MP 14-latków: Knop razy trzy

Szymon Gagatek 2017-03-03 22:07

Aleksandra Knop znakomicie zainaugurowała mistrzostwa Polski 14-latków w Lublinie. Zawodniczka UKS 190 Łódź w trakcie piątkowej sesji finałowej trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, a na dystansie 400 m stylem zmiennym dodatkowo dwa razy poprawiła rekord kraju, śrubując go w ciągu jednego dnia o ponad siedem sekund!

Podopieczna Sylwii Kowalskiej swoje wielkie możliwości zaprezentowała już w eliminacjach. W zmaganiach zmiennistek uzyskała czas 4:52.79 i wymazała z tabeli najlepszych wyników w historii polskiego pływania wśród 14-latek osiągnięcie Jowity Sieńczyk z 2011 roku (4:53.86). To było jednak dopiero preludium do popołudniowych wydarzeń. W sesji finałowej Knop najpierw nie dała szans swoim rywalkom w wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Osiem długości basenu pokonała w 2:00.71 i zabrakło jej zaledwie szesnastu setnych sekundy do pobicia rewelacyjnego rekordu kraju Diany Sokołowskiej. Dzisiejszy rezultat młodziutkiej łodzianki na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski seniorów w Olsztynie dałby jej miejsce w ścisłej czołówce kraulistek! Na drugim stopniu podium stanęła ostatecznie Wiktoria Dąbrowska z Jagiellonki Warszawa (2:06.61), a trzecia była Marta Klimek z Unii Oświęcim (2:07.20).

Niespełna godzinę później Knop ponownie wskoczyła do wody, tym razem walcząc o złoto na 400 m stylem zmiennym. Już po chwili było jasne, że jej poranny występ w tej konkurencji był jedynie rozgrzewką. Wyścig zakończyła z niesamowitym czasem 4:46.42! Co ciekawe, rekord Polski w kategorii wiekowej 15-latek jest lepszy od tego wyniku tylko o niewiele ponad półtorej sekundy i niewykluczone, że dzisiejsza triumfatorka dobierze się do niego jeszcze w tym roku. Ze srebrnego medalu cieszyła się dziś Iva Dujanić z Ursynowa Warszawa (4:59.62), a brąz zawisł na szyi Weroniki Cynarskiej ze stołecznej Muszelki (5:02.20).

Na zakończenie dnia do kolekcji Aleksandry Knop wpadł jeszcze jeden złoty krążek, tym razem za zwycięstwo w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wraz z Dominiką Urbaniak, Karoliną Haładyn i Julią Szymańską. Drugie były zawodniczki Warty Poznań, a na trzecim miejscu finiszowały reprezentantki Muszelki Warszawa. Z kolei wśród chłopców w tej konkurencji pierwszą lokatę wywalczyli sobie pływacy Unii Oświęcim, wyprzedzając Park Wodny Tarnowskie Góry i Piętnastkę Bydgoszcz.

W gronie bohaterów pierwszego dnia mistrzostw na pewno można też wymienić Marię Murawską, Jakuba Jakimiaka i Pawła Uryniuka, którzy piątkowe popołudnie kończyli z dwoma złotymi medalami. Zawodniczka Piątki Ostrołęka dopłynęła do mety najszybciej na 50 m stylem dowolnym i motylkowym. W pierwszej z tych konkurencji uzyskała czas 26.28 wyraźnie wyprzedzając Martynę Jabłońską i Ninę Kawkę. W drugiej pokonała cztery długości basenu w 1:02.61 i również nie miała sobie równych. Srebrna Daria Zielińska straciła do niej niemal półtorej sekundy. Trzecia po bardzo zaciętej walce była Martyna Frąckiewicz.

Paweł Uryniuk okazał się najlepszy na 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym. Wśród delfinistów pływak G-8 Bielany Warszawa uzyskał wynik 57.40 i finiszował przed Wojciechem Ogrodnikiem (58.48) i Wiktorem Ćwiekiem (58.49), a wśród zmiennistów popisał się rezultatem 4:38.62. Srebro zdobył Mikołaj Dobrindt, a z brązu cieszył się ponownie Ćwiek. Złota na 50 i 200 m stylem dowolnym trafiły do dominującego w obu konkurencjach Jakuba Jakimiaka z Huragana Międzyrzec Podlaski. Na sprinterskim dystansie jako jedyny złamał barierę dwudziestu pięciu sekund (24.24). Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Paweł Bober i Mateusz Chowaniec (25.07). Na 200 metrów Jakimiak zanotwał czas 1:56.17 i pokonał Konrada Zielińskiego oraz Arkadiusza Czecha.

Dużo emocji dostarczył finał dziewcząt na 50 m stylem klasycznym. Bardzo mocne tempo od samego początku narzuciła najszybsza w eliminacjach Alicja Wojtkowiak. Zawodniczka Parku Wodnego Tarnowskie Góry w drugiej części dystansu musiała się jednak bronić przed mocno atakującymi rywalkami i niewiele zabrakło, a na ostatnich metrach wyprzedziłaby ją Gabriela Herbreder. Finalnie Wojtkowiak była szybsza o jedenaście setnych sekundy (33.24 - 33.35). Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Paulina Pastuszuk (33.60). Z kolei na 200 m stylem grzbietowym złoto trafiło do Adeli Piskorskiej z Torpedy Oleśnica (2:18.24), srebrna była Maja Nowak, a z brązowym medalem wyścig finałowy zakończyła Natalia Cynarska.

Wśród chłopców w tych konkurencjach triumfowali kolejno Mikołaj Biedka i Paweł Bober. Reprezentant Włókniarza Kalisz na 50 m stylem klasycznym finiszował z czasem 31.00 i był lepszy od Jakuba Krawczyka o siedem setnych sekundy. Trzecią lokatę zajął Mikołaj Dobrindt. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym Bober wygrał dużo bardziej zdecydowanie. Zawodnik Żabianki Gdańsk uzyskał rezultat 2:10.56 i na podium stanął pomiędzy srebrnym Stanisławem Żołędziem i brązowym Adamem Wiśniewskim.

Warto dodać, że w eliminacjach rywalizacji delfinistów i żabkarzy najszybszy był Nazar Żurawel. Pochodzący z Ukrainy zawodnik Śląska Wrocław uzyskał w tych konkurencjach wyniki 58.68 i 30.10, ale nie wystąpił w finałach, ponieważ wciąż nie spełnia wymogów dających mu taką możliwość (konkretnie chodzi tu o podpunkt 6.2. Zasad generalnych do wszystkich regulaminów imprez pływackich PZP).

200 m stylem grzbietowym: Adela Piskorska (Torpeda Oleśnica)   2:18.24
400 m stylem zmiennym: Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź)   4:46.42 [rekord Polski 14-latek]
4x200 m stylem dowolnym: UKS 190 Łódź (Dominika Urbaniak, Karolina Haładyn, Julia Szymańska, Aleksandra Knop)   8:42.54

400 m stylem zmiennym: Paweł Uryniuk (G-8 Bielany Warszawa)   4:38.62
4x200 m stylem dowolnym: Unia Oświęcim (Michał Daszkiewicz, Marcin Malarz, Jan Więzik, Dawid Danikiewicz)   8:24.55