z Rosji (2:11.07).